Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

„МАЛИ ПРИНЦ“ АМЕЛИ ВУЧЕНОВИЋ, ЈЕЛЕНИ СИТАР И БОЊУ ЛУНГОВУ

06.09.2023. 14:14 14:41
Пише:
Фото: Приватна архива

„Мали принц“ – велика награда Међународног фестивала позоришта за децу Суботица, ове године биће додељена глумици и редитељки Амели Вученовић, луткару, педагогу и публицисти Јелени Ситар и глумцу и редитељу Боњу Лунгову. Ове награде за животно дело и изузетан допринос развоју културе и сценске уметности за децу, добитницима биће уручене на 30. фестивалском издању које се одржава од 17. до 22. септембра, у организацији Отвореног универзитета Суботица.

Амела Вученовић (Сарајево, 1961.) радила је у неколико народних позоришта, снимала на ТВ, филму и радију, а од 1991. године је стални члан позоришта „Пинокио“. Раду у свом приватном позоришту „Бајкамела“ посветила се 2005, а од 2011. године остаје у њему у функцији уметничке директорке. Завршила је специјализацију на смеру предавача у области луткарског позоришта у Санкт Петербургу, где почиње и да предаје 2015. године. Одиграла је више од 50 улога у луткарском позоришту, написала 20 сценарија за луткарско позориште, и режирала око 40 представа, од којих 17 у свом позоришту „Бајкамела“ у Србији, три у Естонији и око 20 у Русији. Добитница је преко 50 награда од којих најчешће добија награде за очување културе и традиције луткарском уметношћу.


„Отон Томанић“ Зорану Ђерићу

Ове године ће Међународни фестивал позоришта за децу Суботица први пут доделити и награду “Отон Томанић,” признање за театролошко промишљање у домену позоришта за децу и младе. Театролози из целог света који постигну највише домете у овој области биће лауреати награде која носи име луткара који је утемељио позориште за децу у Суботици. Овогодишњи лауреат је професор др Зоран Ђерић.


Јелена Ситар од 1983. до 1986. радила је као самостални стручни консултант за позориште и луткарство у Савезу културних организација Словеније, од 1986. као слободни драматург, а од 2007. до 2010. године као уметнички директор у Луткарском позоришту Љубљана. Од 2010. предаје луткарство и позориште на Педагошком факултету Универзитета Приморска у Копру, сада као ванредни професор. Режирала је око 65 луткарских представа у професионалним и алтернативним позориштима у Словенији и иностранству, више пута у сарадњи са Игором Цветком. Многе од њих су награђиване на међународним фестивалима. Поред уметничког стваралаштва, води луткарске радионице за децу и семинаре за наставнике, позоришне педагоге, терапеуте и глумце у Словенији и иностранству. Пише чланке и расправе о луткарству за новине и стручне часописе. Последњих година истражује и ствара камишибај као уметничку форму и нови позоришни покрет заједно са Игором Цветком, зачетником камишибаја у Словенији.

Боњо Андрејев Лунгов рођен је 1953. у Софији. Након стечене дипломе на Вишем институту за позоришну уметност, Лунгов је добио званичан премештај у Пловдив где је глумио у Народном луткарском позоришту; Лунгов је од 1981. глумио и у Централном луткарском позоришту у Софији, откада је запослен и у Националној академији за позоришну и филмску уметност. Од 1989. је водећи уметнички супервизор у области глуме за луткарско позориште у мноштву позоришне наставе. Оснивач је и руководилац Позоришта „13“ (до 1996.) које је, под његовим руководством, реализовало турнеје и учешћа на међународним позоришним фестивалима. Лунгов је оснивач и директор позоришта Албена (од 1996.), а 2000. је изабран за одговорног уредника свих уметничких програма и изложби бугарског павиљона у оквиру манифестације ЕКСПО 2000 у Хановеру у Немачкој,да би 2008. био изабран за одговорног уредника свих културних програма и презентација бугарског павиљона у оквиру манифестације ЕКСПО 2008 у Сарагоси у Шпанији.

И. Б.

Пише:
Пошаљите коментар