Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SPORTSKO – RIBOLOVAČKO UDRUŽENJE „MOL” BRINE O PORIBLJAVANJU VODA: Ponosni na sedmodnevni dečji ribolovački kamp

19.07.2023. 10:09 10:18
Piše:
Izvor: Dnevnik/S. Šušnjević

MOL: Sportsko – ribolovačko društvo „Mol” oformljeno je krajem 2001. godine u istoimenom naselju, sa ciljem da se ljubitelji ribolova i prirode zbliže, druže, ali i rade nešto korisno, odnosno organizuju kvalitetna takmičenja, a neka su i međunarodnog karaktera.

Udruženje je stacionirano na obali Tise, na mestu gde je nekada prolazila skela, a koje danas više nema, dok je stara skelarska kuća data Društvu na korišćenje. Hladovinu prirodnom ambijentu obezbeđuje veliki broj stabala, a travnati prostor daje mogućnost kamperima da se tu stacioniraju, uz obalu Tise, prostru šatore, zabace udice i uživaju u miru i tišini koji vladaju u tom delu Mola.

Kako je za „Dnevnik” rekao predsednik SRD „Mol” Atila Baranj, aktivnosti koje sprovode su raznovrsne, a svode se na ribolovni sport i unapređenje voda. Tako su u više navrata, iz sopstvenih sredstava, poribljavali jezero Buyak koje se nalazi u opštini Ada, ali se to poslednjih par godina radi zajedno sa Ribolovačkim savezom Vojvodine.

– Jezero Buyak se poribljava jednom ili dva puta godišnje i ove godine pušteno je već oko 300 kilograma šarana – kaže Baranj. – Prošle godine poribili smo sa oko 150 kilograma somova, starosti godinu dana. Naše udruženje tražilo je da bude zastupljeno što više grabljivica, jer je tada interesantan i ribolov. Obeležili smo i Dane mesne zajednice, kada su nam sa lokalnom samoupravom kupili oko 400 kilograma ribe koju smo pustili u Tisu. Savez nam je obećao da će do kraja godine poribiti još jednom naše jezero. Ovde se inače po mojim saznanjima može upecati som od 50 do 70 kilograma.

Po njegovim rečima, godinu uvek počinju 2. januara novogodišnjim susretom baš na obali Tise, kada uz kuvano vino, čaj i zakusku svi članovi dođu da se druže, opuste i sumiraju utiske iz prethodne godine. Nakon toga se zahuktavaju takmičenja, kako domaća prvenstva kada ima više kola, tako organizuju i Međunarodni kup Mola, kada dolaze takmičari iz Slovačke i  Mađarske.

– To traje od osnivanja udruženja i organizujemo ga svake godine, druge nedelje jula – priča naš sagovornik, dodavši da se ove godine, zbog Radničke olimpijade on pomera. – Na takmičenju učestvuje više od 20 bratskih udruženja. Na Tisi je zastupljen i ribolov iz čamca, pa tako organizujemo četiri takmičenja međunarodnog karaktera lov na soma bućkom. Imamo i mi reprezentativce Srbije u sportskom ribolovu, te smo ove godine imali prilike da učestvujemo u Prvoj ligi Srbije. Kao naš najveći uspeh istakao bih osvojeni pehar na takmičenju u Slovačkoj, gde je i konkurencija bila baš jaka. Takođe smo prošle godine imali tri prelazna pehara sa 17 takmičenja, dok smo na većini takmičenja ulazili u plasmane. Nedavno smo i u Bečeju bili apsolutni prvaci.


Broje 600 članova

Po rečima Atile Baranja, 2001. godine kada su formirani, Društvo je brojalo stotinjak članova. Kako su godine prolazile, tako se i broj članova uvećavao te danas imaju više od 600 ljubitelja ribolova, što ženskih što muških, te se mogu pohvaliti da su možda jedno od najjačih udruženja u opštini, ali i široj okolini. Osim žitelja opštine, članovi dolaze i iz Novog Sada, Beograda i drugih mesta, a u samom udruženju „Mol” ima više Ađana nego Moljana.


Baranjeva cela porodica inače uživa u ribolovu i po rezultatima se može reći da su profesionalci. Njegova žena je takođe takmičarka, a bila je treća u Srbiji, dok je ćerka prvakinja Vojvodine. Sin je reprezentativac bivše Jugoslavije.

Najviše su kaže ponosni na tradicionalni rad sa decom, kada organizuju ribolovački kamp u trajanju od sedam dana

– Na početku smo radili škole ribolova i išli smo u škole držeći časove, ali ih to nije naročito privlačilo – istakao je Baranj. –  Zato smo se i odlučili za te kampove u prirodi, kada će direktno na terenu usvajati više informacija. Za nedelju dana koliko smo zajedno, učimo ih osnovama ribolova, nauče da razlikuju vrste riba, ali i da poštuju propise koji definišu šta se sme, a šta ne sme raditi na vodi. Samim tim uče i o životnoj sredini i načinima njene zaštite. Na kraju polažu ispit i zvanično postaju mali ribolovci.

Kampovi se organizuju za decu uzrasta do 14 godina, a Atila kaže da dođu i stariji kako bi pomogli mlađim polaznicima. Do sada su posetili različite lokacije, od Palićkog jezera do Bezdana, Bačkog Petrovog Sela preko Banata, pored kanala. U par navrata su kampovali i na Buyaku. Deca su bez mobilnih telefona, pa se zabavljaju uz stare dečje igre poput žmurke.

I. Bakmaz

Autor:
Pošaljite komentar