Farmaceutkinja Snežana Mitrović: Zaštita od insekata na prirodan način
Leto je period kada imamo priliku da duže vreme budemo napolju i uživamo u prirodi. Kako da nam vreme u prirodi bude prijatno, a da ne budemo izloženi raznim insektima, komarcima ili zaštićeni od ujeda osa i naročito krpelja koji mogu da prenesu lajmsku bolest?
O tome smo razgovarali sa Snežanom Mitrović, farmaceutkinjom, floriterapeutkinjom i homeopatkinjom iz Novog Sada.
Snežana je prirodom svog posla veoma upućena u korišćenje etarskih ulja.
Postoji mnogo hemijskih sredstava koja nas štite od insekata, ali zbog njihovog agresivnog uticaja na kožu, zbog neurotoksičnosti koja može da dovede do umora ili pospanosti, ali i predupređivanja alergijskih reakcija bolje je koristiti neka prirodna sredstva – etarska ulja.
Zašto baš etarska ulja?
Zato što ih same biljke prave da bi se zaštitile od insekata, pa ako ih i mi koristimo, onda ćemo i sami biti zaštićeni.
Kako koristiti ova ulja?
Način korišćenja je veoma jednostavan: odabrano etarsko ulje ili kombinaciju ovih ulja ukapamo neko bazno ulje (naprimer, ulje od kokosa) i koristimo kao losion ili kao parfem ili u bočicu sa sprejom sipati vodu i par kapi etarskog ulja. Ovako se može poprskati prostor, ili možete sebe poprskati po tkanini.
Da biste, recimo, zaštitili bebu od komaraca i muva možete poprskati kolica ili natopiti parče vatice ovim rastvorom i staviti u kolica. To možete i vi učiniti na vašem krevetu kako bi se zaštitili od komaraca.
Koliko smo zaštićeni na ovaj način?
Nažalost, etarska ulja ne drže dugo zaštitu, ali to vas ne sprečava da se na svakih pola sata poprskate i budete opet zaštićeni. Sigurno vam to neće praviti nikakav problem, jer ova ulja veoma lepo mirišu i stvaraju lepu atmosferu.
Da li biste nam otkrili koja bi to etarska ulja trebalo da koristimo?
Etarsko ulje od lavande štiti nas od komaraca, ali je dobro i posle ujeda, jer ono ne samo da deluje antiseptično, nego i zaceljuje povredu. Svakako je tu i etarsko ulje nane koje odbija mnoge insekte, pogotovo mrave.
Ovo ulje takođe može da se koristi posle ujeda nekog insekta jer prijatno hladi, antiseptično je i sprečava svrab.
Posebna preporuka je ulje nima, koje se dobija od indijske biljke i koje jako dobro štiti od insekata. Pošto može da bude iritantno za kožu, preporuka je se meša s kokosovim uljem 1:1 i tako nanosi na kožu.
Nim je odličan i u zaštiti biljaka od raznih napasti.
Kako da se zaštitimo od osa i šta da radimo ako nas one ipak ubodu?
Ose ne vole etarska ulja nane, limunove trave, karanfilića...
Ta ulja mogu da se izmešaju sa sirćetom i vodom i prskaju kao repelenti, ili se izmešaju s tečnim deterdžentom i prska deo oko gnezda da ne dolaze...
Za ujed ose ili pčele prva pomoć je kockica leda, a onda se na parče vate ukapa i čisto ulje lavande, pet kapi i prisloni na ubod, ili u kašičicu jabukovog sirćeta staviti po pet kapi etarskih ulja lavande i kamilice, umočiti parče vate u to i nasloniti na kožu.
Često svoje kućne ljubimce, pre svega pse, štitimo od krpelja, ali sami nemamo nikakvu zaštitu mada se šetamo zajedno s njima. Da li postoji neko etarsko ulje i za ovaj problem?
To je etarsko ulje kedra koje pruža zaštitu od krpelja i mrava, zatim ulje čajnog drveta, koje je dobro i posle ugriza krpelja, jer je ovo ulje izuzetan antiseptik, a nanosi se svakog minuta po jedna kap u toku prvih pola sata.
Etarsko ulje majčine dušice je takođe dobro, ono vas štiti oko 3 sata, a tu je i etarsko ulje karanfilića.
Među najjačim repelentima (supstancama koje odvraćaju insekte) je svakako etarsko ulje od limunske trave koje je veoma prijatnog mirisa. Izbor je zaista veliki, ali i mogućnost kombinovanja.
Na ovaj način ne samo da ćete biti zaštićeni, nego ćete i lepo mirisati u toplim letnjim večerima.
Napomenula bih da ova ulja ne spadaju u fototoksična i ona vas štite i preko dana na suncu bez ikakvih posledica.
Da li na ovaj način možemo da zaštitimo i naše kućne ljubimce, pre svega mačke i pse?
Kako se ona koriste?
Uvek se koriste u izuzetno malim koncentracijama, zato što, recimo, psi imaju oko 200 miliona oflaktornih receptora, dvadeset puta više od nas, pa znatno jače osećaju mirise.
Mačke imaju manje enzima u jetri, pa teže metabolišu i mnogo toga uobičajenog je toksično za njih.
Zato je važno da etarska ulja uvek razblažujemo, jedna kap na kašiku maslinovog ulja i utrljavamo u kožu, ili u difuzer stavimo samo jednu kap i pratimo reakciju. Ukoliko ljubimac pokušava izaći iz prostorije, trlja nos, češe se i nervozan je, ne koristimo dalje na taj način, smanjujemo koncenraciju, ili dodajemo neko drugo ulje.
S kojim etarskim uljima nije dobro da ljubimci dođu u dodir?
To su ulja bogata fenolima i ketonima kao što su od bosiljka, cimeta, karanfilića, origana, timijana (majčine dušice), naročito ako su na terapiji antikoagulantnim lekovima.
Životinje su osetljive i na d-limonen koga ima u etarskim uljima grejpfruta, limuna, narandže i bergamota.
Životinje koje su sklone epi-napadama treba da izbegavaju etarska ulja crnog bibera, bosiljka, eukaliptusa i fenela. Pošto ljubimce obasipamo nežnošću, tako ih trebamo i negovati, još nežnije.
Kako se pripremiti za dolazak novog ljubimca u kuću?
Kada nam dolazi novi član porodice, mače ili štene...u procesu adaptacije možemo koristiti etarska ulja lavande, tamjana i mira.
Možemo ih staviti u sprej bocu s vodom i prskati po prostoriji, ili naprskati na ćebence na kome spavaju. Kod svake vrste anksioznosti možemo prskati lavandu. Ukoliko psi imaju alergijsku reakciju, u kašiku ulja kokosa stavimo po kap etarskih ulja limuna, tamjana, nane i lavande, mažemo dva do tri puta dnevno da sprečimo svrab.
Da li etarska ulja mogu da pomognu i kod nekih drugih problema naših ljubimaca?
Za neoplazme na koži (delovi kože izloženi hroničnoj iritaciji) koriste se etarska ulja sandala i tamjana.
Najčešći problem s ušima može da se ublaži tako što u kašiku toplog maslinovog ulja stavimo po kap etarskih ulja lavande, čajnog drveta i kamilice, nanesemo na parče vate i očistimo ušnu školjku i obavezno utrljamo u predeo oko uha.
Problem s neprijatnim dahom se rešava tako što napravimo pastu za zube, na 2 kašike sode bikarbone dodamo po jednu kap karanfilića i fenela i dodamo mlaku vodu, stavimo na vatu i masiramo desni.
Ukoliko dođe do ogrebotine ili povrede, možemo to mesto tretirati direktno sa po četi kapi lavande, 4-6 puta dnevno. Ukoliko su u pitanju hronične infekcije, razblažena etarska ulja se utrljavaju duž kičme, na šape, ili na vrhovima ušiju.
Da li se etarskim uljima ljubimci mogu štititi i od parazita?
Da, etarska ulja možemo koristiti i svakodnevno, za negu i zaštitu.
Kap etarskog ulja eukaliptusa ili limunske trave možete staviti u šampon kojima kupate životinje.
U kašiku alkohola stavite četiri kapi etarskog ulja kedra i to sipajte u toplu vodu, pa naprskajte četku i četkajte dlaku ljubimca. Na taj način ćete dezinfikovati, čistiti kožu, otkloniti parazite i njihova jaja, dlaka će biti sjajnija, a na taj način pravite prirodni balans kože.
Kako da ih štitimo od buva i krpelja?
Za zaštitu od buva i krpelja, možete napraviti mešavinu gde u dve kašike ulja kokosa dodate po jednu kap lavande, eukaliptusa, limunske trave i kedra, i utrljate u kožu, posebno na šape.
Možete da napravite šampon za svoje ljubimce, da skuvate jednu šolju ovsa u dve šolje vode, dodate kesicu zelenog čaja, kašiku kokosovog ulja i kap etarskog ulja lavande.
Ako trebate suvi šampon, izmešajte pola šolje sode bikarbone sa pola šolje gustina i po tri kapi etarskih ulja lavande i limunske trave, izmešajte dobro, utrljajte kučetu, počevši od vrata, ostavite petnaest minuta i dobro iščetkajte. Ukoliko ne želite mace na nekom mestu, da vam ne grebu nameštaj ili diraju biljke, isprskajte ih etarskim uljem bosiljka ili limuna.
Uživajte u etarskim uljima zajedno s ljubimcima, za dobro svih!
Marina Jablanov Stojanović