Право детета на вакцину изнад права родитеља на одлуку
Министарство здравља поднело је ове године 46 прекршајних пријава против родитеља који нису вакцинисали своју децу, а прошле године су из истог разлога поднели пријаве против 198 родитеља.
У Србији у последњих неколико година опада број деце вакцинисане MMR вакцином против малих богиња, рубеоала и заушки, а најнижи обухват је у Нишу, Београду, Новом Саду и Крагујевцу. Надлежни упозоравају да је невакцинисање деце алармантно, јер може да дође до епидемије.
“Од почетка године било је 46 прекршајних пријава против родитеља који нису вакцинисали децу. Немамо извештај Прекршајног суда колико је до сада њих кажњено због тога, те не можемо да водимо ту врсту евиденције“ - рекао је Танјугу помоћник министра здравља за инспекцијске послове Зоран Панајотовић и додао да је прошле године било 198 прекршајних пријава против родитеља који нису вакцинисали своју децу, а број невакцинисане деце је већи јер се дешава да једну пријаву пишу за родитеља који није вакцинисао двоје и више деце.
Како би се постигао колективни имунитет, неопходно је да вакцинацијом буде обухваћено најмање 95 одсто малишана, а у Нишу је тај обухват 51 одсто, док је у Београду 65 одсто, подаци су које је изнео Институт за јавно здравље “Батут” поводом недеље имунизације који се обележава од 24. до 30. априла.
Државни секретар Министарства здравља Ференц Вицко наводи како није циљ да се родитељи кажњавају, већ треба да им се објасни да је вакцинација неопходна и да спасава животе. Подаци о обухвату вакцинацијом у Србији су забрињавајући, а многи родитељи рачунају да “неће њихово дете да се зарази, ако су друга деца вакцинисана”, те можемо да паднемо у замку и добијемо епидемију.
Љ. Петровић