U LOVAČKOM UDRUŽENJU „SRNDAĆ” IZ TEMERINA Izbrojali pet medalja srndaća, uzgajaju fazane
U Lovačkom udruženju „Srndać” iz Temerina, koje okuplja lovce iz ovog mesta i Bačkog Jarka, završili su lov na grlice.
Ove ptice lovili su domaći lovci i turisti iz Mađarske, ali, po svoj prilici, lova na prepelice neće biti. Sušna godina i intenzivna poljoprivreda su uzele danak.
- Kod nas u ataru česta je situacija da se jedan dan skine usev, a već sledećeg dođu tanjirače i nema uslova da se prepelice, koje su u preletu, tu zadržavaju – kaže predsednik temerinskog udruženja Dušan Batinić. – Takođe, masovna je upotreba hemijskih preparata u agraru, što nam ne ide na ruku. Trenutno uzgajamo fazane u volijerama, koje ćemo puštati pred pušku na početku sezone. Godišnje pustimo oko 1.500 komada. Sa druge strane, vidljiv je oporavak populacije zeca u našem lovištu, kao i širom Vojvodine. Nekada smo lovili i preko 1.000 komada u sezoni, a od 2016. do 2018. potpuno smo obustavili lov na zeca. Sada je brojnost zadovoljavajuća i dobili smo kvotu odstrela od 300 komada.
Ove sezone odstreljena su dva zlatna grla od 135 i 137 poena, jedan srebrni i tri bronzana srndaća
Na terenima ove lovačke organizacije već godinama obitava oko 500 grla srneće divljači. Ova lovišta su uvek bila bogata trofejnim srndaćima, pa ni ova sezona nije bila izuzetak, jer je donela pet medalja. Odstreljena su dva zlatna grla od 135 i 137 poena, jedan srebrni i tri bronzana srndaća. Zlatna grla su odstrelili gosti iz Španije i Mađarske. Ove brojke svakako nisu slučajne i trpofeji nisu „sa neba pali”. Svake godine se u lovište iznese oko tri tone zrnaste hrane za divljač i oko 300 bala sena, a posao radi i lovočuvarska služba. Ni minulo, najsušnije i najtoplije leto koje se pamti od kada se temperature mere, nije ostavilo veće posledice: u cisternama je u lovište izneto oko 120.000 litara vode, koja je prosuta na mesta gde divljač može da je iskoristi. Iluzorno je govoriti koliko je ovo značilo divljoj fauni u situaciji kada mesecima nije bilo kiše, a većina useva je skinuta pre vremena.
Nažalost, ni lovce Temerina i Bačkog Jarka ne zaobilaze problemi karakteristični za lovišta koja se nalaze u blizini velikih urbanih centara. Gusta saobraćajna mreža oko ovih mesta uzrokuje gaženja divljači, pogotovo je osetljiva srneća u sezoni parenja. Muke zadaju, permanentno, i psi lutalice, koje neodgovorni vlasnici ostavljaju kada ne žele više da se brinu o njima.
D. Knežić