Izložba o evropskom kulturnom nasleđu u Galeriji MS
U godini koju su Evropski parlament i Savet proglasili za Godinu evropskog kulturnog nasleđa u Galerije Matice srpske su se odlučili da na posebnoj izložbi predstave dela iz bogate kolekcije ovog muzeja koja čine deo evropskog kulturnog nasleđa.
Postavka, koja će biti otvorena večeras u 20 časova, predstavlja umetnička dela domaćih i stranih autora, iz različitih epoha, izvedena u različitim tehnikama, objedinjena u nameri da se promisli o fenomenima i vrednostima na kojima se temelji evropska civilizacija. Izložbu su timski radila dva konzervatora i dva istoričara umetnosti Danilo Vuksanović i Luka Kulić i Stanislava Jovanović i Miroslava Žarkov.
-Odlučili smo se da kroz kulturu dijaloga četiri kustosa dođemo do odgovora na pitanje šta su to evropski fenomeni, koje su to vrednosti koje baštini evropski kontinent ili evropska civilizacija, a da sa druge strane te definisane fenomene nađemo na umetničkim delima iz naše kolekcije – kaže dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica GMS. - Na ovaj način izdvojile su se četiri teme i celine prikazane na izložbi: Nasleđe, Sloboda, Progres i Raznolikost, a svaki kustos je zatim pokušao da nađe kako da ilustruje ovu temu sa delima iz kolekcije. Dobili smo veoma šarenu i raznoliku izložbu koja obuhvata dela od 18. do 21. veka iz svih kolekcija Galerije MS slikarstva, crteža, grafike, kopije zidnih slika, skulptura i primenjene umetnosti, a ono što ih povezuje su ideje. Sastavni deo izložbe su i priče o ovim po nama ključnim fenomenima i kako su ih kustosi videli, šta ih je podstaklo da razmišljaju, kako su dela spajali, a što će biti i naš podsticaj za publiku da i ona pred ovim našim izborom razmišlja o njima.
Po rečima upravnice, ovo jeste iskorak u pristupu, izložba treba da pokaže gde je mesto srpske umetnosti u širem evropskom kontekstu kroz različite teme, tehnike i autore. Baveći se sopstvenom kolekcijom ovo je bila prilika i da se restauraraju, konzerviraju ili prerame dela od kojih neka nikada do sada nisu bila izlagana.
Galerija MS i ove godine organizuje program “Take a break, feel the art” sa željom da tokom trajanja Egzita promoviše srpsku umetnost u evropskom kontekstu i na taj način je približi stranim turistima. Stručna vođenja na engleskom jeziku organizuju se od 12. do 15. jula u tri termina od 13, 15 i 17 sati. GMS će se predstaviti i na samom festivalu u okviru “Open state of Exit” zone gde će biti organizovana akcija Umetnost slobode.
Nasleđe, za koje je bio zadužen Danilo Vuksanović, ispričano je kroz mitove i religije kao osnove evropske kulture. Kao druga tema, čiji je autor Luka Kulić ukazala se Sloboda kao ideal nacija i pojedinca, ali istovremeno i umetnika, naučnika i filozofa, kao nešto što se osvaja, brani i promoviše. Zatim, Progres objašnjen kao stalna težnja evropskih naroda ka napretku, kroz nauku, tehnologji i obrazovanje čime se bavila Miroslava Žarkov. I Raznolikost kao temeljna osobenost Evrope koja objedinjuje različite nacije, jezike, religije u viđenju Stanislave Jovanović..
Izložbu je omogućilo je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije koje je ovaj projekat uvrstilo u okvir nacionalnog programa sa sloganom Naše nasleđe: tamo gde se prošlost susreće sa budućnošću kao deo obeležavanja Godine evropskog kulturnog nasleđa na nacionalnom nivou. Na konferenciji za medije u GMS o Evropskoj godini kulturnog nasleđa govorila je dr Višnja Kisić, generalni sekretar Evropa Nostre za Srbiju, organizacije koje još od pedesetih nastoji da bude evropski glas kulturnog nasleđa i glavni sagoornik Evropskoj uniji u ovj oblasti.
Na otvaranju izložbe govoriće dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske, Asja Drača Muntean, pomoćnik ministra za međunarodne odnose i evropske integracije pri Ministarstvu kulture i informisanja Srbije i Pol-Anri Prese, šef za informisanje, komunikaciju i medije pri Delegaciji Evropske unije u Srbiji.
Izložbu prati dvojezična publikacija Evropski fenomeni u kolekciji Galerije Matice srpske sa raspravnim tekstovima kustosa i konzervatora mr Danila Vuksanovića, Luke Kulića, Miroslave Žarkov i Stanislave Jovanović, kao i reprodukcijama svih izloženih umetničkih dela iz kolekcije Galerije Matice srpske.
Tokom trajanja izložbe, do 16. septembra biće priređen bogat prateći program u vidu kustoskih vođenja subotom u 11 i 17 sati, a tokom jula i avgusta svakog petka u 19 sati biće predavanja autora postavke.
N. Popov