JEZIKOMANIJA: Zovite me telefonom!
Sećate se (kartonskih, štampanih) čestitki i razglednica? One su bile nezaobilazne za čestitanje, što Nove godine, što rođendana... a leti smo slali „tople pozdrave s Jadrana”. Sada je to svedeno na elektronsku poštu... Ili, jednostavno pozovete nekoga telefonom.
Hoćete li reći: „Moram da nazovem telefonom čika Đuru i čestitam mu rođendan”? Greška! Uostalom, 80 odsto naše populacije tako bi reklo.
Ovaj sklop je nepravilan u značenju u kom ga većina koristi. NAZVATI NEKOGA TELEFONOM znači da neko ima nadimak telefon pa da se njemu obraćamo! (To je, priznaćete, prava retkost!) Ispravno je reći POZVATI TELEFONOM. Tako bi bilo: „Moram da pozovem telefonom čika Đuru...”
Svi smo čuli za telefonski POZIV, a sumnjam da mnogo nas pominje telefonski NAZIV!
Spoj NA TELEFONU je pravilan. (Ko je na telefonu? ili Ostanite na telefonu!) Nema potrebe da se zamenjuje sa PORED TELEFONA.
U spoju NA TELEFONU ne misli se na telefonski aparat već na telefonski sistem. Naravno, nije greška ni ako se kaže PORED TELEFONA ili KRAJ TELEFONA, jer se on u tom momentu zaista tamo i nalazi (u ovom slučaju misli se na telefonski aparat).
Predlog NA nema samo prostorno značenje (na stolu) već i mnoga druga. Ako je neko na televiziji, na radiju, na svetu, na vazduhu, na sastanku to ne znači da sedi na zgradi televizije, na radio-prijemniku, na Zemljinoj kugli ili na vazdušnom jastuku!
Nataša Mirković