Obeleženo prvih 95 godina Arhiva Vojvodine
NOVI SAD: Ako ne poznajemo svoju istoriju, nećemo moći da gradimo ni svoju budućnost. Za ove reči Dragane Milošević, pokrajinskog sekretara za kulturu, može se reći da su bile svojevrstan lajtmotiv jučerašnjeg obeležavanja 95. rođendana Arhiva Vojvodine.
– Arhiv Vojvodine je naš ponos, jer služi istini. A ona nam je sada, čini se više nego ikada, potrebna – dodala je Dragana Milošević, uz poruku zaposlenima da nastave da verno čuvaju našu istoriju, baš kao što je to od samog početka 1926. radio dr Dimitrije Kirilović, prvi arhivar i potonji prvi upravnik Državne arhive u Novom Sadu, iz koje je izrastao današnji Arhiv Vojvodine.
Upravo ličnosti dr Dimitrija Kolarevića je bio i posvećen jubilarni rođendan, pa je na prigodnoj svečanosti predstavljena i monografija o ovom izuzetnom delatniku, koju prati i prigodna tematska izložba. Autorka i monografije i izložbe, viši arhivista Ljubica Budać, podsetila je na činjenicu da je te 1926. godine Ministarstvo prosvete Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca donelo o osnivanju Državne arhive u Novom Sadu i postavljanju dr Kirilovića za njenog prvog arhivara.
– Tada je Vojvodina dobila još jednu značajnu ustanovu kulture, koja će svojom delatnošću, dostojno i s čašću, ispuniti mnoge stranice istorije Vojvodine i postati svetionik negovanja tradicije i kolektivnog sećanja naroda na našem prostoru – navela je Ljubica Budać. – A arhivskim prostorijama, punim tih često potcenjivanih hartija, kako je pisao Ivo Andrić, vrši se stalna služba istini, našoj ljudskoj, relativnoj istini, koja se teško očava i osvetljava a lako zamračuje i gubi.
Kako je u svom slovu istakao novosadski gradonačelnik Miloš Vučević, „Arhiv Vojvodine je svetionik ili, terminima savremene tehnologije, navigacioni uređaj za celu našu zajednicu, za naš narod, da bolje razumemo sadašnjost i da, pre svega, budućnost bude manje neizvesna”.
„Prave vrednosti, potkovane istorijskim činjenicama, arhivskom građom, dokumentima, istinom... jesu ono što je opredelilo i vodilo Arhiv Vojvodine u proteklih bezmalo stotinu godina, prave vrednosti su ono što nama treba da pokaže kako i kuda dalje da idemo”, ukazao je Vučević. „A da nam ne bi falsifikovali naš DNK, Arhiv Vojvodine ima zadatak da čuva i neguje sve ono što nas je pratilo prethodnih decenija i vekova. I siguran sam da će on čvrsto braniti istinu, da neće dozvoliti reviziju istorijskih činjenica”.
Po njenim rečima, dr Dimitrije Kirilović pripada redu stručnjaka i javnih radnika koji su svojim radom obeležili jednu epohu u razvoju arhivske službe u našoj zemlji.
– U prelomnim godinama, posle okončanja Prvog svetskog rata, stvaranja nove države i uspostavljanja novih institucija, stao je na čelo Državne arhive u Novom Sadu. U periodu od 15 godina, prvo kao arhivar a potom i kao upravnik, radio je na prikupljanju, zaštiti i pohranih svih onih županijskih, opštinskih, vojnih, sudskih, školskih, crkvenih i rprivatnih arhiva, kako bi se sav arhivski materijal, razbacan po raznim nadleštvima, spasao od propadanja i postao dostupan za istraživanja – navela je Ljubica Budać.
Govoreći o monografiji, upravnik Biblioteke Matice srpske Selimir Radulović u prvi plan je stavio ocenu da je autorka, zasenčujući život i delo dr Dimitrija Kirilovića, sledila putanju njegovog poslanja, ne čitajući, „ne prikupljajući i ne tumačeći samo očima, već i srcem i dušom, baš kao i sam predmet njene pažnje”.
– Iz ove knjige dr Kirilović izrasta, posredovano, nizovima činjenica i argumenata, kao jedan od onih jakih koji je nosio nemoći slabih, svedočeći da je unutra, u nama, naša otaybina – i ako je tamo ne nađemo, nećemo je nigde naći. I da preporod i obnova jednog naroda, nakon njegovog pustošenja, počinje oslanjanjem na prošlost, ako je doista volimo – jasan je bio Radulović. – Kao što i zvezde, svedoci nežni, sa svoda nebeskoga, svetlo od tame dele, tako i tihi arhivarski vez, otvarajući prozorčiće kroz koje se probija svetlo predanjske svesti, i utemeljuje lekovita kultura sećanja, snaži svako koleno klonulo. Nije bez razloga rečeno da se u jednom narodu, na osnovu mere posvećenosti dece njegove, istinski ocenjuje koja su blagoslovena, a koja prokleta kolena. I u kojoj se meri individua, čovek, projavljuje kao dete Božje, a ne kao vlasnik plitkog samoljublja.
Za predsednika Matice srpske prof. dr Dragana Stanića, arhivistika je od fundamentalne važnosti, jer bez arhiva nema pouzdanog naučnog saznanja.
– Nikome ne možemo da objasnimo šta je istina o nama ako nemamo dobre i sređene arhive – upozorio je profesor Stanić. – Ali znamo da je u ratnim vremenima mnoštvo arhivske građe od nas oteto, ukradeno i odneseno na drugo mesto. I ako postoji prvorazredni državni zadatak, onda je to da se ovo pitanje postavi. Inače će nam drugi kreirati istoriju i pričati o nama priče za koje pouzdano znamo da nisu utemeljene.
Direktor Arhiva Vojvodine dr Nebojša Kuzmanović podsetio je na činjenicu da su u arhivskim spisima inspiraciju tražili mnogi hroničari, letopisci, biografi, filozofi, istoričari, nadahnuće pronalazili slavni srpski pisci - Crnjanski, Andrić, Isidora Sekulić, Dobrica Ćosić, Dejan Medaković...
„Državna arhiva u Novom Sadu nastala je kao zadužbina učenih i rodoljubivih građana, koji su, prosvetiteljskim žarom, sakupljali i brižljivo čuvali i štitili dokumenta, stare i retke knjige, što je našim osnivačima na čast, a današnjoj nauci i kulturi od neprocenjivog značaja. Na čelo tek osnovanog Arhiva postavljen je vrstan znalac kakav je bio dr Dimitrije Kirilović, bibliotekar u Matici srpskoj, koji je zadužio potomstvo stvarajući, uglavnom sam, prvi nukleus našeg današnjeg arhiva”, istakao je dr Kuzmanović, dodajući da i današnja misija Arhiva Vojvodine pretpostavlja određenu vrstu posvećenosti.
Dirigent Dejan Savić, savetnik predsednika Republike Aleksandra Vučića i njegov specijalni izaslanik na obeležavanju Dana Arhiva Vojvodine, citirao je Vladimira Tolstoja, čukununuka pisca „Ane Karenjine” i savetnika ruskog predsednika Putina: Kultura je osnovna supstanca koja čini naciju.
– A arhiv predstavlja jedan od identitskih stubova i nacije, i građana i države. Zato Arhiv Vojvodine, kao i sve srodne mu institucije, ima taj zadatak da očuvanjem velikih istorijskih podataka, istine i znanja, sačuva od zaborava ono što zaista jesmo – poručio je Dejan Savić. – Kultura nisu samo pozorišta, koncerti, izložbe, filmovi... Ona je mnogo više, pa mi danas govorimo o kulturi sećanja, o istorijskoj, pa i o političkoj kulturi. Imajući to sve u vidu, naša država je i krenula u pravcu stavljanja u svoj fokus kulture i dešavanja u kulturi.
M. Stajić