Jezikomanija: Čujemo se, vidimo se
Koliko puta dnevno, odlazeći, kažete: „Vidimo se!” ili „Čujemo se!”?
Gramatički rečeno, koristite prezent (sadašnje vreme) umesto futura (budućeg vremena - videćemo se i čućemo se).
Prezent može označavati radnju koja se odvija u sadašnjem trenutku kao i radnju koja tek treba da se dogodi. To je o relativnoj upotrebi prezenta – prezenta za budućnost.
U ovom konkretnom slučaju, kada prezentom želimo da iskažemo buduću radnju, dozvoljeno je upotrebljavati samo nesvršene glagole (trajanje radnje je neograničeno), i to one koji znače radnju koja se unapred može planirati i predvideti.
S obzirom na to da su glagoli VIDETI i ČUTI dvovidski glagoli (radnja može biti i nesvršena i svršena, glagoli mogu imati osobine oba vida, pa se on može zaključiti samo iz rečeničnog konteksta), oni mogu da se upotrebljavaju u obliku prezenta za radnju koja će se desiti u budućnosti.
Ali... ova dva glagola mogu biti nesvršenog vida samo ukoliko se odnose na vid i sluh, na čulo vida i čulo sluha, na sposobnost da nekoga ili nešto vidimo, čujemo; ali ne i na susret, razgovor sa nekim.
Zaključak: pozdrave „vidimo se” i „čujemo se” – u značenju „videćemo se” i „čućemo se” bi trebalo ograničiti samo na razgovorni jezik.
Nataša Mirković