Jezikomanija: Kakvo li će vreme biti?
Znate li šta bi Radovan (Treći – legendarni i često citirani lik iz drame Duška Kovačevića, u izvedbi Zorana Radmilovića) jedino menjao u nekim njegovim, zamišljenim dnevnim novinama? Jedino vremensku prognozu... I još ponešto, ali ovo nije mesto za tu priču.
Znam ljude koji u dnevnim novinama čitaju samo horoskop i kakvo će biti vreme sutra ili u narednom periodu.
Možda ste primetili (a možda i niste!) da je jezik u tim tekstovima drugačiji: Da skoro i nema glagola, da se mahom koriste pridevi (hladno, toplo, snežno, vruće...) Ti isti pridevi se porede: hladnije, najhladnije... Pridev VRUĆ ima pravilno poređenje: VRUĆ, VRUĆI, NAJVRUĆI!
Neka dugoročna prognoza se iznosi za period od-do (a ne za vremenski period od-do!)
Temperatura je VIŠA ili NIŽA. A ako želite da koristite superlativ, biće NAJVIŠA (nikako najvišija!) ili NAJNIŽA!
PO PODNE (ili POSLE PODNE) se piše odvojeno kad se koristi kao odredba (u šest sati po podne), a kad se koristi kao imenica – zajedno (nedeljno popodne, svakog popodneva). Za PRE PODNE važi isto to. Ako je odredba piše se odvojeno (pre podne će biti sunčano), a ako je imenica piše se zajedno (svakog prepodneva).
Toponimi koji se često koriste jesu Timočka ili Negotinska krajina, Balkansko poluostrvo... Strane sveta se pišu malim slovom, a složenice spojeno (malim slovom): severozapad, jugoistok... kao i pridevi severoistočni, jugozapadni... Ako baš hoćete imate i bliže odrednice kao severo-severozapad!
Nataša Mirković