In memoriam: Milan Kešelj, slikar
U rodnom Savinom Selu u subotu je sahranjen slikar Milan Kešelj, jedna od najosobenijih figura domaće, evropske i globalne likovne scene.
Tokom više od četiri decenije, koliko je bio itekako vidljiv u svetu umetnosti, realizovao je niz vrhunskih izložbi dobivši za svoje stvaralaštvo mnoštvo nagrada i priznanja, ne samo u negdašnjoj Jugoslaviji, nego i na međunarodnoj sceni. Uostalom, postao je član Academie Europeene des Arts France i California Association of Bay Area Artist, a svojevremeno je američko državljanstvo dobio kao „Alien of extraordinary ability".
Ipak, Pariz je taj koji u umetničkoj biografiji Milana Kešelja ima posebno mesto i važnost. Jer, prva njegova velika izložba izvan granica tadašnje države održana je 1984. godine u pariskom Salons de la comtesse Virginia de Castiglione, Institut Clauderer. Tada su ga francuska štampa i kritičari, opisujući njegove futurističke i simboličke vizije, reljefne strukture na plavoj pozadini, nazvali vesnikom 21. veka.
Na Devetom internacionalnom festivalu slikarstva Cagnes Sur Mer dodeljena mu je specijalna nagrada međunarodnog žirija. Ovo priznanje je tim važnije jer su na ovom festivalu nagrađivani i čuveni Jesus Soto, Yaacov Agam, Pierre Alechinsky... Ipak, možda i najveće priznnje Kešelj je dobio kada je uvršten u Enciklopediju savremene grafike u svetu, koju čini izbor od 330 svetskih umetnika – i gde se našao uz rame sa Aleksanderom Kalderom, Henrijem Murom, Viktorom Vazarelijem i Žuanom Miroom.
Kešeljevi radovi danas se čuvaju u muzejima i privatnim kolekcijama diljem Evrope i SAD. U poslednjih nekoliko godina u žižu su došla tri njegova projekta. Najpre „Crteži – Luvr 2008 / 2010”, koji je finale doživeo velikom postavkom u Galeriji Matice srpske 2011, kada je, pored 12 digigrafija (digitalni printova) njegovih odabranih radova, izloženo i 566 originalnih crteža nastalih tokom dugih Kešeljevih šetnji kroz pet milenijuma istorije umetnosti predstavljenih u najpoznatijem svetskom muzeju. Ovom izložbom Kešelj je zapravo razgrađivao kolektivnu sliku muzejske vrednosti eksponata iz Luvra kroz autorsku interpretaciju.
Drugi projekat pod nazivom „Od Kolumba do Bila Gejtsa” bio je posvećen Sjedinjenim Američkim Drzavama, i on je predstavljen 2013. godine u galeriji Poklon zbirka Rajka Mamuzića, dok je treći iz prošle godine „Na talasima Teslinog uma - čudesni svet” u fokusu imao naučnika čija otkrića i danas zadivljuju svet. Tada je izložio 13 platna velikog formata na koja je, kako je sam naveo, uz pomoć teleks trake preneo Tesline misli.
„U pariskom časopisu Echo du 8 kritičarka Nicole Lesein rekla je za moju umetnost da je vesnik 21. veka. Tada još nije bilo tako očigledno da će 21. vek biti vek Nikole Tesle. I evo, sada, kada ceo svet postaje svestan Tesline veličine, na neki neobičan način, takoreći sudbinski, moje ideje se uklapaju u Teslin čudesni sveti”, zapisao je Kešelj povodom ove izložbe.
U pripremi je velika monografija posvećena njegovom stvaralaštvu čiji izlazak iz štampe, nažalost, nije doživeo.
E. N. L.