Obnovljen bečejski Gerontološki centar, koji radi već 110 godina
Nakon rekonstrukcije centralne zgrade bečejskog Gerontološlog centra, koji brine o starinama već 110 godina, znatno je poboljšan njegov rad, a pride se i štedi.
„Kad se pripremi dobar projekat i izabere dobar izvođač radova, onda smo svi zadovoljni“, naglasio je gradonačelnik Dragan Tošić.
„Posao je finansirala Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima, koja je našoj opštini, u okviru akcije „Obnovimo Srbiju”, odobrila nešto više od 14 miliona dinara za obnovu Centra, dok je lokalna samouprava obezbedila novac za PDV.“
Neimarske poslove, predviđene da traju 90 radnih dana, završila je za 60 beogradska „Jugogradnja”.
„Njihovi radnici su radili i tokom vikenda, i do kasno uveče, ali moram pohvaliti i naše osoblje, koje se ta dva meseca tako dobro organizovalo da štićenici nisu ni u čemu oskudevali jer je sve funkcionisalo normalno“, s ponosom objašnjava direktor Centra dr Đerđ Ric.
Osim što je nakon „kozmetičkog” zahvata zablistalo 112 godina staro zdanje, mnogo je rađeno i u enterijeru:
„Među prvima smo se prijavili za dobijanje privremene licence i bez strepnje čekamo inspekciju jer smo ispunili sve uslove, a trenutno geronto-centri Srbije čekaju licence za rad“, pohvalio se Ric.
„Ključan je bio odgovarajući sanitarni čvor, ali smo mnogo dobili i na uštedi struje jer su zamenjeni krovni prozori, a sve sijalice LED svetiljkama. Urađen je i sistem solarne energije, koji obezbeđuje toplu vodu kuhinji. Zatvorili smo terasu, čime su korisnici dobili još jedan prostor za druženje. Betonirano je dvorište i otklonjene prepreke za one koji koriste kolica ili pomagala pri kretanju pa im je i time poboljšan kvalitet života.“
Za učešća na konkursima Centar već sprema nove investicione projekte.
„Planiramo remont lifta Doma „Sreten Glavaški” u centru grada, renoviranje kotlarnice i povećanje kapaciteta solarnog sistema da bismo obezbedili toplu vodu za vešeraj, kuhinju i sanitarni čvor. Zgrada je stara i moramo se domaćinski ponašati, da zaposlenima olakšavamo rad, a i da ekonomičniji poslujemo“, zaključuje dr Ric.
U patiniranom zdanju na kraju Sinđelićeve ulice ima 193 mesta, sva su popunjena i duga je lista čekanja, pre svega zbog odeljenja za obolele od Alćajmerove bolesti, jer je malo geronto-centara osposobljenih da ih kvalitetno zbrinu. Trenutno ih je u Bečeju šezdesetak i smešteni su u posebno uređene prostorije.
Tekst i foto: V. Jankov