Premijera „Revizora” , zajedničke predstave SNP-a i Pozorišta mladih
Na sceni Pozorišta mladih u sredu, 25. januara, u 19.30 časova će premijerno biti izvedena predstava „Revizor” Nikolaja Gogolja, u režiji Petra Jovanovića.
U pitanju je zajednička predstava Pozorišta mladih i Srpskog narodnog pozorišta i, kako je na jučerašnjoj konferenciji za novinare ukazao direktor Pozorišta mladih Mihajlo Nestorović, ova premijera je posebno veliki događaj, zato što se već dva, tri meseca najavljuje ova istorijska koprodukcija dva novosadska pozorišta.
Ovo jeste istorijski trenutak za pozorišni život Novog Sada, istakao je direktor Drame SNP-a Milovan Filipović, podsećajući da ova dva teatra nikada nisu radila zajedno predstavu. On je najavio da će ova predstava biti na repertoaru Pozorišta mladih do aprila, a zatim će biti preseljena na scenu „Pera Dobrinović” SNP-a do kraja sezone, a za narednu će uslediti novi termini.
- „Revizor” se zapravo nametnuo kao tema, kao delo, u nekim razgovorima koje sam imao sa Petrom Jovanovićem pre tri godine. Komad koji je nastao 1836. je nažalost po društva, i po ovaj svet, još uvek aktuelan, ali, na sreću po reditelje i po glumce, takođe je još uvek aktuelan, i mislim da je jedna poslastica za glumce - dodao je Filipović, ocenjujući da je „Revizor” možda najbolje napisana komedija u istoriji svetske literature.
Ovo je komad koji većina reditelja može da sanja da radi, napomenuo je reditelj Petar Jovanović, dodajući da je to, po mnogima, jedan od najvećih komada ikada napisanih, i verovatno najveća, najznačajnija i najbolja komedija.
- Ono što je čini tako velikom, jeste upravo to što ona, pokazuje se, ne gubi na svojoj univerzalnosti i ostaje uvek aktuelna u bilo kojem vremenu, društveno-političkom i ekonomskom uređenju, već eto skoro dve stotine godina. „Revizor” je u ovom našem čitanju, postao jedna možda čak i gorča predstava. Možda smo čak napravili i mali žanrovski otklon ka tragikomediji, što je u skladu sa našim vremenom. Bojim se da vreme u kojem je Gogolj živeo, i ono o čemu je pisao, nije moglo ni da pojmi dokle svet može da stigne za 200 godina. Gogolj je, nažalost, to pisao sa željom da leči društvo, da ljudima ukaže na njihove slabosti, na mane, da pokuša da ih suoči sa samima sobom, i da ih na taj način menja. Ono zbog čega i moramo da igramo „Revizora”, i zbog toga smo radili s istom tom potrebom, jeste da ljude još jednom podsetimo na Gogolja i njegovu misiju, i zadatak koji nam je ostavio u amanet - naveo je Petar Jovanović.
Međutim, Jovanović je izrazio bojazan da je Gogolj tada bio i naivan, jer svet tada zapravo nije mogao stvarno da sluti u šta sve ovo može da se pretvori i da za dve stotine godina ljudi neće mnogo naučiti, što nije ni čudno, zato što je Gogolj tada pisao o ljudskoj prirodi.
- Ljudska priroda se nije promenila. Mi smo i dalje ista životinjska vrsta. Mi nismo evoluirali ni u šta drugo. Svet se promenio, a mi i dalje, svi globalno, pokušavamo panično da uhvatimo dah, i da se suočimo sa promenama i da uhvatimo korak s tom mašinom koja nas melje, gradilištem koje se nikako ne završava. Stalno se izgrađujemo, i stalno se rušimo - ističe Petar Jovanović.
Glumci oba pozorišta igraju u ovoj predstavi, pa ovaj zajednički ansambl čine: Darko Radojević, Strahinja Bojović, Tijana Maksimović Bošnjak, Emilija Milosavljević, Ervin Hayimurtezić, Jovana Stipić Radošević, Marija Radovanov, Marko Savković, Danilo Milovanović i Aleksandar Milković.
Dramaturškinja je Nikolina Đukanović, kostimografkinja je Milica Grbić Komazec, scenografkinja je Marija Kalabić, kompozitor je Bojan Milinković, a za scenski pokret je zadužen Igor Greksa.
U ulozi revizora je Darko Radosavljević, koji se osvrnuo na temu privremenosti u našim životima, o kojoj su govorili od prve probe, i koja se podražava korupcijom, o čemu govori ova predstava.
- Ono što sam ja uspeo da detektujem kao mlad čovek je da nas ta privremenost ubija, drži mlade ljude zarobljene u nekim okolnostima i sferama, i sve ide do te mere da mladi više nemaju nikavog izlaza iz te privremenosti. To je za mene u ovoj koprodukciji veoma značajno, da to nekako prenesemo publici, mojim vršnjacima, mlađim generacijama, da se izbore protiv toga - istakao je Darko Radosavljević..
Po rečima glumca Strahinje Bojovića, koji igra gradonačelnika, u procesu rada na ovoj predstavi, uprkos problemima koji su u svakom procesu rada neizbežni, autorska ekipa je puno naučila i o sebi i o drugima. Ćerku gradonalenika tumači Emilija Milosavljević, koja je pomenula da su se svi trudili, sa zajedničkim ciljem da sve bude kako treba, da daju sve od sebe, i urade posao na što bolji način.
N. Pejčić