U POSETI KOMPANIJI LEVI9: IT kometa vidljiva u celom svetu
Kada su tehnologije početkom 21. veka počele vrtoglavo da se razvijaju, u Novom Sadu je bilo tek nekoliko kompanija koje su se bavile IT poslovima.
Jedna od onih koje su, moglo bi se reći, doprinele tome da naš grad postane srpska IT prestonica svakako je „Levi9”. Kompanija je osnovana 2005. godine istovremeno u Amsterdamu, gde je njihovo sedište, i u Novom Sadu, koji je od tada do danas ostao njen najveći razvojni centar.
„Sami naši počeci vezuju se za kraj 2000. i početak 2001. godine, kada smo počeli da se bavimo programiranjem i radili za neke holandske kompanije, i to kao razvojni tim u Srbiji“, rekao je za Dnevnik menadžer kancelarije „Levi9” u Srbiji Jan Dolinaj.
Dodaje da ih je jedan od partnera 2005. godine podstakao da osnuju kompaniju, što su i uradili.
„A tada nas je ovde bilo oko 15 i bilo je to potpuno drugo vreme kada nije bilo toliko kompanija koje su se bavile programiranjem“, navodi Dolinaj.
Po osnivanju kompanije započeli su veliku kampanju, koja je, kako kaže naš sagovornik, bila veoma zapažena jer su ceo grad oblepili porukama da traže programera, čiju profesiju tada sugrađani nisu mnogo poznavali.
„Kompanija je vrlo brzo porasla i već krajem 2005. godine smo imali blizu 50 zaposlenih“, kazao je Dolinaj.
Kaže da se do danas mnogo toga promenilo te da su, osim u Srbiji, svoje razvojne centre osnovali u gradovima u Rumuniji i Ukrajini.
„Danas „Levi9” globalno zapošljava 900 ljudi. U Srbiji je naš tim najbrojniji i čini ga oko 500 ljudi, od čega je u Novom Sadu zaposleno oko 380“, veli on.
U Srbiji su 2014. godine otvorili kancelariju u Zrenjaninu, gde radi oko 80 programera, dok je prošle godine osnovan i razvojni centar u Beogradu, gde ih je zaposleno blizu 80. U svakom od centara u tri države se radi u timovima, koji čine od pet do 15 zaposlenih, koji rade na različitim projektima.
„Pionirski posao koji smo dvehiljaditih radili u Novom Sadu sad obavljamo u Zrenjaninu i sve je više najava da neke kompanije hoće da otvore svoje kancelarije tamo, pa verujemo da smo mi malo doprineli tome i da smo stavili Zrenjanin na IT mapu u Srbiji, a radićemo i na tome da taj grad bude prepoznatljiv i u svetu“, istakao je Dolinaj, dodavši da im je ambicija da iznova budu bolji u svom poslu, čemu će doprineti stalna investiranja u edukaciju zaposlenih na kojoj neprestano rade.
Kompanija je dobila ime po kometi „Shoemaker – Levy”, koja je 1994. godine udarila u Jupiter i izazvala eksplozije, što je uzrokovalo pojavu kratera koji su bili vidljivi golim okom. Upravo tako snažan uticaj na svetsku IT scenu žele da ostvare i zaposleni u toj kompaniji.
Znanje usmerili u nekoliko sektora
Kompanija „Levi9” je do danas svoj posao usmerila u nekoliko industrijskih sektora. Njihovi programeri, između ostalog, razvijaju softvere za upravljanje saobraćajem, transportom i parkingom. Jedan od projekata na kojima su radili podrazumevao je razvijanje sistema za upravljanje semaforima, koji je implementiran u 22 glavna grada u svetu. Prošle godine je njihov sistem omogućio da putnici u gradskom prevozu u Zapadnoj Evropi dobijaju obaveštenja o tome na kojoj su stanci, kao i o tome kada njihov prevoz stiže na stanicu. Za sledeću godinu, kažu, spremaju projekat kojim će se, uz pomoć softvera, optimizovati 6.000 raskrsnica u jednoj metropoli.
„Za sam transport radili smo i softver za izdavanje karata za podzemne železnice, to je projekat koji se danas koristi na gotovom svim kontinentima, a napravljen je u Novom Sadu“, kazao je Dolinaj.
Oni, takođe, rade na softveru za prodaju putem interneta, koja je razvojem tehnologije sve zastupljenija. Rade i na digitalnom marketingu, gde im je fokus onlajn oglašavanje i plasiranje banera. Osim toga, u poslednje vreme rade na finansijskim tehnologijama, a pre nekoliko dana su na nemačko tržište lansirali proizvod koji će se sledeće godine koristiti u celom svetu.
„To je proizvod za portfolio-menadžment nekih korisnika, uz pomoć kojeg se na jednom mestu može videti finansijski pregled i stanje“, istakao je Dolinaj.
Iako svoje usluge ne pružaju kompanijama iz Srbije, zbog, kako kažu, toga što za tim nije ranije bilo potrebe, to ne implicira da se njihovi softveri neće koristiti i u Srbiji.
„Ovde ste godinama mogli prodati neki finansijski softver za knjigovodstvo i na tome se sve završavalo, ali, srećom, država je krenula da investira pa ima sve više potreba“, zaključio je Dolinaj.
Mladi talenti i nove ideje
Od početka godine u kompaniji „Levi9” posao je dobilo više od 130 programera, koji su pre prilike da svoje znanje i nove ideje primene u praksi morali da zadovolje određene kriterijume. Onaj ko želi da dobije posao u toj firmi najpre mora biti komunikativan, potom motivisan za rad u programerskom poslu, ali i tečno govoriti engleski jezik jer je rad s inostranim klijentima njihova svakodnevica.
Talent-menadžerka Sonja Bunčić, koja je zadužena za sve aktivnosti koje se tiču zaposlenih, rekla je da nove kolege koje stignu u kompaniju najpre stupaju u program koji se zove „badi”, čime im se olakšava početak poslovanja.
„ Novi zaposlenik dobija pomoć u vidu jednog kolege, obično na višem senioritetu, sa znanjem i iskustvom koje može da mu prenese, pa on vodi računa o njemu prvih šest meseci rada“, kazala je Sonja Bunčić.
Dodaje da mu pomaže mu, objašnjava kako izgledaju projekti, kako funkcionišu timovi i procesi, kako da se postavi u određenim situacijama.
„Odnosno, uvodi ga u posao i odgovara na sva pitanja koja može imati ili ga upućuje na mesta na kojima bi mogao dobiti odgovor“ dodaje Sonja Bunčić.
Kompanija „Levi9” sarađuje i s fakultetima u sva tri grada u Srbiji, pa nove ideje i način razmišljanja često stižu i od studenata koji kod njih dolaze na praksu.
„Svake godine primimo između 40 i 60 praktikanata, a naše prakse su veoma ozbiljne jer studenti ostaju kod nas i do mesec dana, a osim toga imamo i individualne prakse, u okviru kojih praktikant dobija svog mentora s kojim stiče početno iskustvo“, rekla je Sonja Bunčić, dodajući da takvim praksama prethodi ozbiljna selekcija.
Osim toga, u kompaniji se realizuje i program školarina, koje prima desetak studenata.
„Oni koji primaju školarinu imaju mogućnost da, ukoliko žele, dođu na praksu kod nas, ali niko nije obavezan prema našoj kompaniji za vreme primanja stipendije“, naglasila je Sonja Bunčić, dodajući, u zavisnosti od toga koliko je dugo neko primao stipendiju, toliko se i obavezuje da radi u toj kompaniji.
Osim što studenti dolaze kod njih, i zaposleni iz kompanije „Levi9” često gostuju na fakultetima, gde drže „Kod 9” radionice, u okviru kojih govore o temama koje interesuje njihove potencijalne buduće kolege.
Vladimir Bijelić
Radivoj HAdžić