Teatri spremni da nastave rad
NOVI SAD: Zajednica profesionalnih pozorišta Srbije, koja okuplja šesnaest institucionalnih pozorišta van Beograda i Vojvodine, na sednici posvećenoj normalizaciji rada teatarskih ustanova nakon pandemije, održanoj 20. maja u Kruševačkom pozorištu, iznela je stav da su članovi teatri spremni da nastave rad na pripremi novih projekata, kao i izvođenju predstava sa aktuelnog repertoara, na scenama, kao i u alternativnim, otvorenim prostorima, odmah po dobijanju jasnih i preciznih preporuka od strane nadležnog ministarstva, u vezi sa uslovima pod kojima se mogu organizovati probe i predstave.
Stoga su uputili dopis Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije s molbom da, čim se za to stvore uslovi, izda preporuke za mogući nastavak rada pozorišta, u novonastalim uslovima, a po uzoru na preporuku koju je već izdalo za rad baletskih igrača i folklornih ansambala. Tim dokumentom, kako dodaju u Zajednici, bile bi jasno propisane mere i pravila, kojih se pozorišta moraju držati tokom normalizacije svog rada, kako bi doprinela sprečavanju širenja zarazne bolesti i osigurala bezbednost svojih zaposlenih i publike.
Sve ustanove članice Zajednice profesionalnih pozorišta Srbije dele isti problem, vezan za stalne, honorarne saradnike, čiji rad smatramo izuzetno značajnim za delatnost naših institucija, a koji su – u periodu vanrednog stanja izazvanog pandemijom, ostali bez ikakvih prihoda. U želji da ovaj problem rešimo, takođe smo se dopisom obratili Ministarstvu kulture sa molbom da lokalnim samoupravama i osnivačima naših pozorišta, uputi obavezujuću preporuku o isplati finansijske pomoći honorarnim saradnicima koji nisu ostvarili status slobodnog umetnika, a po uzoru na postojeći model kojim su beogradska pozorišta rešila pitanje svojih honorarnih saradnika, podsećaju u Zajednici.
Na taj način se, kako smatraju, lokalnim samoupravama stvara zakonski osnov za pomoć kolegama, „što u ovom trenutku predstavlja najznačajniji vid pomoći funkcionisanju naših pozorišta, sada kao i u budućnosti“.
Šesnaest profesionalnih pozorišta iz četrnaest gradova Srbije van Beograda i Vojvodine okupljeno je u Zajednici profesionalnih pozorišta Srbije. To su: Knjaževsko-srpski teatar Kragujevac, Narodno pozorište Niš, NP Timočke krajine “Zoran Radmilović” Zaječar, NP Užice, NP Pirot, NP Leskovac, NP Priština sa privremenim sedištem u Gračanici, Šabačko pozorište, Kruševačko pozorište, Pozorište “Bora Stanković” Vranje, Kraljevačko pozorište, Prvo prigradsko pozorište “Puls teatar” Lazarevac, Regionalno pozorište Novi Pazar, Pozorište lutaka Niš, Pozorište za decu Kragujevac i Gradsko pozorište Čačak. Zajednica je organizator Festivala profesionalnih pozorišta Srbije ”Joakim Vujić” kao i festivala predstava za decu profesionalnih pozorišta Srbije ”Mali Joakim”.
N. P-j.