Brčkanje na Panonskom moru od 1.350 dinara dnevno
NOVI SAD: Turizam je delatnost koja u Srbiji beleži značajan rast jer je od početka ove godine našu zemlju posetilo više turista nego u istom periodu lane.
U domaćim hotelima, etno-selima, banjama, kao i destinacijama kulturno-istorijskog značaja sve više je i stranih i domaćih gostiju, koji se neretko vraćaju. Iako je turističkih destinacija u Vojvodini mnogo, oni koji žele da odmor provedu baš u tu, moraće malo više da tragaju za ponudom i da se oslone na internet ili preporuke. Razlog je jednostavan – malo je turističkih agencija koje nude aranžmane za boravak na nekoj od turističkih destinacija u Vojvodini.
Atraktivnih turističkih destinacija u Vojvodini ima, a vidno je da se u tu oblast u poslednje vreme sve više ulaže. Grade se novi objekti, uređuju postojeći, obogaćuje ponuda i rezultat je povećana poseta.
Tome je svakako doprinela i akcija Vlade Srbije – uvođenje vaučera – jer su zahvaljujući tome mnogi kapaciteti rezervisani i bukirani znatno ranije nego proteklih godina, boravak gostiju je duži, turista je više. Istovremeno, to je pozitivno uticalo i na mnoge druge delatnosti koje se naslanjaju na turizam.
Naravno, turistička ponuda Vojvodine je različita i, slobodno se može reći, prilagođena različitoj platežnoj moći onih koji se odmaraju. Najpovoljnije je odmarati se u kampovima, a daleko više novca treba izdvojiti za smeštaj u hotelima. Takođe, cene se razlikuju i u zavisnosti od destinacije, pa su u onima koje se tek bore za goste povoljnije od onih koje su već zauzele mesto na turističkoj mapi.
Prosečna cena noćenja na Paliću, koji je česta destinacija turista iz zemlje i inostranstva, u smeštaju s dve ili tri zvezdice je oko 1.000 dinara i gostiju ima. U vili „Jasmina”, ukazuje vlasnica Jasmina Pevac, ima gostiju, tokom letnje sezone posebno, a osim domaćih gostiju, dolaze i stranci. U toj vili noćenje u jednokrevetnoj sobi košta 1.700 dinara, u dvokrevetnoj 2.400, a u troktrevetnoj 3.300. Po njenim rečima, sezona traje od aprila do oktobra, a gosti najšeće dolaze po preporuci ili nakon pretrage po internetu.
Na Belocrkvanaskim jezerima iz godine u godinu sve je više turista, dosta se ulaže u smeštajne kapacitete, kojih je sve više. Ta destinacija pruža odličnu priliku za beg od gradske vreve, a zahavaljujući vaučerima, ukazuje vlasnik vile „Marija” Dragan Belobabić, produžila se sezona i znatno je više gostiju. U toj vili ima 43 ležaja, a za noćenje s doručkom u jednokrevetnoj sobi potrebno je 1.950 dinara, dvokrevetnoj 1.350 dinara, dok je cena noćenja 1.700, odnosno 1.150 dinara, uz uračunatu boravišnu taksu.
Za putnike/goste/turiste koji vole da uživaju u prirodi i kojima je komfor soba i hotela na odmoru nepotreban, ima i kampova. Svakako da se izdvaja onaj u Zasavici, gde je boravak za odrasle šest evra, za decu do 14 godina upola manje, dok deca do šest godina u kampu borave besplatno. Za kamp-kućicu potrebno je platiti sedam evra, za šator tri, koliko je i cena priključka za struju. Za boravak od sedam dana ili duže odobrava se popust od deset odsto.
"Imamo gostiju, posebno od uvođenja vaučera. Počeli su da dolaze već u aprilu, a već sada imamo rezervacije za septembar. Ovde je, inače, sezona kratka, uglavnom jul i avgust, ali je sada znatano veća popunjenost kapaciteta i sezona traje duže", kaže Belobabić.
On ističe da je većina gostiju iz Srbije, pre svega Novog Sada i Vojvodine, ali da dolaze i strani turisti, uglavnom iz Rumunije. Po njegovim rečima, gosti samostalno zovu i raspituju se za smeštaj i cene, a odnedavno sarađuje s jednom turističkom agencijom. To je doprinelo da tokom školske godine u vili borave đačke ekskurzije, a kako kaže Belobabić, uz dolazak grupa odobrava se i popust i ugovara pun pansion.
Turistička ponuda Novog Sada je raznolika, a veliko interesovanje gosti pokazuju za posetu salašima, kojih je u okolini Novog Sada nekoliko. Ponuda tih ugostiteljskih objekata, koji čuvaju nekadašnji izgled salaša i života na njima i nude gastronomsku ponudu naših baka čuvajući stara jela od zaborava, odavno je poznata i u zemlji i van nje. Tako je Salaš 137, uz goste iz Srbije, česta destinacija i gostiju iz inostranstva, a po rečima Tanje Vukotić, najviše je onih koje do salaša dovodi preporuka gostiju koji su tu boravili. Na tom salašu ima 13 soba, a za noćenje u dvokrevetnoj potrebno je 5.350 dinara.
D. Mlađenović