U "Fabrici" SKCNS otvoreno studentsko bijenale fotografije
U „Fabrici“ Studentskog kulturnog centra Novi Sad juče je otvoreno 8. svetsko bijenale studentske fotografije, u organizaciji Katedre za fotografiju Departmana likovnih umetnosti Akademije umetnosti Novi Sad.
Na izložbi u „Fabrici“ izložen je veliki broj fotografija, među kojima su i nagrađene, autora iz Grčke, Irana, ali i Srbije. Sara Kecman osvojila je treće mesto i počasnu titulu najboljeg domaćeg autora.
Za dekana Akademije umetnosti Novi Sad Sinišu Bokana nema sumnje da su bijenale fotografije i bijenale plakata, kao manifestacije od međunarodnog značaja sa tradicijom dužom od jedne decenije, među najvažnijim projektima.
- Bijenale studentske fotografije je raslo i trazvijalo se kao i medij koji prati – rekao je Bokan na jučerašnjem otvaranju, karakterišući izložbu kao lep pregled svetskih trendova i trenutnog duha fotografije, kojoj su studenti dali izraz ne samo svih njenih mogućnosti, nego i budućnosti.
U selekciji su se našle nagrađene fotografije i sve one putem kojih se uočava da se fotografija sve češće pojavljuje i na fotografiji, kao predmet izučavanja i refleksije. Promene su i u pomeranju medija fotografije u polje intermedijalnosti, pa se ona zna upotrebiti i u spoju sa drugim umetničkim disciplinama. Osim što su pokazali izuzetnu zrelost u pogledu tehnike fotografije, studenti su se pokazali i kao vrsni stvaraoci u pogledu odabira tema, kojih ima čitav dijapazon, od intimnih, preko socijalnih, do političkih.
Izložbu 8. svetskog bijenala studentske fotografije Akademije umetnosti Novi Sad u „Fabrici“ SKC Novi Sad otvorila je pokrajinski sekretar za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Dragana Milošević. Ona je to, kako je istakla, učinila s ponosom, jer je i sama završila Akademiju umetnosti Novi Sad.
- Ova izložba govori o svetskom pozicioniranju studenata AUNS, a za to je trebalo imati viziju dovođenja sveta u Novi Sad. Brojne su uspešne generacije Akademije umetnosti u svim umetničkim disciplinama. Čestitam svim dobitnicima i žiriju, koji je imao veoma težak posao da odabere najbolje – rekla je Dragana Milošević, uz zapažanje da je fotografija danas moćnija nego ikad, jer je postala sastavni deo svakodnevnog života.
Od 175 prijavljenih autora, u najuži krug kandidata za nagrade izabrano je 23 najuspešnija. Međunarodni žiri koji je radio u sastavu Dubravka Lazić, Jelena Matić, Zu Jiong, Olja Triaška Stefanović i Brajan Arnold, svi sa iskustvom u likovnim umetnostima, pedagoškom radu i fotografiji, odabrali su rad Vasilisa Pantelidisa iz Grčke kao najbolji. Drugo mesto osvojila je Fatemeh Abedin iz Irana, a treće pomenuta Sara Kecman iz Srbije. Počasne nagrade dobili su Mohamad Rakibul Hasa iz Velike Britanije, Nikolas Dupont iz Sjedinjenih Američkih Država i Omar Perez iz Meksika.
Konstatujući da je pandemija kovid-19 svima otežala uslove rada, Dubravka Lazić iz ugla žirija u svom tekstu za katalog izložbe 8. svetskog bijenala studentske fotografije, napisala je: „I ove godine su prispeli radovi obuhvatili širok raspon umetničkog izražavanja putem medija fotografije - od dokumentarnog, konceptualnog, režiranog, pa sve do primenjenog pristupa. Raznovrsnost je jedan činilac radova koji se mogu sagledati u selekciji ovogodišnje manifestacije. Drugi je, svakako, kvalitet. I nakon realizovanog celokupnog procesa sa sigurnošću se može zaključiti da je umetnost fluidni medij koji pronalazi svoj ’put’ i u nepovoljnim, nametnutim uslovima. Uspeh ovogodišnjeg Bijenala je, samim tim, možda i značajniji od prethodnih.“
I. Burić