Шумановићеве слике поново у Граду светлости
Захваљујући сарадњи Галерије Матице српске и Спомен-збирке Павла Бељанског са Културним центром Србије у Паризу, слике Саве Шумановића које чувају ове две куће културе у Новом Саду, враћају се својој кући у Француској. Наиме, бројна дела која је насликао Сава Шумановић, попут "Морнара на молу", "Жене с воћем", "Доручка на трави", "Купачице" која представља Кики, у то време познату као Краљица Монпарнаса - настале су у Паризу.
Укупно девет слика, две видео анимације и 13 цртежа биће заступљено на изложби названој "Сава Шумановић и европски реализми између два светска рата", која ће бити представљена у Културном центру Србије у Паризу, од 25. маја до 23. јуна. Отварање заказано за четвртак, на којем је најављено присуство бројних званица из света културе, али и политике, попут потпредседнице Владе Србије и министарке културе Маје Гојковић, означиће и почетак прославе јубилеја, 50 година рада Културног центра Србије у Паризу.
Како је навела директорка Културног центра у Паризу, Натали Бељански, изложба Шумановићевих дела из новосадских галеријских збирки само је почетак прославе јубилеја, која ће трајати читаву годину. После изложбе "Сава Шумановић и европски реализми између два светска рата", на реду је архивска изложба фотографија из богате историје Културног центра Србије у Паризу, на којима ће моћи да се виде и Данило Киш, Владимир Величковић, уз бројне други великане и догађаје са културне сцене прошлих пола века. Из Новог Сада, касније ће у француској престоници имати прилику да се представе Академија уметности и Књижара која свира, "Булевар букс".
Натали Бељански је поводом јубиларне педесетогодишњице најавила и нови визуелни идентитет Културног центра Србије у Паризу, представљен и онлајн, као и на друштвеним мрежама, позивајући публику да прати њихов рад и виртуелним путем.
Управница Галерије Матице српске Тијана Палковљевић Бугарски гостовање у Паризу назвала је и разменом две европске престонице културе:
- Изложба "Сава Шумановић и европски реализми између два светска рата" најуспешнија је и најатрактивнија изложба прошлогодишњег пројекта "Нови Сад - Европска престоница културе". Ред је да се представи и у Паризу, јер она јесте део тог контекста.
За Милану Квас која је ауторка изложбе, као и управница Спомен-збирке Павла Бељанског, нема сумње да је Сава Шумановић сликар чувених париских јесењих салона. Она је објаснила да изложба покрива период од 1921. до 1942, време током којег је сликар боравио и радио и у Загребу, али да је сваку слику слао тамо да се представи.
- На овој изложби може да се види сва ширина реализма Саве Шумановића и његових релација са париском школом сликања. Париз је у то време окупљао бројне сликаре странце који су доносили на тамошњу сцену дух средина из којих су долазили, обогаћујући њихове изложбене салоне. "Енглескиња у Паризу" Саву Шумановића директно ставља у везу са европским контекстом тог периода - само је део приче Милане Квас.
Као посебно значајне сегменте изложбе, Милана Квас је издвојила цртеже на којима може да се види развој Шумановићевих идеја и приступа, поготово кад је реч о сликању актова и пејзажа. На затварању изложбе, 23. јуна, биће представљен и каталог који је заправо зборник радова, препун доприноса посматрању дела Саве Шумановића. Тројезично издање, на француском, енглеском и српском, окупило је текстове Звонка Маковића, Лидије Мереник, Игора Борозана, Ане Ереш, Софије Миленковић, Гордане Крстић Фај, Тијане Палковљевић Бугарски, Милане Квас и Тамаре Огњевић. Сви они потврђују европски значај Саве Шумановића, као и тадашње југословенске културне сцене.
Изложбу и промоцију публикације "Сава Шумановић и европски реализми између два светска рата" у Културном центру Србије у Паризу, Галерија Матице српске и Спомен-збирка Павла Бељанског реализују под покровитељством Министарства културе, уз подршку Покрајинског секретеријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, и Француског института у Србији - Огранак у Новом Саду.
И. Бурић