Prilog izložbi „Umetnička scena Nemačke” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine
U okviru izlobe “Umetnička scena Nemačka”, koja od sredine marta u Muzeju savremene umetosti Vojvodine predstavlja najznačajnije umetničke pozicije u Nemačkoj tokom proteklih trideset godina, veliku pažnju izazvao je interaktivni rad Kristin Hil.
Ova američka umetnica, koja dugo boravi u Berlinu, je gost MSUV i danas od 18 časova će održati javnu prezentaciju svoje umetničke prakse. Kristin Hil je profesorka na Katedri za umetnost i društveno polje na Univerzitetu Bauhaus u Vajmaru. Živi i radi u Berlinu i Njujorku.
Njen projekat Volksboutiljue je platforma za diskusiju o industriji i radu, umetničkoj ekonomiji i autonomiji, transakcionoj razmeni i sistemima vrednosti. Do sada ona je proizvela brojne performativne instalacije kao alternativne poslovne modele ili predloge- nazvane Organizacioni poduhvati koje su poručivali muzeji, bijenala i galerije. Projekat je funkcionisao u Berlinu kroz prodajni prostor otvoren za javnost Volksboutiqe Small Buisness od 2010. do 2014.
„S obzirom na sve veću povezanost savremene umetnosti sa masovnom zabavom, vremenom se usmerio na važno pitanje konzumerizma i popularne kulture. Rad balansira između introvertnih perioda ličnog istraživanja koje se uglavnom odvija u zatvorenom radnom prostoru i ekstrovertnog perioda javnog izlaganja i društvenog angažovanja u obliku izložbi, trodimenzionalnih objekata ili predavanja. Ove kombinovane aktivnosti predstavljaju oblik “čuvanja robe”, navodi autorka koja shvata performativne aktivnosti kao pokazivanje rada i truda javnosti na izložbi, dok uvodi pokretljivi umetnički identitet i preispituje ulogu posmatrača umetnosti.“
Ova izložba, čije su kustoskinje dr Ursula Zeler i dr Sanja Kojić Mladenov, organizovana u saradnji Instituta za međunarodne odnose u kulturi ifa, Štutgart, Gete instituta, Beograd i MSUV, traje do 14. aprila. Pored nemačkih umetnika predstavljeni su i radovi međunarodno priznatih autora koji su živeli i radili u Nemačkoj, ali i njihov uticaj na medije, izražajne forme i teme u okviru aktuelnog umetničkog diskursa.
N. Popov