Nemački jugendstil napravljen od metala: Posrebrena remek-dela WMF majstora
Ako je neka kompanija pravila predmete od posrebrenog metala u velikim serijama, a koji su danas ponekad vredniji i od onih napravljenih od, što bi se reklo, čistog srebra, onda je to čuveni nemački WMF.
WÜRTTEMBERGISCHE METAL LWARENFABRIK – WMF je, oko 1900. godine, bio najveći svetski proizvođač i izvoznik dekorativnih predmeta i onih za domaćinstvo, a, što je za kolekcionare i najvažnije – uglavnom su ih kreirali i izradili u jugendstilu.
Danas su komadi te kompanije veoma cenjeni na tržištu antikviteta, a činije, žardinjere, svećnjaci, pribor za jelo, servisi za kafu i čaj ili vaze mogu se naći i po našim kućama i stanovima.
Od kašičice za šećer do velikih žardinjera kreirali su i proizveli oko 10.000 modela različitih predmeta, uglavnom od posrebrenog metala i često u kombinaciji sa staklom. Ima i predmeta od srebra, ali su oni daleko ređi.
Nadaleko poznata po svojim inicijalima NJMF, kompanija je slavu stekla zahvljujući tome što je forsirala sopstveni dizajn, a najprepoznatljiviji su po radovima vajara i dizajnera Alberta Majera, to jest predmetima primenjene umetnosti na kojima su prikazani aktovi lepih devojaka i nimfi.
Međunarodno širenje kompanije započelo je 1884. godine, kada je WMF kupio udeo u bivšem saradniku A. Ritter & Co. A. Kahler & Cie u Beču. Prva WMF prodavnica u Beču otvorena je iste godine. Dve godine kasnije, u Varšavi je osnovana još jedna podružnica, koja je u to vreme pripadala Ruskom carstvu. Svaka od dveju kompanija imala je radionice za posrebrenjavanje, koje su od WMF-a kupovale lim ili nedovršenu robu. Na taj način WMF je dobio pristup austrougarskom i ruskom tržištu bez plaćanja visokih uvoznih dažbina za luksuznu robu. U kratkom periodu, prihodi iz Rusije činili su oko petine ukupne prodaje WMF-a.
Takođe, WMF je osnovao sopstvenu staklarsku radionicu da bi okončao zavisnost kompanije od spoljnih dobavljača. Kvalifikovani radnici iz Češke koji su angažovani za taj posao preselili su se u Gajslingen i počeli da prave umetnički gravirane staklene umetke za žardinjere, luksuzne bokale za vino, posude za puter i senf, posude za so i biber i drugo posuđe i ukrasne predmete.
Do 1914. godine WMF je postao vodeći dobavljač posrebrenih predmeta za domaćinstvo i najveći poslodavac u državi Virtemberg. Oko 4.000 ljudi radilo je za WMF u Gajslingenu, a još 2.000 na drugim lokacijama u Nemačkoj i inostranstvu. U Nemačkoj je bilo više od 25 prodajnih mesta WMF-a, a pribor za jelo činio je otprilike petinu njihove prodaje.
Za slavu WMF-a zaslužni su mnogi umetnici, koji su radili bilo po ugovoru i naruybi bilo kao stalno zaposleni. Među njima se svakako izdvajaju direktor Umetničkog studija WMF od 1894. do 1914. Albert Majer, čuveni vajar Albin Miler, kao i Peter Berens, član Darmštatske umetničke kolonije. Zatim, tu su bili i vajari Hans Peter-Rudolf Majer, Franc fon Štuk, te Herman Obrist.
Rat 1914. doneo je WMF-u trenutni gubitak svih izvoznih tržišta: zlatno doba WMF-a je okončano.
Dejan Urošević