Potrošačko ćoše: Cene sezonskog voća
Kraj leta je vreme kada su tezge preplavljene grožđem, šljivama i breskvama. Početak školske godine obeležilo je promenljivo vreme, ali to nije omelo roditelje da posete Futošku pijacu, gde su ih prodavci natpisima „Sto posto slatke”, „Domaće”... mamili da baš na njihovoj tezgi kupe deci zdravu užinu.
Sezona grožđa i šljiva je u punom jeku te ne čudi činjenica da upravo tog voća na pijačnim tezgama ima najviše, a cene su relativno pristupačne. Za kilogram grožđa potrebno je izdvojiti od 80 dinara za crno do 110 za belo, dok je domaće grožđe najskuplje i staje 120 dinara. Zbog širokog izbora na pijacama, u marketima je manje zastupljeno, belo po 65 do 100 dinara, a crno po 95. Ko priprema džem, moći će da nađe šljive za 60 do 70 dinara, ali pojedini marketi imaju još povoljniju ponudu. Međutim, prodavci na pijaci se brane time da su isključivo njihove šljive domaće i da su zbog toga skuplje.
Polako dolazi sezona jabuka i krušaka. Cene tih voćki variraju, pa kruške koštaju od 70 do 100 dinara, dok su jabuke nešto povoljnije i retko gde se mogu naći skuplje od 80. U zavisnosti od vrste, cena jabuka se razlikuje po većim marketima, te bi ljubitelji te vrste voća koji nisu u mogućnosti da stignu do pijace trebalo da izdvoje i više, čak do 110 dinara za sortu ajdared ili 160 za greni smit.
Kako se približava jesen, na tezge polako stiže i citrusno voće, kao što su limun, pomoranya i grejpfrut. Međutim, cene su standardno „paprene”, te se ništa ne može pronaći za manje od 200 dinara, stoga ne čudi što za tim tezgama gotovo i nema kupaca. Stanje je takvo i u marketima, a manje od 200, tačnije 180 dinara za kilogram limuna, moguće je dati u „Univereksportu”.
Prodavci se slažu da su banane voće koje je aktuelno gotovo cele godine, tako da nije neobično što ih ima na većini tezgi s voćem. Nešto zrelije mogu se priuštiti i za 80 dinara, a cena svežih je od 100 do 120 dinara.
A. G. – M. M. – M. V.