Premijera i novi festival na početku sezone u Novosadskom pozorištu
Početak nastupajuće sezone u Novosadskom pozorištu Ujvideki sinhaz, naslovljen “Vetrenjače”, obeležiće premijerno izvođenje predstave “Grobnica za Borisa Davidoviča” po delu Danila Kiša i u režiji istaknutog makedonskog reditelja Aleksandra Popovskog, kao i prvo izdanje pozorišnog festivala jezičkih manjina” Synergy#WTF”.
Probe predstave “Grobnica za Borisa Davidoviča” počele su još u maju, a premijera se očekuje 2. oktobra.
Čuveni Kišov tekst dramatizovao je Erne Verebeš, a igraju Gabriela Crnković, Emina Elor, Agota Ferenc, Atila Giric, Daniel Gomboš, Daniel Husta, Silvia Križan, Ištvan Kereši, Judit Laslo, Arpad Mesaroš, Atila Nemet, Gabor Pongo i Zoltan Širmer. Koreograf je Ista Stepanov, kompozitor Marjan Nećak, scenograf sam reditelj, a kostimograf Snežana Pešić.
Na početku rada na novoj predstavi reditelj Popovski ukazuje da neće da se dere na publiku, jer se na nju već svi dovoljno deru.
„Tražimo atom, zatureni atom želje za pravdoljubivošću, atom ljudskosti... Jer on nas drži ljudima. On našu biografiju čini našom. Pitamo se, koliko danas mogu da prođem kroz ovaj svet a da se ne okaljam, da na mojim čizmama ne bude blata... Proći život bez puno blata na cipelama ili izabereš da obuješ čizme pa prođeš kroz život... Izbor je tvoj... Limb između je taj atom za kojim tragamo... Moja lična biografija...“, objašnjava Popovski.
U potrazi za odgovorom na pitanje ko je Boris Davidovič dramaturg Erne Verebeš odgovara - i svako, i niko.
„Taman kad pomisliš da si ga „uhvatio“, prepoznao, ispostavi se da on nije taj. A revolucija teče... Žarko sam želeo na kraju da spoznam kako izgleda taj lik, ali nisam uspeo u tome“, navodi Verebeš.
Samo dan kasnije 3. oktobra počinje novi pozorišni festival jezičkih manjina sveta Synergy#WTF. Idejni tvorci festivala su Valentin Vencel, direktor Novosadskog pozorišta i generalni menayer Oršoja Frejtag, a Novosadsko pozorište će biti domaćin teatrima iz sveta. Na festivalu mogu da učestvuju profesionalne pozorišne trupe i pozorišta koja neguju autentičan umetnički izraz manjinskih jezičkih zajednica u zemljama u kojima žive (van svojih matica). Osnova za izbor je evropska karta manjinskih jezika. Za prvo izdanje festivala izabrano je pet izuzetnih predstava u izvođenju manjinskih teatara iz celog sveta. Publika će od 3. do 7. oktobra biti u prilici da vidi ruski teatar iz Kazahstana, mađarski i jevrejski iz Rumunije, srpski iz Mađarske i turski iz Makedonije. Prvog dana festivala je predstava „Mankrut“, ruskog teatra iz Alma Ate, Kazahstan, jevrejski teatar iz Bukurešta će izvesti „Dibuk“, Srpsko pozorište iz Budimpešte gostuje sa predstavom “Sentandrejsko jevanđenje”, turski teatar iz Skoplja će igrati “Otela”, a mađarsko pozorište iz Targu Mureša u Rumuniji Čehovljevog „Galeba”.
Tokom festivala biće održana radionica čijom će prezentacijom 7. oktobra biti zatvoren festival, razgovori o predstavama te naučni skup na temu manjinskih jezika i njihovog mesta u evropskom kulturnom kontekstu kao i ulozi manjinskih jezika u većinskim kulturama u kojima žive. Projekat „Synergy“ bio je deo koncepta kandidature Novog Sada za evropsku prestonicu kulture 2021, planirano je da se festival održava svake godine, u oktobru i bude revijalnog karaktera.
N. Popov