Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Obnova KCV: Ponovo će raditi bazen u Klinici za rehabilitaciju

28.08.2018. 08:21 08:26
Piše:
Foto: Dnevnik (arhiva)

NOVI SAD: Posle bezmalo 20 godina, pacijentima će biti na raspolaganju bazen u Klinici za rehabilitaciju, jer je Pokrajinska vlada odvojila novac za rekonstrukciju ove klinike.

Pokrajinski sekretar zadužen za zdravstvo docent dr Zoran Gojković kaže kako je na nedavno završenom konkursu. Pokrajinska vlada dala 173 miliona dinara za obnovu i adaptaciju klinika u okviru Kliničkog centra Vojvodine.

Bazen u Klinici za rehabilitaciju nije u pravoj funkciji 20 godina i sada se planira njegova obnova. Neophodan je za terapeutske procedure i koristi se u rehabilitaciji pacijenata s različitim povredama i oboljenjima, različitih organskih sistema, kod ortopedskih, neuroloških i drugih operacija, svuda gde je potrebna terapija vodom, najavio je za “Dnevnik” pokrajinski sekretar docent dr Zoran Gojković i dodao kako je uporedo s infrastrukturnim ulaganjem u Kliniku za rehabilitaciju, ova ustanova prošle godine dobila novac za kupovinu i nabavku različitih medicinskih uređaja, za rehabilitaciju pacijenata, kao što su laseri, magneti i struje.

Ova klinika je sada i mesto na kojem su smešteni pacijenti Klinike za ortopedsku hirurgiju i traumatologiju, koja je iseljena, jer je započeta i njena obnova.

Rad Klinike za ortopediju obavlja se neometano i rade se sva hitna ortopedska stanja. Do kompletnog završetka rekonstrukcije Klinike za ortopediju, pacijenti će biti smešteni na drugom spratu Klinike za rehabilitaciju, napominje Gojković.

Kako objašnjava, zgrada u kojoj je Klinika za ortopediju je stara, i u nju su se ortopedi uselili 1960. godine, a pre toga je u objektu bilo prvo novosadsko porodlište.

Osim krečenja, praktično nije bilo nikakvih investicionih ulaganja u prethodnih 60 godina. Prilikom ovih radova došli smo do frapantnog podatka da Klinika za ortopediju u prizemlju nije imala pod, odnosno da je linoleum postavljen direktno na zemlju, a između spratova nije bilo ploče, nego su postavljene grede i daske, ali to ide na obraz onima koji su do sada trebali da vode računa o ustanovi, kazao je dr Gojković.

Trenutno su u toku i radovi u Klinici za ORL, koja je u sličnom stanju kao i sve ostale zgrade u krugu Pokrajinske bolnice.

Kompletno je završena prva faza rekonstrukcije Klinike za neurologiju i Klinike za psihijatriju, a završava se projektovanje faze dva, za koji se planira novac u budžetu za iduću godinu. Završena je prva faza izgradnje nove zgrade Klinike za infektivne bolesti, odnosno dela koji spaja dva krila Klinike, gde je smeštena poluintenziva, a sledi faza dva gde će biti kompletno uređenje Klinike, za šta je obezbeđen novac i na raspolaganju je Kliničkom centru Vojvodine, naveo je dr Gojković.

Počinje i rekonstrukcija Klinike za abdominalnu hirurgiju, zgrade koje je najstarija u KCV i izgrađena je 1909. godine. Završene su javne nabavke za rekonstrukciju objekta sudske medicine, kao i novog odeljenja za prijem bolesnika, koji će biti pored zgrade Radiologije, a ne više u maloj kancelariji, na ulazu u krug bolnice.

Svi objekti obnavljaju se po istom standardu. Zamenjuje se stolarija i postavljaju PVC vrata i prozori, stavljaju se podne i zidne obloge, prave novi toaleti, nova električna, kao i vodovodna i kanalizaciona mreža, nova grejna tela. Sve će biti jedna funkcionalna celina i u narednih 30 godina biće dovoljno samo održavanje klinika, najavio je dr Gojković.


Rekonstrukcija 10.000 kvadrata Poliklinike

Dr Gojković kaže kako se trenutno radi projekat rekonstrukcije 10.000 kvadratnih metara Poliklinike, a s obzirom na veličinu i značaj objekta, to će biti i veliko ulaganje.

Adaptaciju Poliklinike finansiraće Kancelarija za javna ulaganja Republike Srbije, a Gojković kaže da će posao koštati između pet i šest miliona evra. Obnova Poliklinike planira se naredne godine.


U Klinici za ginekologiju i akušerstvo, Betaniji kako je Novosađani zovu, radi se jedinica poluintenzivne nege, na prvom spratu, gde su smeštene žene nakon porođaja carskim rezom ili posle drugih hirurških intervencija. Gojković podseća na to da je prošle godine u Betaniji sređen deo gde su smeštene žene koje su se porodile prirodnim putem.

Rekonstruiše se kompletna kanalizaciona mreža i posebno severni deo, gde su klinike za neurologiju i psihijatriju, a veliku pomoć u parternom uređenju Klinički centar ima od Grada Novog Sada, koji je potpuno finansirao asfaltiranje površina, kao pravljenje parkinga, te sada KCV ima mogućnost za prijem 500 automobila. Uporedo s time, Novi Sad investira i u priključivanje bolnice na gradsku toplanu, a do sada je jedan bio priključen na toplanu, a ostale klinike su se grejale na mazut. Nadamo se konačnom rešenju problema grejanja, naveo je dr Gojković.

Sekretar najavljuje da se priprema i idejno-tehnička dokumentacija za obnovu klinika za očne bolesti, urologiju, plastičnu i rekonstruktivnu hiurgiju, maksilofacijalnu hirurgiju, anesteziju i intenzivnu terapiju, kao i četiri klinike za interne bolesti, koje su u jednoj zgradi. Novac za pravljenje dokumentacije izdvojen je na ovom pokrajinskom konkursu, tako da čim planovi budu gotovi, iduće godine može da se izdvoji novac za radove i da se obnove i te klinike.

Ovi radovi su ogroman posao, koji ne može da završi brzo, već je u pitanju proces koji zahteva nešto duži vremenski period, zbog specifičnosti zdravstvenog sistema. Ni u jednom trenutku ne smemo da imamo deficit kapaciteta za lečenje pacijenata, jer ne postoji mogućnost da se na kraći ili duži vremenski period obustavi rad jedne zdravstvene ustanove, napomenuo je dr Gojković.

LJ. Petrović

Piše:
Pošaljite komentar
Zoran Gojković: Vojvodina će dobiti novi Klinički centar

Zoran Gojković: Vojvodina će dobiti novi Klinički centar

03.09.2016. 21:45 15:28