AKS: Neprihvatljiv način vraćanja sudskih pošiljki
Advokatska komora Srbije priprema inicijativu za ocenu ustavnosti i zakonitosti Zakona o poštanskim uslugama i Pravilnika o opštim uslovima za obavljanje poštanskih usluga.
Razlog je Tehnološko uputstvo za dostavljanje pošiljki u sudskim i upravnim postupcima, kojim je regulisano, pored ostalog, da se ova važna službena pošta, nakon samo jednog pokušaja dostave, automatski vraća pošiljaocu gde god da je, bez mogućnosti preuzimanja pisma u pošti u roku pet dana, što je bilo ustaljena praksa.
Advokati, naime, smatraju da načini dostave regulisani Tehnološkim uputstvom u praksi mogu biti u suprotnosti s normama procesnih zakona koji regulišu dostavljanje ove vrste pošiljki: Zakonikom o krivičnom postupku u krivičnim postupcima, Zakonom o parničnom postupku u parničnim postupcima, Zakonom o prekršajima u prekršajnim postupcima, Zakonom o izvršenju i obezbeđenju u izvršnim postupcima , a Zakonom o opštem upravnom postupku u upravnim postupcima, te ukazuju da se zakoni ne mogu menjati tehnološkim uputstvima, kao i da su takve izmene u suprotnosti sa hijerarhijom pravnih akata propisanom Ustavom Srbije
Osim toga, kako „Dnevnik“ saznaje, Upravni odbor Advokatske komore Srbije odlučio je da podnese tužbu za utvrđivanje ništavosti ugovora zaključenog između Visokog saveta sudstva i JP „Pošta Srbije“ na osnovu kog je to javno preduzeće donelo sporno Tehnološko uputstvo i primenjuje ga od juna 2017. godine.
Pravilo koje se, u krajnjem, uspostavlja Tehnološkim uputstvom, da je neko pismo u sudskim i upravnim postupcima dostavljeno građanima i pravnim licima, odnosno njihovim advokatima, samim tim što je poslato, a bez obzira da li je do njih stiglo, „može umnogome predstavljati problem za zaštitu ljudskih prava u Srbiji, posebno prava na pravično i fer suđenje“, ukazala je ranije Advokatska komora Srbije .
Već pola godine advokati ukazuju na probleme u vezi s dostavom sudskih pošiljiki po ovom Tehnološkom uputstvu, ali bez efekta. Tako je još pre nekoliko meseci advokat Vladimir Gajić, predsednik jednog od dva krila Advokatske komora Beograda, uputio dopis predsednicima Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca, kao i direktoru JP „Pošta Srbije“, tražeći da „bez odlaganja preduzmu mere da se otklone uočene nepravilnosti u primeni Tehnološkog uputstva, koje mogu imati teške štetne posledice kako po advokate tako i po klijente“.
Gajić je tada naveo da se veliki broj advokata obraća komori, negodujući jer im je, kada se nisu zatekli u kancelariji prilikom dostave sudske pošte, „ostavljeno obaveštenje da se pošta vraća pošiljaocu i da je u narednih osam dana mogu podići kod pošiljaoca, na primer, u sudu u Užicu ili Nišu, te da će se u suprotnom smatrati da je dostavljanje uredno izvršeno“.
Muke zbog potrage za kovertom
Vraćanje pošiljke pošiljaocu nakon samo jednog pokušaja dostave i to u radno vreme kad svi imaju razne obaveze, posebno pogađa advokate, jer se dovode u situaciju da non-stop kruže po Srbiji da bi preuzimali sudsku poštu.
U istim problemima su i građani, a nevolje i troškovi su veći kad je reč o preuzimanju vraćene pošiljke od pošiljaoca van mesta njihovog prebivališta. Mnogi građani koji su se u postupku zamene zdravstvenih knjižica opredelili da ih preuzmu putem pošte, sada lutaju jer se koverat s njihovom knjižicom vratio negde pošiljaocu.
Isto se dešava i mnogim građanima kad je reč o službenoj pošti u postupcima ozakonjenja nelegalnih građevinskih objekata.
Osim toga, pojedinim odrebama Tehnološkog uputstva u vezi uručenja sudske pošte preko poštanskog pregratka „izričito je predviđeno da prilikom zaduženja sudskog pisma od strane zaduženog u pošti, na povratnici u polju potpis primaoca, zaduženi radnik u pošti upisuje datum i tekst “ostavljeno u pregradak“, takođe radnik pošte potpisuje povratnicu i žigoše je, čime se smatra da je sudsko pismeno uručeno iako advokat sudsku uputnici faktički nije primio“.
- Usled ovakvog nezakonitog postupanja advokati se dovode u apsurdne situacije jer bi po jedno sudsko pismo morali da otputuju i nekoliko stotina kilometara što za advokate predstavlja nerazuman trošak kako novca tako i dragocenog vremena. Isto tako nedopustivo je konstatovanje da je advokat primio poštu preko poštanskog pregratka, a da to nije slučaj, čime se faktički skraćuje rok za postupanje po podnescima koji su vezani za rok- naveo je Gajić i ukazao da „praksa pokazuje da se dostavljanje pošte sprovodi suprotno odredbama procesnih zakona, pre svega onih koje se odnose na ličnu dostavu sudskih pismena.
J. Jakovljević