Građani dolaze po sudske pozive
Problem dugih sudskih postupaka mahom se vezivao za nemogućnost uručenja pismena, što je dovodilo do zastarelosti predmeta. Na zakonske izmene u načinu
dostavljanja sudske pošte, čija je puna primena počela pre nedelju dana, stranke se tek navikavaju, ali se rezultati već vide. Osnovna izmena je da se licu koje se zatekne u stanu ili na radnom mestu ostavlja obaveštenje da učinilac prekršaja pismena može podići u sudu u roku od 15 dana.
– Do sada je situacija bila takva da poštari ostave obaveštenje da se pošiljka podigne u roku od pet dana, a pošto većina građana to nije poštovala, dostava nije bila uredna – pojasnio je predsednik Prekršajnog suda u Subotici Ljubo Simić u izjavi za gradski sajt njnjnj.subotica.com. – S pomenutim izmenama, ukoliko lice ne dođe po pismeno, kako mu je ostavljeno u obaveštenju, ističe se na oglasnu tablu suda i smatra da je uredno dostavljeno, čime su posledice prebačene na učinioca prekršaja.
– Za nedelju dana, koliko traje primena novog zakona, građani Subotice dolaze u prostorije suda po presudu, čak i pre nego što se obaveštenje vrati sudu, zato smatram da je izmena dala odlične rezultate – potvrdio je Simić.
Inače, u Srbiji se uspešno uruči samo oko 25 odsto sudske pošte, a na taj način godišnje se baci više od sto miliona dinara. Najčešće na pozadini sudskog poziva stoji obaveštenje „Ne živi na navedenoj adresi” ili „Nema nikog kod kuće”. Bude napisano i da pozvani „ima psa, a nema zvono”.
Neuspešna sudska dostava, dostava tužbi poziva i presuda, po oceni Foruma sudija Srbije, direktno utiče na družinu sudskog postupka. Zbog velikog broja predmeta kojima je zadužen svaki pojedinačni sudija, suđenje se zakazuje u razmacima od dva-tri meseca, u nekim sudovima i četiri. Neuspešna dostava poziva za jednu od stranaka u postupku produžava tok sudskog postupka dva do četiri meseca.
Ne treba, dodaje Forum sudija Srbije, zanemariti ni činjenicu da se na taj način stvaraju nepotrebni troškovi, kojima su stranke izložene za angažovanje advokata, za putne troškove i izgubljene zarade stranaka ili svedoka.
Da bi se povećala efikasnost sistema sudske dostave, Forum sudija Srbije sproveo je anketu u Osnovnom sudu u Novom Sadu, Višem sudu u Kragujevcu, Osnovnom sudu u Nišu i Drugom osnovnom sudu u Beogradu. Od ukupnog broja anketiranih, 92 procenta smatra da je njeno unapređenje moguće. Kao mere za to, Forum sudija predlaže edukaciju zaposlenih u dostavnim službama, unapređenje unutrašnjih procedura, izmene zakonskog okvira i poboljšanje materijalnog položaja.
Treba imati u vidu da je samo 36 procenata ispitanih imalo neki vid edukacije. Forum sudija Srbije ukazuje na to da je neophodno unaprediti i unutrašnje procedure u sudu i poboljšati komunikaciju između sudija i zaposlenih u dostavnoj službi. Naime, od ukupnog broja ispitanih, 52 odsto ističe da su naredbe sudija neodgovarajuće, kao i da u njima postoje greške. Potrebno je, takođe, da se sudije upoznaju s konkretnim problemom na terenu.
M. Sć - LJ. M.