Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Novosadski "ajtijevci" prave aplikacije korisne u celom svetu

29.11.2017. 11:59 18:13
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Daljinsko održavanje sistema pametnih zgrada u Americi, internet pristup u prevozu i aplikacije za pametne gradove, samo su neki od proizvoda istraživačke Fondacije „VizLore Labs“ koja, istražujući pametna upravljanja sistemima, već sedam godina promoviše sektor informacionih tehnologija u Novom Sadu, ali i u svetu.

Iako je njihova kompanija mala, momci u toj firmi ne stavljaju fokus na uslužni razvoj softvera za velike kompanije, već rade istraživanje i razvoj u skladu s najnovijim trendovima u IT svetu.

Osim što učestvuju u velikim evropskim projektima (Horajzon 2020), rade i na internim inovacijama u domenu interneta stvari. Jedan od najnovijih evropskih projekata, na kojem Fondacija radi, jeste „PhasmaFOOD“, koji ima za cilj da napravi sistem interneta stvari koji bi omogućio krajnjim korisnicima da na licu mesta odrede kvalitet i bezbednost namirnica. Njihova je uloga da razviju aplikativni softver i algoritme mašinskog učenja na osnovu velikog seta podataka.

„Što se tiče našeg internog razvoja, najveći fokus stavljamo na aplikacije i servise za pametne zgrade i druge prostore. Razvili smo tri vrste kontrolera baš za takve sisteme. Razvili smo i „Smart Access Control“ servis, odnosno yepni interfon i sistem kontrole pristupa prostoru. Danas mobilni telefon možemo koristiti kao pametni ključ za nas ili za naše goste kroz mobilne aplikacije“, objasnio je tehnički direktor „VizLore Labs“ fondacije Ognjen Iković.

On dodaje da su radili i na aplikaciji „Asset tracking“, kroz koju je, uz pomoć kontrolera za internet stvari, u bilo kojem trenutku moguće pratiti određene predmete.

„Identične tehnologije koriste se za navigaciju unutar zgrade pa ćemo tako uskoro raditi na navigaciji za slepe i slabovide osobe“, kazao je Iković.

Direktor Fondacije „VizLore Labs“ Milenko Tošić kazao je da su nedavno radili i na projektu koji je bio fokusiran na servise za pametne gradove. Njihovo je rešenje iskorišćeno u organizaciji „Las Fallas” festivala u Valensiji.

„Razvili smo aplikaciju koja predlaže tačke od interesa turistima i građanima na osnovu njihove trenutne aktivnosti, lokacije i doba dana. Na primer, predlagali smo neki restoran u vreme ručka, klub ili bar tokom noći, a preko dana neki muzej, park i slično. Sistem je predviđen tako da uči šta korisnici vole i kako se ponašaju u toku određenog dela dana, na određenoj lokaciji i u određenom kontekstu“, objasnio je Tošić.

Istražujući za svoj master rad, nekadašnji student Fakulteta tehničkih nauka Milenko Tošić je, zajedno s jednim kolegom, još 2010. godine počeo da razvija bežične rutere. Uvidevši da tržište ide u drugom pravcu, oni su u fokus svog rada stavili istraživanje interneta stvari, odnosno povezivanja svega onoga što može međusobno razmenjivati informacije uz pomoć interneta. Oni su tada, uz vođstvo profesora Dragana Boškovića, započeli proces prikupljanja znanja i iskustva na polju interneta stvari, i, generalno, u domenu IT-a, koji je rezultirao formiranjem istraživačke Fondacije „VizLore Labs“ u Novom Sadu.

„Stvari koji su povezane na internet, kao što su pametni telefoni, senzori, industrijska postrojenja i slično, generišu ogromnu količinu podataka, čijom odgovarajućom obradom možemo doći do rezultata koji nam omogućavaju da pametno i efikasno upravljamo raznim sistemima i procesima“, rekao je Tošić.

Dodao je da je znanje dobijeno obradom tog mora podataka može da se iskoristiti za upravljanje pojedinačnim stvarima, kućama, zgradama, industrijskim i energetskim sistemima, pa i čitavim gradovima, a u poslednje vreme čak i da rešavaju određene socijalne i društvene probleme.

U Novom Sadu ih u Fondaciji ima sedmoro i svi eksperimentišu na razvoju softvera, hardvera i rade na istraživanju i napretku različitih aplikacija i sistema. Ostatak tima je u Americi, gde se stečeno znanje i inovacije mapiraju na aktuelne probleme i zadatke koje je industrija identifikovala.

Osim što razvijaju aplikacije i istražuju sisteme interneta stvari, oni su nedavno kreirali i svoj proizvod, a to je platforma za servis internet stvari. Ona daje osnovu za razmenu, skupljanje i obradu podataka s povezanih stvari, sistema i posebnih uređaja koje zovu kontroleri.

„Kontroleri interneta stvari omogućavaju da se aplikacije povezuju na razne načine s uređajima iz svog okruženja i daje im priliku da komuniciraju s glavnom platformom koja je na internetu, odnosno klaudu. U centralnom delu platforme se skladište svi prikupljeni podaci, koji se potom analiziraju uz pomoć moćnih algoritama koji mogu doneti zaključak u kojem trenutku i na koji način treba upravljati resursima u sistemu da bi se poboljšale performanse i efikasnost“, kazao je Tošić.

On navodi da ovih dana vredno rade na istrživanju digitalnih valuta. Njihov je cilj da osnovnu tehnologiju iza digitalnog novca poput bitkoina – a to je „blokčejn“ tehnologija – iskoriste za unapređenje bezbednosti interneta stvari.

Momci zaposleni u toj kompaniji kažu da su, dok god su onlajn, pod pozitivnim pritiskom. Iako je njihovo radno vreme fleksibilno, rad u IT kompaniji nekada podrazumeva i rad od kuće ili u tranzitu. Ipak, oni kažu da je najveća satisfakcija kada „zasvetli lampica“ koja se dugo razvija ili kada odu na drugi kraj sveta i vide sistem koji su oni iz Novog Sada daljinski postavili.

V. Bijelić

Foto: S. Šušnjević

Piše:
Pošaljite komentar