Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Šumanovićeve slike ponovo u Gradu svetlosti

23.05.2023. 09:34 09:36
Piše:
Foto: Promo/Pariski "Mornar na molu" Save Šumanovića iz 1921-1922. godine

Za­hva­lju­ju­ći sa­rad­nji Ga­le­ri­je Ma­ti­ce srp­ske i Spo­men-zbir­ke Pa­vla Be­ljan­skog sa Kul­tur­nim cen­trom Sr­bi­je u Pa­ri­zu, sli­ke Sa­ve Šu­ma­no­vi­ća ko­je ču­va­ju ove dve ku­će kul­tu­re u No­vom Sa­du, vra­ća­ju se svo­joj ku­ći u Fran­cu­skoj. Na­i­me, broj­na de­la ko­ja je na­sli­kao Sa­va Šu­ma­no­vić, po­put "Mor­na­ra na mo­lu", "Že­ne s vo­ćem", "Do­ruč­ka na tra­vi", "Ku­pa­či­ce" ko­ja pred­sta­vlja Ki­ki, u to vre­me po­zna­tu kao Kra­lji­ca Mon­par­na­sa - na­sta­le su u Pa­ri­zu.

Ukup­no de­vet sli­ka, dve vi­deo ani­ma­ci­je i 13 cr­te­ža bi­će za­stu­plje­no na iz­lo­žbi na­zva­noj "Sa­va Šu­ma­no­vić i evrop­ski re­a­li­zmi iz­me­đu dva svet­ska ra­ta", ko­ja će bi­ti pred­sta­vlje­na u Kul­tur­nom cen­tru Sr­bi­je u Pa­ri­zu, od 25. ma­ja do 23. ju­na. Otva­ra­nje za­ka­za­no za če­tvr­tak, na ko­jem je na­ja­vlje­no pri­su­stvo broj­nih zva­ni­ca iz sve­ta kul­tu­re, ali i po­li­ti­ke, po­put pot­pred­sed­ni­ce Vla­de Sr­bi­je i mi­ni­star­ke kul­tu­re Ma­je Goj­ko­vić, ozna­či­će i po­če­tak pro­sla­ve ju­bi­le­ja, 50 go­di­na ra­da Kul­tur­nog cen­tra Sr­bi­je u Pa­ri­zu.

Ka­ko je na­ve­la di­rek­tor­ka Kul­tur­nog cen­tra u Pa­ri­zu, Na­ta­li Be­ljan­ski, iz­lo­žba Šu­ma­no­vi­će­vih de­la iz no­vo­sad­skih ga­le­rij­skih zbir­ki sa­mo je po­če­tak pro­sla­ve ju­bi­le­ja, ko­ja će tra­ja­ti či­ta­vu go­di­nu. Po­sle iz­lo­žbe "Sa­va Šu­ma­no­vić i evrop­ski re­a­li­zmi iz­me­đu dva svet­ska ra­ta", na re­du je ar­hiv­ska iz­lo­žba fo­to­gra­fi­ja iz bo­ga­te isto­ri­je Kul­tur­nog cen­tra Sr­bi­je u Pa­ri­zu, na ko­ji­ma će mo­ći da se vi­de i Da­ni­lo Kiš, Vla­di­mir Ve­lič­ko­vić, uz broj­ne dru­gi ve­li­ka­ne i do­ga­đa­je sa kul­tur­ne sce­ne pro­šlih po­la ve­ka. Iz No­vog Sa­da, ka­sni­je će u fran­cu­skoj pre­sto­ni­ci ima­ti pri­li­ku da se pred­sta­ve Aka­de­mi­ja umet­no­sti i Knji­ža­ra ko­ja svi­ra, "Bu­le­var buks".

Na­ta­li Be­ljan­ski je po­vo­dom ju­bi­lar­ne pe­de­se­to­go­di­šnji­ce na­ja­vi­la i no­vi vi­zu­el­ni iden­ti­tet Kul­tur­nog cen­tra Sr­bi­je u Pa­ri­zu, pred­sta­vljen i on­lajn, kao i na dru­štve­nim mre­ža­ma, po­zi­va­ju­ći pu­bli­ku da pra­ti nji­hov rad i vir­tu­el­nim pu­tem.   

Uprav­ni­ca Ga­le­ri­je Ma­ti­ce srp­ske Ti­ja­na Pal­ko­vlje­vić Bu­gar­ski go­sto­va­nje u Pa­ri­zu na­zva­la je i raz­me­nom dve evrop­ske pre­sto­ni­ce kul­tu­re:

- Iz­lo­žba "Sa­va Šu­ma­no­vić i evrop­ski re­a­li­zmi iz­me­đu dva svet­ska ra­ta" naj­u­spe­šni­ja je i naj­a­trak­tiv­ni­ja iz­lo­žba pro­šlo­go­di­šnjeg pro­jek­ta "No­vi Sad - Evrop­ska pre­sto­ni­ca kul­tu­re". Red je da se pred­sta­vi i u Pa­ri­zu, jer ona je­ste deo tog kon­tek­sta.

Za Mi­la­nu Kvas ko­ja je autor­ka iz­lo­žbe, kao i uprav­ni­ca Spo­men-zbir­ke Pa­vla Be­ljan­skog, ne­ma sum­nje da je Sa­va Šu­ma­no­vić sli­kar ču­ve­nih pa­ri­skih je­se­njih sa­lo­na. Ona je ob­ja­sni­la da iz­lo­žba po­kri­va pe­riod od 1921. do 1942, vre­me to­kom ko­jeg je sli­kar bo­ra­vio i ra­dio i u Za­gre­bu, ali da je sva­ku sli­ku slao ta­mo da se pred­sta­vi.

- Na ovoj iz­lo­žbi mo­že da se vi­di sva ši­ri­na re­a­li­zma Sa­ve Šu­ma­no­vi­ća i nje­go­vih re­la­ci­ja sa pa­ri­skom ško­lom sli­ka­nja. Pa­riz je u to vre­me oku­pljao broj­ne sli­ka­re stran­ce ko­ji su do­no­si­li na ta­mo­šnju sce­nu duh sre­di­na iz ko­jih su do­la­zi­li, obo­ga­ću­ju­ći nji­ho­ve iz­lo­žbe­ne sa­lo­ne. "En­gle­ski­nja u Pa­ri­zu" Sa­vu Šu­ma­no­vi­ća di­rekt­no sta­vlja u ve­zu sa evrop­skim kon­tek­stom tog pe­ri­o­da - sa­mo je deo pri­če Mi­la­ne Kvas.

Kao po­seb­no zna­čaj­ne seg­men­te iz­lo­žbe, Mi­la­na Kvas je iz­dvo­ji­la cr­te­že na ko­ji­ma mo­že da se vi­di raz­voj Šu­ma­no­vi­će­vih ide­ja i pri­stu­pa, po­go­to­vo kad je reč o sli­ka­nju ak­to­va i pej­za­ža. Na za­tva­ra­nju iz­lo­žbe, 23. ju­na, bi­će pred­sta­vljen i ka­ta­log ko­ji je za­pra­vo zbor­nik ra­do­va, pre­pun do­pri­no­sa po­sma­tra­nju de­la Sa­ve Šu­ma­no­vi­ća. Tro­je­zič­no iz­da­nje, na fran­cu­skom, en­gle­skom i srp­skom, oku­pi­lo je tek­sto­ve Zvon­ka Ma­ko­vi­ća, Li­di­je Me­re­nik, Igo­ra Bo­ro­za­na, Ane Ereš, So­fi­je Mi­len­ko­vić, Gor­da­ne Kr­stić Faj, Ti­ja­ne Pal­ko­vlje­vić Bu­gar­ski, Mi­la­ne Kvas i Ta­ma­re Og­nje­vić. Svi oni po­tvr­đu­ju evrop­ski zna­čaj Sa­ve Šu­ma­no­vi­ća, kao i ta­da­šnje ju­go­slo­ven­ske kul­tur­ne sce­ne.

Iz­lo­žbu i pro­mo­ci­ju pu­bli­ka­ci­je "Sa­va Šu­ma­no­vić i evrop­ski re­a­li­zmi iz­me­đu dva svet­ska ra­ta" u Kul­tur­nom cen­tru Sr­bi­je u Pa­ri­zu, Ga­le­ri­ja Ma­ti­ce srp­ske i Spo­men-zbir­ka Pa­vla Be­ljan­skog re­a­li­zu­ju pod po­kro­vi­telj­stvom Mi­ni­star­stva kul­tu­re, uz po­dr­šku Po­kra­jin­skog se­kre­te­ri­ja­ta za kul­tu­ru, jav­no in­for­mi­sa­nje i od­no­se sa ver­skim za­jed­ni­ca­ma, i Fran­cu­skog in­sti­tu­ta u Sr­bi­ji - Ogra­nak u No­vom Sa­du.

I. Bu­rić

Piše:
Pošaljite komentar