Domaća hrana najbolja zaštita od tuđeg škarta
ti proizvođači plasiraju na tržištu zemalja Evropske unije. Po rečima predsednika Nacionalne organizacije potrošača Srbije Gorana Papovića, na domaćem tržištu ima mnogo stranih proizvoda koji su znatno slabijeg kvaliteta nego u razvijenim zemljama pa zato potrošači, da bi bili sigurni u to da su kupili dobru i kvalitetnu stvar, treba da kupuju domaće.
Da bi se utvrdilo da li je hrana koja na tržište Srbije stiže iz multinacionalnih kompanija bezbedna, ukazuje Papović, u toku je formiranje nacionalnog saveta za bezbednost hrane. Osnovna funkcija biće mu analiza rizika i upravljanje rizicima, a trebalo bi odgovori na pitanje da li su ti proizvodi štetni i da li su ti koji se proizvode za zemlje Trećeg sveta ispravni.
– Poput situacije u pojedinim zemljama, koje su čak i članice EU, kao što su Češka, Poljska, Slovačka i Mađarska, u kojima nadležni ukazuju na to da je tržište istočnih zemalja Evrope postalo kanta za smeće, i mi već odavno govirimo da je Srbija deponija Evrope – rekao je Papović. – Pre mnogo godina ukazali smo na to da pojedini proizvodi renomiranih evropskih proizvođača kućne hemije nisu isti kao što oni koji se prodaju u razvijeni zemljama Evrope, gde se i proizvode.
To nije slučaj samo s proizvodima kućne hemije već i mnogim prehrambenim, koji se, ukazuje Papović, proizvode u pogonima multinacionalnih kompanija u Poljskoj, Mađarskoj i Rumuniji, i koji stižu na srpsko tržište. Zbog toga, napominje on, potrošači u Srbiji treba da kupuju domaće prozvode.
– Imamo pravo da pozovemo potrošače da kupuju domaće proizvode jer su oni dosta kvaliteniji, ali ih prati manja reklamna kampanja pošto proizvođači nemaju dovoljno novca – rekao je Papović.Ukazujući na to da se na tržištu sve više traži takozvana zdrava hrana, koja je i daleko skuplja, Papović upozorava da nije isključeno da su ti proizvodi još gori od uobičajenih.
– Reč je o zloupotrebi navika potrošača da se kupuje sve što je navodno zdravo, ali se malo kontroliše da li postoji licenca i da li su to zaista zdravi i organski proizvodi – smatra Papović.Po njegovim rečima, potrebno je da kontrole budu redovne i rigorozne jer se ne kontroliše ko izdaje sertifikat za organske proizvode.
– Potrebno je pojačati tržišni nadzor, koji je veoma bitan, i uvesti prekršajne naloge jer dok neko ne bude ozbiljno kažnjen, neće se ništa promeniti – rekao je Papović.
D. Mlađenović
Nedostaju uporedne analize
Treba reći da je sumnja u kvalitet stranih proizvoda na tržištu Srbije, nažalost, samo sumnja jer na domaćem tržištu nije dokazana razlika u kvalitetu istih proizvoda na tržištu Srbije i EU. Razlog je što do sada nisu urađene uporedne analize njihovog kvaliteta, a sve zbog nedostatka novca jer su te analize, koje se obavljaju u akreditovanim laboratorijama, veoma skupe.