У "Фабрици" СКЦНС отворено студентско бијенале фотографије
У „Фабрици“ Студентског културног центра Нови Сад јуче је отворено 8. светско бијенале студентске фотографије, у организацији Катедре за фотографију Департмана ликовних уметности Академије уметности Нови Сад.
На изложби у „Фабрици“ изложен је велики број фотографија, међу којима су и награђене, аутора из Грчке, Ирана, али и Србије. Сара Кецман освојила је треће место и почасну титулу најбољег домаћег аутора.
За декана Академије уметности Нови Сад Синишу Бокана нема сумње да су бијенале фотографије и бијенале плаката, као манифестације од међународног значаја са традицијом дужом од једне деценије, међу најважнијим пројектима.
- Бијенале студентске фотографије је расло и тразвијало се као и медиј који прати – рекао је Бокан на јучерашњем отварању, карактеришући изложбу као леп преглед светских трендова и тренутног духа фотографије, којој су студенти дали израз не само свих њених могућности, него и будућности.
У селекцији су се нашле награђене фотографије и све оне путем којих се уочава да се фотографија све чешће појављује и на фотографији, као предмет изучавања и рефлексије. Промене су и у померању медија фотографије у поље интермедијалности, па се она зна употребити и у споју са другим уметничким дисциплинама. Осим што су показали изузетну зрелост у погледу технике фотографије, студенти су се показали и као врсни ствараоци у погледу одабира тема, којих има читав дијапазон, од интимних, преко социјалних, до политичких.
Изложбу 8. светског бијенала студентске фотографије Академије уметности Нови Сад у „Фабрици“ СКЦ Нови Сад отворила је покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама Драгана Милошевић. Она је то, како је истакла, учинила с поносом, јер је и сама завршила Академију уметности Нови Сад.
- Ова изложба говори о светском позиционирању студената АУНС, а за то је требало имати визију довођења света у Нови Сад. Бројне су успешне генерације Академије уметности у свим уметничким дисциплинама. Честитам свим добитницима и жирију, који је имао веома тежак посао да одабере најбоље – рекла је Драгана Милошевић, уз запажање да је фотографија данас моћнија него икад, јер је постала саставни део свакодневног живота.
Од 175 пријављених аутора, у најужи круг кандидата за награде изабрано је 23 најуспешнија. Међународни жири који је радио у саставу Дубравка Лазић, Јелена Матић, Зу Јионг, Оља Триашка Стефановић и Брајан Арнолд, сви са искуством у ликовним уметностима, педагошком раду и фотографији, одабрали су рад Василиса Пантелидиса из Грчке као најбољи. Друго место освојила је Фатемех Абедин из Ирана, а треће поменута Сара Кецман из Србије. Почасне награде добили су Мохамад Ракибул Хаса из Велике Британије, Николас Дупонт из Сједињених Америчких Држава и Омар Перез из Мексика.
Констатујући да је пандемија ковид-19 свима отежала услове рада, Дубравка Лазић из угла жирија у свом тексту за каталог изложбе 8. светског бијенала студентске фотографије, написала је: „И ове године су приспели радови обухватили широк распон уметничког изражавања путем медија фотографије - од документарног, концептуалног, режираног, па све до примењеног приступа. Разноврсност је један чинилац радова који се могу сагледати у селекцији овогодишње манифестације. Други је, свакако, квалитет. И након реализованог целокупног процеса са сигурношћу се може закључити да је уметност флуидни медиј који проналази свој ’пут’ и у неповољним, наметнутим условима. Успех овогодишњег Бијенала је, самим тим, можда и значајнији од prеthodnih.“
И. Бурић