Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

„SINERDŽI”  Premijera predstave „Kompenzacija”

20.11.2019. 00:05 00:05
Piše:
Foto: „Kompenzacija” u koprodukciji trupe „Multikultural siti” i Novosadskog pozorišta   Foto: promo Sinerdži „Kompenzacija” u koprodukciji trupe „Multikultural siti” i Novosadskog pozorišta   Foto: promo Sinerdži

Međunarodni pozorišni festival jezičkih manjina “Sinerdži” nastavlja se večeras u 19 časova u Novosadskom pozorištu / Ujvideki sinhaz predstavom “Kompenzacija”, rađenoj po tekstu i režiji Monike Dobrovlanjske, i izvođenju trupe “Multikultural siti” iz Berlina.

Ova predstava će premijerno biti izvedena upravo na festivalu “Sinerdži”, a nastala je u svojevrsnoj koprodukciji pomenute berlinske trupe i Novosadskog pozorišta, čija je omladinsko-đačka sekcija uključena u ovaj projekat.

“Kompenzacija” je zasnovana na istinitim događajima, vezanim za isplatu nadoknada za preživele žrtve holokausta, koji su bili primorani da uplaćuju novac u penzioni fond.

- Nadoknade za preživele žrtve holokausta ni u jednom slučaju nisu bile uskraćene sa tolikom istrajnošću kao „penzije geta“- jevrejska deca i mladi borili su se za svoj život u getima nacističkog terorističkog režima, suočeni često sa nehumanim uslovima, samo da bi dobili tanjir supe, bon za obrok. Ipak, bili su primorani da uplaćuju novac u penzioni fond, preko Jevrejskog saveta. Kasnije, kada je 2002. nemački Parlament usvojio odgovarajući zakon, neki od preživelih su pokušali da dobiju tu simboličnu penziju. Za njih je to značilo priznanje njihovih priča o eksploataciji, o patnji sa kojom su se morali suočiti u detinjstvu i zbog kojih neki danas proživljavju duševni bol - napominje se u najavi ove predstave.


Proširena definicija

Festival “Sinerdži” otvoren je preksinoć u Novosadskom pozorištu rečima upravnika ovog teatra Valentina Vencela da je u ovom trećem izdanju festivala proširena definicija jezičke, odnosno etničke manjinske pripadnosti, budući da su ove godine u repertoar uvrštene i predstave koje se ne igraju na jeziku određene manjinske zajednice, ali se bave svom problematikom koju bismo mogli svrstati pod pojmom manjinskog. Na otvaranju su, inače, upriličeni i izložba “Pozorište u fotografskoj umetnosti”, u organizaciji Sterijinog pozorja, kao i koncert romske grupe “Kal”.


Sve to je ujedno značilo još jednu borbu, ovog puta za priznavanje njihovog rada pred nemačkim sudovima. Sudija Jan Robertfon Renes je nesebično podržao žrtve više nego iko drugi, uprkos otporu pravosudnih vlasti. Prema izraelskom ambasadoru u Berlinu, to je bila „borba unuka Š-ovca za penzije preživelih iz geta“. Zbog ovoga je sudija privukao značajnu pažnju Izraela i takođe dobio Nagradu za humanost Evropske akademije “Januš Korčak” i nagradu grada Dahau za moralnu hrabrost.

- Prestižni međunarodni tim umetnika udružio je snage kako bi dao glas onima koji su decenijama bili ignorisani. Na osnovu istorijskog svedočenja i stvarnih događaja, predstava će pokazati, s jedne strane, nekadašnju borbu za opstanak u getima, a s druge, sadašnju borbu za priznanje istine pred društvenim sudovima - ističe se u najavi “Kompenzacije”.


Posredstvom kulture brisati granice

- Drago nam je što smo deo jednog ovakvog festivala koji nastoji da, posredstvom kulture, izbriše fizičke granice – reči su rediteljke Monike  Dobrovlanjske.– Svi zajedno moramo da se pozabavimo dihotomijom naše / nije naše, i zahvalna sam što smo naišli na pozorišta i individue uz čiju pomoć ovo neće biti nemoguće.


Predstavu je realizovala rediteljka i dobitnica nagrade „Pridž-Tournesol“ (kategorija: „preko granica“) festivala u Avinjonu 2017. Monika Dobrovlanjska, koja je režirala i predstavu “Pandorina kutija”, prvu od deset u programu ovogodišnjeg festivala “Sinerdži”. Rođena u Poznanju (Poljska), Dobrovlanjska od 2002. radi kao rediteljka u pozorištima u Nemačkoj, Poljskoj, Italiji i sarađuje sa raznim umetnicima iz Belorusije. Između ostalog, režirala je i “Porodične priče” Biljane Srbljanović, a njene predstave su gostovale na mnogobrojnim međunarodnim festivalima. Osnovala je 2012. međunarodni kolektiv umetnika “Multikultural siti” u Berlinu, koji se bavi dokumentarnim pozorištem.   

N. Pejčić

Piše:
Pošaljite komentar
Počinje Međunarodni teatarski festival jezičkih manjina „Sinerdži”

Počinje Međunarodni teatarski festival jezičkih manjina „Sinerdži”

18.11.2019. 12:02 12:04
„SINERDŽI” Manjinska kreativnost van pomodarskih trendova

„SINERDŽI” Manjinska kreativnost van pomodarskih trendova

13.11.2019. 10:55 10:59
“Marina i Ulaj” i “Marlen Ditrih” danas na Festivalu “Sinerdži”

“Marina i Ulaj” i “Marlen Ditrih” danas na Festivalu “Sinerdži”

09.11.2018. 11:47 11:50