Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Operacijom ispravljaju dečji pogled

21.10.2018. 14:12 14:20
Piše:
Foto: Upešno lečenje strabizma dece i odraslih: Dr Sofija Bolinovska Foto: Dnevnik.rs/B. Lučić

Luka Antonić iz Smedereva operisan je treći put zbog strabizma u utorak u Kliničkom centru Vojvodine, a on je i jedan od najmlađih pacijenata, kojem je ova intrvencija prvi put urađena kad je imao samo 13 meseci.

Njegova majka Vesna Antonić kaže kako su ga u početku vodili kod lekara u Beogradu, ali su se brzo odlučili za Kliniku za očne bolesti u KCV, zbog poverenja u naše lekare.

- Čim su rođeni Luka i njegova sestra bliznakinja primetila sam da imaju strabizam. Nije nam teško ni na kraj sveta da idemo ako treba. Ćerka je operisana jednom, takođe ovde u Klinici za očne bolesti, sa tri godine, a Luka sada ima treću operaciju, kojom rešava vertikalnu razrokost. Ugao strabizma kod Luke se video na samom rođenju i bio je izuzetno veliki. Sa prve dve operacije rešen je skoro ceo strabizam i mislimo da je treća sreća - kazala je Vesna Antonić.

Šef odseka za strabizam i slabovidost Klinike za očne bolesti u Kliničkom centru Vojvodine dr Sofija Bolinovska kaže da kod Luke strabizam nije mogao da se reši jednom operacijom, jer je bio veliki ugao.

Uzroci nastanka poremećaja su različiti i često je to genetski faktor, a ovo je i jedna od deset najčešćih naslednih bolesti u medicini.Uzrok su i refrakcione anomalije i to kratkovidost, dalekovidost i astigmatizam,neke bolesti oka, neurološke, endokrinološke i internističke bolesti i drugi razlozi

- Što se ranije operiše, bolje se ostvaruje saradnja dva oka posle operacije, jer lakše dobija funkcionalan vid. Strabizam, odnosno razrokost, je senzomotorna anomalija, gde vidne osovine ne stoje paralelno i gde slike sa oba oka ne mogu da se stope u jednu u vidnoj kori mozga. To je motorni poremećaj kojim su zahvaćeni očni mišići, pokretači očne jabučice, kao i senzorni poremećaj, gde u vidnoj kori mozga nije razvijen binokularni vid, takozvani 3D - objašnjava dr Bolinovska

Zbog lečenja i operacije strabizma u Klinički centar dolaze pacijenti iz cele Vojvodine i Srbije, a dr Bolinovska kaže da se ove operacije osim u KCV izvode još u državnim zdravstvenim ustanovama u Opštoj bolnici Sremska Mitrovica, na VMA, u Kliničkom centru Srbije i Kliničkom centru u Nišu.

- Godišnje u proseku obavim više od 100 operacija strabizma, a za 15 godina operisala sam više od 1.500 očiju, uglavnom kod dece, ali i sve više kod odraslih. Najčešće se operišu deca u predškolskom uzrastu, a jedan od najmlađih pacijenata je bio upravo Luka, koji je prvi put operisan 2009. godine - ispričala je dr Bolinovska.

Uzroci nastanka poremećaja su različiti i često je to genetski faktor, a ovo je i jedna od deset najčešćih naslednih bolesti u medicini. Uzrok su i refrakcione anomalije i to kratkovidost, dalekovidost i astigmatizam, neke bolesti oka, neurološke, endokrinološke i internističke bolesti i drugi razlozi. Prema nekim novim procenama, od četiri do osam odsto svetske populacije ima strabizam.

- Osnovna podela strabizma je na konkomitantni i paralitički. U prvom slučaju vidne osovine ne stoje paralelno, ali zauzimaju isti međusobni ugao u svim dijagnostičkim pravcima pogleda, dok  paralitički nastaje parezom ili oduzetošću jednog ili više mišića, sa uglom najvećim u pravcu funkcije oduzetog mišića. Svako oko ima šest spoljašnjih mišića, pokretača očne jabučice, i to četiri prava i dva kosa, koji deluju sinhrono i pomeraju se paralelno. Ti mišići dobijaju impulse iz vidne kore mozga. Ako postoji poremećaj na nivou mozga, nervnih puteva između mozga i oka ili poremećaj u inervaciji i građi mišića, onda dolazi do pojave razrokosti - objašnjava dr Bolinovska.

Strabizam se najčešće javlja između prve i četvrte godine, a neretko se vidi i odmah po rođenju. Binokularni vid kao najviši stepen funkcionalnog vida, počinje da se razvija posle trećeg meseca života. Njegov razvoj završava se do sedme godine života, prema poslednjim istraživanjima najkasnije do desete godine.

- Konzervativno lečenje podrazumeva nošenje naočara, flastera, ortoptičke vežbe. Flasterima se leči slabovidost, jer svaki drugi pacijent koji ima strabizam je slabovid. Cilj ovog lečenja je da se postigne približno jednaka vidna oštrina na oba oka, čime se doprinosi uspehu operacije - objašnjava dr Bolinovska i dodaje kako je terapija flasterima osnovna u lečenju slabovidosti.


Hirurgija pomaže i odraslima

- U većini slučajeva kod odraslih to nije funkcionalna operacija, jer je mozak već učvrstio patološke odnose u saradnji dva oka, ali je i tada potrebna operacija, jer se njome postiže estetska korekcija, a veliki je i psihološki, kao i socioekonomski oporavak. Odrasli se obično plaše duplih slika, ali je taj strah bezrazložan, jer se duple slike javljaju retko i mogu da traju od nekoliko dana do jednog meseca, kada nestanu – objašnjava dr Sofija Bolinovska.


Kod nasledog strabizma, roditelji se obično jave u prvim mesecima i dobro je da se uradi operacija do druge godine, kako bi se razvio 3D vid, čime se obezbeđuje funkcionalnost, a istovremeno se postiže estetska komponenta. Uglavnom je cilj da se jednom operacijom reši strabizam, ali nekad se planiraju dva, pa čak i tri zahvata. Nakon operacije, šest meseci je dovoljno da se vidi da li je zaostao neki ugao razrokosti. Operacijom strabizma slabimo ili jačamo mišiće, pomeramo ih, rasecamo ili se odseca deo mišića, ili premešta na hvatište drugih mišića. Bežanje ili otklon oka može da bude ka nosu ili u polje, a ređe vertikalno, gore i dole. Hirurškim lečenjem oči se dovode u paralelan položaj i ostvaruju normalnu saradnju.

- Ovo je danas jednodnevna hirurgija i pacijent već nakon nekoliko sati ide kući bez zavoja. Intervencija se izvodi u opštoj anesteziji i traje od pola sata, do dva sata, zavisno od težine zahvata. Pacijenti posle operacije dobijaju antibiotsku terapiju, kapi i masti, a potpun oporavak je nakon dve ili tri sedmice. Već posle dve nedelje deca mogu u vrtić ili školu, a odrasli mogu da rade nakon sedam dana. Komplikacije su jako retke - objašnjava dr Bolinovska

 Ljubica Petrović

Piše:
Pošaljite komentar
NOVINA U KCV Gradska toplana će grejati sve klinike

NOVINA U KCV Gradska toplana će grejati sve klinike

19.10.2018. 12:11 12:14
Centar za radiologiju KCV godišnje pregleda 77.000 pacijenata iz cele Vojvodine

Centar za radiologiju KCV godišnje pregleda 77.000 pacijenata iz cele Vojvodine

14.10.2018. 18:42 18:58
Obnova KCV: Ponovo će raditi bazen u Klinici za rehabilitaciju

Obnova KCV: Ponovo će raditi bazen u Klinici za rehabilitaciju

28.08.2018. 08:21 08:26