Потрошачко ћоше: Цене сезонског воћа
Крај лета је време када су тезге преплављене грожђем, шљивама и бресквама. Почетак школске године обележило је променљиво време, али то није омело родитеље да посете Футошку пијацу, где су их продавци натписима „Сто посто слатке”, „Домаће”... мамили да баш на њиховој тезги купе деци здраву ужину.
Сезона грожђа и шљива је у пуном јеку те не чуди чињеница да управо тог воћа на пијачним тезгама има највише, а цене су релативно приступачне. За килограм грожђа потребно је издвојити од 80 динара за црно до 110 за бело, док је домаће грожђе најскупље и стаје 120 динара. Због широког избора на пијацама, у маркетима је мање заступљено, бело по 65 до 100 динара, а црно по 95. Ко припрема џем, моћи ће да нађе шљиве за 60 до 70 динара, али поједини маркети имају још повољнију понуду. Међутим, продавци на пијаци се бране тиме да су искључиво њихове шљиве домаће и да су због тога скупље.
Полако долази сезона јабука и крушака. Цене тих воћки варирају, па крушке коштају од 70 до 100 динара, док су јабуке нешто повољније и ретко где се могу наћи скупље од 80. У зависности од врсте, цена јабука се разликује по већим маркетима, те би љубитељи те врсте воћа који нису у могућности да стигну до пијаце требало да издвоје и више, чак до 110 динара за сорту ајдаред или 160 за грени смит.
Како се приближава јесен, на тезге полако стиже и цитрусно воће, као што су лимун, pomoranya и грејпфрут. Међутим, цене су стандардно „папрене”, те се ништа не може пронаћи за мање од 200 динара, стога не чуди што за тим тезгама готово и нема купаца. Стање је такво и у маркетима, а мање од 200, тачније 180 динара за килограм лимуна, могуће је дати у „Универекспорту”.
Продавци се слажу да су банане воће које је актуелно готово целе године, тако да није необично што их има на већини тезги с воћем. Нешто зрелије могу се приуштити и за 80 динара, а цена свежих је од 100 до 120 динара.
А. Г. – М. М. – М. В.