Pupinovi roboti čitaju Servantesa
11.04.2017.
13:35
13:42
Komentari (0)
BEOGRAD: Nesvakidašnji roboti Migel de Servantes i Nao otvoriće javno čitanje čuvenog romana "Don Kihot" na najrazličitijim jezicima sveta, 25. aprila u podne, u Institutu Servantes u Beogradu.
Srpski, španski, engleski, francuski, hebrejski, svahili i kečua samo su neki od jezika na kojima će ovog aprila u Institutu Servantes u Beogradu oživeti čuveno delo Migela de Servantesa.
Povodom Svetskog dana knjige, srpska prestonica pridružiće se Madridu i drugim gradovima sveta, gde se javno čitanje "Don Kihota" tradicionalno organizuje više od dve decenije, saopštio je Institut Servantes u Beogradu.
Ove godine, 25. aprila, sa početkom u 12 časova, javno čitanje "Don Kihota" otvoriće roboti Instituta Mihajlo Pupin- Migel de Servantes i Nao, navodi se u saopštenju.
Nakon kratkog razgovora i čitanja prvih rečenica "Don Kihota" od strane ovih posve neobičnih čitalaca, Servantesovo remek-delo na brojnim svetskim jezicima čitaće ličnosti iz akademskog, kulturnog i političkog života, prijatelji i učenici Instituta, ali i svi zainteresovani ljubitelji knjige.
Svetski dan knjige proslavlja se širom sveta 23. aprila, otkako je 1995. godine ovaj praznik knjige ustanovljen na Generalnoj konferenciji Uneska u Parizu.
Španija obeležava ovaj datum, kada su preminuli velikani svetske književnosti Migel de Servantes i Vilijam Šekspir, od 1923. godine.
Na taj dan zaljubljenici u literaturu razmenjuju knjige i ruže, a samo u Kataloniji tokom dvadeset i četiri sata proda se oko 400.000 knjiga i čak četiri miliona ruža.
Poigravajući se sa tom tradicijom, Institut Servantes spremio je zanimljive poklone svima koji se 25. aprila pridruže ovoj književnoj zabavi u slavu "Don Kihota".
Prvo javno čitanje ovog dela Institut Servantes u Beogradu uspešno je organizovao 2015. godine, kada je nekoliko stotina zaljubljenika u knjigu javno čitalo avanture Don Kihota i Sanča Panse.
Čuveni španski pisac objavio je prvi deo romana 1605. godine, pod nazivom "Veleumni plemić Don Kihot od Manče".
Podstaknut velikim uspehom, deset godina kasnije objavljen je i drugi deo, a "Don Kihot" vremenom postaje prvi moderni roman svetske književnosti.
O popularnosti "Don Kihota" svedoči i podatak da je, uz Bibliju, najčešće štampana knjiga na svetu.
Mario Vargas Ljosa je o ovom remek-delu rekao: "Posle Servantesa, svi romanopisci su simbolički rečeno 'Deca Manče'."