„Žene iz Troje” za finale Novog tvrđava teatra
Na Novom tvrđava teatru, koji je ovih dana u toku u Vili Stanković u Čortanovcima, na programu poslednjeg dana festivala bila je predstava “Žene iz Troje” Euripida, u adaptaciji, režiji i scenografiji Nebojše Bradića (Narodno pozorište Priština/ Pozorište “Zoran Radmilović” Zaječar).
Kraj festivala je u utorak, kada će u čast nagrađenih biti izvedena predstava “Ženidba i udadba” studenata druge godine Fakulteta savremenih umetnosti Beograd, u klasi Vide Ognjenović.
U Euripidovoj antičkoj tragediji “Žene iz Troje“ evociraju se događaji posle pada antičke Troje, osvojene domišljatošću grčkih ratnika, dok su trojanske žene žrebom podeljene među pobednicima kao robinje. U predstavi Nebojše Bradića ovo je priča o posledicama jednog nepotrebnog rata koji je srušio jednu kulturu, a drugoj naneo nenadoknadive gubitke.
- Savremene Troje se danas nalaze u blizini antičke, a izbeglice koje dolaze iz pravca Bliskog Istoka i Male Azije svedoče o ravnodušnosti koju savremeni svet ima prema ljudskim osećanjima, bilo da su to duboka patnja ili nemoćni pravedni gnev zbog gubitka najbližih. Savremeni bogovi, oni koji povlače poteze modernih ratova, ostaju gluvi i nemi na ovaj krik - navodi se u programu. - Euripidov komentar događaja vezanih uz peloponeski rat - skandalozno skrnavljenje gradskih hermi pred početak sicilijanske ekspedicije, te atinski pohod na neutralni otok Melos, prilikom koga je sve stanovništvo pobijeno ili bačeno u roblje, ovu dramu profilišu kao jak protest protiv besciljno vođenog rata, te protiv političkih stremljenja koja su dovela do nesrećne sicilijanske ekspedicije. Kao što lekovi podsećaju na otrove, kao što bolovi mogu da izazovu nasladu, a razdragano veselje donese iznenadnu tugu, tako se iz ove antičke tragedije o posledicama rata, surovosti pobednika i osvete žrtava, razvijaju podsticaji koji afirmišući patnju donose intenzivan priliv života savremenom gledaocu.
Produkcija predstave “Žene iz Troje“ uključuje nekoliko pozorišta i festivala iz Srbije, Grčke, Hrvatske i BiH.
I. B.