Pravo deteta na vakcinu iznad prava roditelja na odluku
Ministarstvo zdravlja podnelo je ove godine 46 prekršajnih prijava protiv roditelja koji nisu vakcinisali svoju decu, a prošle godine su iz istog razloga podneli prijave protiv 198 roditelja.
U Srbiji u poslednjih nekoliko godina opada broj dece vakcinisane MMR vakcinom protiv malih boginja, rubeoala i zauški, a najniži obuhvat je u Nišu, Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu. Nadležni upozoravaju da je nevakcinisanje dece alarmantno, jer može da dođe do epidemije.
“Od početka godine bilo je 46 prekršajnih prijava protiv roditelja koji nisu vakcinisali decu. Nemamo izveštaj Prekršajnog suda koliko je do sada njih kažnjeno zbog toga, te ne možemo da vodimo tu vrstu evidencije“ - rekao je Tanjugu pomoćnik ministra zdravlja za inspekcijske poslove Zoran Panajotović i dodao da je prošle godine bilo 198 prekršajnih prijava protiv roditelja koji nisu vakcinisali svoju decu, a broj nevakcinisane dece je veći jer se dešava da jednu prijavu pišu za roditelja koji nije vakcinisao dvoje i više dece.
Kako bi se postigao kolektivni imunitet, neophodno je da vakcinacijom bude obuhvaćeno najmanje 95 odsto mališana, a u Nišu je taj obuhvat 51 odsto, dok je u Beogradu 65 odsto, podaci su koje je izneo Institut za javno zdravlje “Batut” povodom nedelje imunizacije koji se obeležava od 24. do 30. aprila.
Državni sekretar Ministarstva zdravlja Ferenc Vicko navodi kako nije cilj da se roditelji kažnjavaju, već treba da im se objasni da je vakcinacija neophodna i da spasava živote. Podaci o obuhvatu vakcinacijom u Srbiji su zabrinjavajući, a mnogi roditelji računaju da “neće njihovo dete da se zarazi, ako su druga deca vakcinisana”, te možemo da padnemo u zamku i dobijemo epidemiju.
LJ. Petrović