„MALI PRINC“ AMELI VUČENOVIĆ, JELENI SITAR I BONJU LUNGOVU
„Mali princ“ – velika nagrada Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, ove godine biće dodeljena glumici i rediteljki Ameli Vučenović, lutkaru, pedagogu i publicisti Jeleni Sitar i glumcu i reditelju Bonju Lungovu. Ove nagrade za životno delo i izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu, dobitnicima biće uručene na 30. festivalskom izdanju koje se održava od 17. do 22. septembra, u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica.
Amela Vučenović (Sarajevo, 1961.) radila je u nekoliko narodnih pozorišta, snimala na TV, filmu i radiju, a od 1991. godine je stalni član pozorišta „Pinokio“. Radu u svom privatnom pozorištu „Bajkamela“ posvetila se 2005, a od 2011. godine ostaje u njemu u funkciji umetničke direktorke. Završila je specijalizaciju na smeru predavača u oblasti lutkarskog pozorišta u Sankt Peterburgu, gde počinje i da predaje 2015. godine. Odigrala je više od 50 uloga u lutkarskom pozorištu, napisala 20 scenarija za lutkarsko pozorište, i režirala oko 40 predstava, od kojih 17 u svom pozorištu „Bajkamela“ u Srbiji, tri u Estoniji i oko 20 u Rusiji. Dobitnica je preko 50 nagrada od kojih najčešće dobija nagrade za očuvanje kulture i tradicije lutkarskom umetnošću.
Ove godine će Međunarodni festival pozorišta za decu Subotica prvi put dodeliti i nagradu “Oton Tomanić,” priznanje za teatrološko promišljanje u domenu pozorišta za decu i mlade. Teatrolozi iz celog sveta koji postignu najviše domete u ovoj oblasti biće laureati nagrade koja nosi ime lutkara koji je utemeljio pozorište za decu u Subotici. Ovogodišnji laureat je profesor dr Zoran Đerić.
Jelena Sitar od 1983. do 1986. radila je kao samostalni stručni konsultant za pozorište i lutkarstvo u Savezu kulturnih organizacija Slovenije, od 1986. kao slobodni dramaturg, a od 2007. do 2010. godine kao umetnički direktor u Lutkarskom pozorištu Ljubljana. Od 2010. predaje lutkarstvo i pozorište na Pedagoškom fakultetu Univerziteta Primorska u Kopru, sada kao vanredni profesor. Režirala je oko 65 lutkarskih predstava u profesionalnim i alternativnim pozorištima u Sloveniji i inostranstvu, više puta u saradnji sa Igorom Cvetkom. Mnoge od njih su nagrađivane na međunarodnim festivalima. Pored umetničkog stvaralaštva, vodi lutkarske radionice za decu i seminare za nastavnike, pozorišne pedagoge, terapeute i glumce u Sloveniji i inostranstvu. Piše članke i rasprave o lutkarstvu za novine i stručne časopise. Poslednjih godina istražuje i stvara kamišibaj kao umetničku formu i novi pozorišni pokret zajedno sa Igorom Cvetkom, začetnikom kamišibaja u Sloveniji.
Bonjo Andrejev Lungov rođen je 1953. u Sofiji. Nakon stečene diplome na Višem institutu za pozorišnu umetnost, Lungov je dobio zvaničan premeštaj u Plovdiv gde je glumio u Narodnom lutkarskom pozorištu; Lungov je od 1981. glumio i u Centralnom lutkarskom pozorištu u Sofiji, otkada je zaposlen i u Nacionalnoj akademiji za pozorišnu i filmsku umetnost. Od 1989. je vodeći umetnički supervizor u oblasti glume za lutkarsko pozorište u mnoštvu pozorišne nastave. Osnivač je i rukovodilac Pozorišta „13“ (do 1996.) koje je, pod njegovim rukovodstvom, realizovalo turneje i učešća na međunarodnim pozorišnim festivalima. Lungov je osnivač i direktor pozorišta Albena (od 1996.), a 2000. je izabran za odgovornog urednika svih umetničkih programa i izložbi bugarskog paviljona u okviru manifestacije EKSPO 2000 u Hanoveru u Nemačkoj,da bi 2008. bio izabran za odgovornog urednika svih kulturnih programa i prezentacija bugarskog paviljona u okviru manifestacije EKSPO 2008 u Saragosi u Španiji.
I. B.