NESLAVAN REKORD SRBIJE Male boginje odnele petnaest života
Od početka oktobra 2017. godine, do prošlog petka, u Srbiji i srpskim enklavama na Kosovu i Metohiji registrovano je ukupno 5.718 slučajeva malih boginja, od kojih je 2877 laboratorijski potvrđeno u Institutu Torlak, podaci su Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.
Ukupan broj registrovanih smrtnih ishoda zbog komplikacija uzrokovanih malim boginjama iznosi 15. Najmlađa obolela osoba je stara 15 dana, a najstarija 71 godinu. Najveći broj obolelih je u uzrasnim grupama mlađim od pet i starijim od 30 godina. Većina obolelih osoba (94 posto) nevakcinisana je, nepotpuno vakcinisana ili nepoznatog vakcinalnog statusa. Od ukupnog broja obolelih, trećina je bila hospitalizovana ili je hospitalizacija u toku. Od težih komplikacija malih boginja registrovano je zapaljenje mozga kod dve i upala pluća kod 577 obolelih osoba.
Kancelarija Svetske zdravstvene organizacije sopštila je da je Srbija rekorder u svetu po broju preminulih od malih boginja. Kako navodi Zuzana Jakob, regionalna direktorka SZO za Evropu, posle decenije u kojoj je zabeležen najmanji broj obolelih od ove bolesti koja se sprečava vakcinacijom, suočili smo se epidemijom koja je do sada odnela 37 života, a od morbila je obolelo 41.000 Evropljana samo u prvih šest meseci 2018. godine. Ukrajina je najteže pogođena epidemijom, u kojoj se zarazilo 23.000 ljudi, dok Srbija drži neslavni rekord po broju preminulih od posledica ove bolesti – petnaest.
Epidemija morbila u Novom Sadu ukinuta je, a s njom i sve mere koje su tokom januara uvedene u zdravstvenim ustanovama u gradu. Od utorka je ukinuta zabrana poseta i posebne mere ograničenja u bolnicama i zdravstvenim ustanovama u glavnom gradu pokrajine. Epidemija malih boginja Novom Sadu proglašena je 4. januara, a do sada je potvrđeno 78 obolelih od morbila. Kako je Dnevniku nedavno rekao špef Odseka za imunizaciju i epidemiološki nadzor nad respiratornim zaraznim bolestima i koordinator za imunizaciju Južnobačkog okruga u Institutu epidemiolog docent dr Mioljub Ristić, da bi se ukinula epidemija, bilo je potrebno da se nijedan novi slučaj ne javi u roku od 36 dana, odnosno, dva maskimalna inkubaciona perioda za morbile.
U srpskim enklavama na Kosovu i Metohiji od kraja oktobra prošle godine do 17. avgusta ove registrovano je 410 obolelih osoba. Od početka novembra 2017. epidemije malih boginja prijavljene su na teritoriji grada Beograda (1.721 oboleli), grada Kraljeva (255 obolelih), grada Niša (1.235 obolela) i opštine Bujanovac (153 obolela), a od početka decembra 2017. i na teritoriji grada Smederevska Palanka (dva obolela) i opština Velika Plana (sedam obolelih), Bojnik (104 obolela) i Bor (osam obolelih). Od početka januara 2018. epidemije malih boginja prijavljene su na teritoriji grada Novog Sada (78 obolelih), Leskovca (343 obolela), Smedereva (16 obolelih), opštine Surdulica (210 obolelih), opštine Šabac (34 obolela), naselju Mehovine na teritoriji opštine Vladimirci (tri obolela) i selu Žitni Potok na teritoriji opštine Prokuplje (devet obolelih). Od početka februara 2018. godine epidemije malih boginja prijavljene su na teritoriji opština Tutin (244 obolela), Valjevo (54 obolela), Preševo (76 obolelih), Vlasotince (47 obolelih), Novi Pazar (173 obolela), Vladičin Han (33 obolela) i Požarevac (jedanaest obolelih). Od početka marta 2018. godine epidemije malih boginja prijavljene su na teritoriji gradova Vranje (158 obolelih), Zaječar (15 obolelih), Kikinda (deset obolelih), Užice (15 obolelih) i opštine Ub (12 obolelih). Od početka aprila 2018. epidemija malih boginja prijavljena je na teritoriji grada Prokuplja sa 21 obolelim. Od početka maja 2018. godine epidemije malih boginja prijavljene su na teritoriji opština Trgovište (13 obolelih) i Paraćin (86 oboleli).
U Vojvodini, porodične epidemije malih boginja prijavljene su u Rumi (tri obolela), Inđiji (osam obolelih), a slučajevi obolevanja od malih boginja registrovani su i u Subotici (četiri), Rumi (dva), Sremskoj Mitrovici (četiri), Inđiji (šest), Staroj Pazovi (šest), Pećincima (četiri), Vrbasu (jedan), Zrenjaninu (dva), Kovinu (jedan), Pančevu (pet), Somboru (četiri) i Žablju (jedan).
LJ. Petrović