Novi softver za rad sa slepim i slabovidim učenicima
Muzička škola “Isidor Bajić”u Novom Sadu, već nekoliko godina izuzetan primer dobre prakse u inkluzivnom obrazovanju, prvenstveno slepih i slabovidih učenika, od juče je bogatija za dva korisna i vredna softvera, čiji je funkcija da omoguće i olakšaju muzičko školavanje slepih i slabovidih. Projekat je podržalo Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a realizuje ga Udruženje za podršku inkluziji manjinskih grupa „Inkluzivna mreža“.
“Ovo je treća škola kojoj doniramo dva softvera pomoću kojih će moći da se pripremaju uybenici u formatima prilagođenim za slepe i slabovide i učenike koji imaju neku drugu vrstu invaliditeta“, kaže nastavnica harmonike u muzičkoj školi u Beogradu Mirjana Mihailović i jedna od ključnih osoba Udruženja „Inkluzivna mreža“.
„Intenzivno radimo na opismenjavanju učenika na Brajevom pismu i tehničkim mogućnostima pripreme knjiga, odnosno udžbenika u adaptiranim, prilagođenim formatima za učenike s invaliditetom. Najteže je konvertovati udžbenike iz oblasti matematike, stranih jezika i muzike. Pošto dolazim iz muzičke škole, bilo je najprirodnije da uspostavim saradnju s kolegama iz Muzičke škole “Isidor Bajić” s kojima odranije sarađujemo. Znam da je, od pre par godina, od kada su u školu došli slepi učenici, školski tim za inkluziju vrlo zainteresovan, vrlo kreativan i agilan u radu s njima. To nas je opredelilo da ova škola dobije ove softvere i sigurni smo da će ih iskoristit na najbolji mogući način.
Kako smo saznali od Mirjane Mihailović, vrdenost softvera, sa čijim su se mogućnostima juče upoznali nastavnici i đaci koji će ga posle obuke koristiti, iznosi oko 120.000 dinara.
Da bi sistem bio zaokružen, potreban je i specijalni, skupi štampač koji štampa materijale na Brajevoj azbuci. U Novom Sadu, za sada, postoji jedan u Savezu slepih slabovidih i jedan u Univerzitetskoj biblioteci. Očekuje se da će škola srađivati s ovim instuicijama u korišćenju novih softvera.
“U okviru predmeta Računarstvo i informatika u našoj školi već tri godine imamo akciju koju zovemo “Pomoć prijatelja”. Za naše slabovide učenike uređujemo i priređujemo note, tako da mogu što lakše da ih koriste. Notne tekstove seckamo, uvećavamo, izrađujemo PDF-ove koji prikazuju po jedan takt na jednoj strani…
To je bio naš zajednički posao: mene kao nastavnika, i učenika, uglavnom trećeg razreda, kada se upoznaju s kompjuterskim programom “sibelijus” za editovanje nota, i učenika četvrtog razreda, koji su kao maturanti spremni da pomognu”, kaže profesorica računarstva i informatike Tatjana Božić. “Ovim, za nas novim softverima, uvešćemo novu delatnost u okviru naše nastave i rada. Moći ćemo da pripremamo i tekstualne uybenike za naše slabovide učenike, uz pomoć softvera za oživljavanje teksta, dok ćemo uz pomoć drugog programa notni tekst moći da pretvaramo u Brajevo pismo. “Oživljavanje” teksta je kada štampani tekst, recimo, udžbenik, skenirate u odgovarajućem softveru, zadate jezik na kojem vam je udžbenik napisan i softver ga bukvalno pročita“.
Dve učenice su se već prijavile za rad na ovim projektima: Isidora Nestorov iz trećeg VIS-a i Emilija Čanji iz trećeg TO. U đačkom timu je Jovan Mojašević iz prvog razreda srednje škole, koji svira flautu, a spreman je da nauči sve o ovim softverima i njihovoj primeni. Za to će svi imati stalnu podršku posvećenog tima “Inkluzivne mreže”.
V. Crnjanski