SVEČANO OTVORENA „ISIDORINA S(C)ENA" U PERLEZU Vanvremenska umetnost Isidore Žebeljan
Zahvaljujući zalaganju i nastojanjima poštovalaca muzike naše velike, prerano preminule kompozitorke Isidore Žebeljan, u banatskom mestu Perlez postavljeno je i svečano otvoreno svojevrsno spomen-obeležje, muzički paviljon "Isidorina s(c)ena", kao trajno podsećanje na život i stvaralačko delovanje ove naše istaknute muzičke umetnice.
Pomenuti muzički paviljon izgrađen u okviru delatnosti Kulturnog društva Baštinar-Perlez, podignut je u parku ispred osnovne škole kao objekat, koji će uz negovanje sećanje na Isidoru Žebeljan, značajno doprineti i obogaćivanju kulturnog života u Perlezu i ovom delu Banata.
Na svečanom otvaranju "Isidorine s(c)ene" kojem su prisustvovale brojne istaknute ličnosti našeg kulturnog života iz Zrenjanina, Novog Sada i Beograda govorio je arhitekta Zoran Stojačić, pokretač agilnog delovanja Kulturnog društva Baštinar-Perlez, koji je takođe osmislio projekt muzičkog paviljona, objasnivši da je njegova struktura sačinjena od osam stubova, kao asocijacije na osam tonova muzičke lestvice, nad kojima se nalazi kupola od isprepletanih ornamenata poput osobenog "nebeskog svoda" koji podseća na tkivo banatskog šlingeraja, ističući neraskidivu povezanost muzike Isidore Žebeljan sa muzičkim folklorom Banata. Stojačić je uz to razjasnio i dvojnu simboliku naziva paviljonom rekavši: - Ovo spomen obeležje se zove "Isidorina s(c)ena", sa slovom c kao apostrofom, jer ono ima dvojako značenje - prvo, to je letnja pozornica na kojoj treba da nastupaju mladi umetnici i da tu prikazuju svoja dostignuća u oblasti umetnosti, i drugo mnogo važnije, bez slova c - njegovo značenje se da ono bude kao Isidorina senka, sena, koja treba da ostane i da lebdi iznad perleskog parka i da nas zauvek podseća na ogromno, neizrecivo veliko delo Isidore Žebeljan, koje prevazilazi ne samo okvire Perleza, Zrenjanina i Srbije, dosežući okvire Evrope i sveta.
Stojačić je potom dodao da su u paviljonu postavljene četiri klupe za muzičare, u asocijaciji na postavku gudačkog kvarteta, kao muzičkog oblika koji je veoma značajan za Isidorino stvaralaštvo.
Nakon svečanosti pred "Isidorinom s(c)enom" u obližnjoj Kulturnoj stanici "Baštinar - mlin" priređen je koncert izabranih kamernih dela i arija iz opera Isidore Žebeljan, koja su izvodili njeni prijatelji i saradnici, sopran Aneta Ilić, harfistkinja Gorana Ćurgus, bariton Vasa Stajkić, violinistkinja Miljana Popović Materni, solista na harmonici Aleksandar Stefanović, kao i pijanisti Vuk Božilović i Veljko Nenadić. Na koncertu je nastupio i Isidorin suprug, književnik i oboista Borislav Čičovački, koji je u svom obraćanju prisutnima izrazio veliku zahvalnost zbog ovog događaja i otvaranja muzičkog paviljona posvećenog sećanju na Isidoru Žebeljan. On je uz to rekao da je za Isidorino muzičko stvaralaštvo izuzetno značajan upravo period njenog detinjstva proveden u Perlezu, koji joj je otkrio dragoceno vrelo raznovrsnih muzičkih tradicija Banata i Vojvodine. Čičovački je takođe rekao i da Isidora Žebeljan, koja je postala eminentni kompozitor i članica SANU, uz sve svoje velike uspehe u svetu i sjajnu internacionalnu muzičku karijeru nikada nije prekinula zavičajnu vezu sa ovim mestom. Publici na koncertu se obratila i književnica i slikarka Mirjana Bobić Mojsilović, iznoseći uspomene na dugogodišnje blisko prijateljstvo sa Isidorom Žebeljan.
Prilikom ovog koncerta, prisutnima je predstavljena i knjiga autorskih tekstova i intervjua Isidore Žebeljan sa naslovom "Dok slušamo muziku, sadašnjost je večna" objavljenu u izdanju novosadske "Akademske knjige". Postavljanje muzičkog paviljona "Isidorina s(c)ena" podržali su Skupština opštine Zrenjanin i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.
B. Hložan