Ju Nesbe, pisac i muzičar, u ponedeljak u Beogradu
BEOGRAD: Slavni norveški pisac krimi romana Ju Nesbe, koji u ponedeljak, 7. maja prvi put dolazi u Beograd, odlično je poznat srpskoj publici po svojim knjigama o problematičnom inspektoru Hariju Huleu, ali pored toga on svira gitaru i predvodi rok bend "Di Derre".
Nesbe je odrastao u porodici velikih zaljubljenika u muziku - oca koji je slušao kantri i brata, velikog fana sastava "The Beatles".
Pod njihovim uticajem, Nesbe je tražio sopstveni muzički ukus krećući se od glam i progresiv roka (Emersen, Dejvid Bouvi i Frenk Zapa) do novog talasa američkog roka (REM, Green Day, Dream Syndicate).
Međutim, prekretnica je bila na koncertu Brusa Springstina u Švedskoj kada je došao na ideju o sopstvenom bendu.
Sa bratom Knutom Nesbeom (gitara) i drugarima Magnusom Larsenom (bas gitara) i Espenom Stenhamerom (bubnjevi), Ju Nesbe (vokal i gitara) je 1992. godine osnovao rok bend "Di Derre".
Ovi momci iz norveškog Molda nisu imali neke velike ambicije.
Stvarali su muziku za sebe na tekstove o svemu što je bilo povezano sa njihovim rodnim Moldom.
Prvi singlovi su se odmah zavrteli na TV3 što je trasiralo dalji put "Di Derre"-a čiji članovi nisu baš bili sigurni da li bi objavili album.
S druge strane, stvarajući muziku shvatili su da ipak žele da to podele sa publikom, a onda su počela da se javljaju i izvesna očekivanja od strane publike.
Tako su ipak objavili debi album "Den Derre med Di Derre" 1993. godine.
Pravi komercijalni uspeh je usledio godinu dana kasnije sa albumom "Kvinner og klaer" (Žene i garderoba) koji je kasnije preimenovan u "Jenter og sann" (Devojke i stvari) nakon što im je istoimeni časopis pretio tužbom.
Album je bio rasprodat u 200.000 primeraka što ga svrstava u jedne od najuspešnijih u norveškoj muzičkoj industriji.
Usledila su još dva studijska albuma i "Best of" kompilacija.
Najveću slavu im doneo album "Gym" iz 1996, dok je "Turn Me On" iz 1998. dobio najbolje ocene kritike.
Od 1998. se bend retko pojavljuje i održi tek poneki koncert kao što su nastupi na "Molde džez festivalu".
Legenda kaže da je neko Nesbeu jednom rekao da bi mogao da napiše knjigu o putovanjima s bendom i on je to shvatio kao izazov.
Otišao je u Australiju na šest meseci i vratio se sa prvom knjigom o detektivu Hariju Huleu.
Nesbe je svojevremeno bio i vrhunski fudbaler "Moldea" i uspešan broker, a njegovi romani prodati su u skoro 40 miliona primeraka širom sveta.
Srpska izdavačka kuća "Laguna" objavila je 16 romana ovog autora od kojih 11 pripadaju serijalu o Huleu.
"Moji protagonisti imaju moralne dileme i moraju da naprave izbor, a ja se trudim da ne budem sudija njihovim izborima. Jedno veliko pitanje koje se trudim da postavim jeste šta je slobodna volja, šta je moralnost, da li je to nešto bogomdano ili je okvir koji nam je društvo nametnulo kako bismo bili efikasniji", objašnjava Nesbe.
"Laguna" je nedavno objavila još jednu Nesbeovu knjigu - "Magbet", kao deo edicije "Hogart Šekspir" u okviru koje veliki svetski pisci ponovo interpretiraju Šekspirova dela.
Ovo će inače biti Nesbeova prva poseta Beogradu.
Slavni pisac je želeo da dođe u Beograd 1999. godine tokom NATO bombardovanja Jugoslavije, ali je dobio neobičan uslov od vladajuće partije - da povede bend i svira na stadionu u Beogradu.
Pošto bi se to protumačilo kao podrška Slobodanu Miloševiću, Nesbe je odbio, te ga nisu pustili da pređe granicu.