JEZIKOMANIJA: Kako brojeve pretvoriti u slova
Pišete li one velike brojeve ikada slovima? Priznaćete – retko. Ali kako da ih napišete ako se od vas to zahteva (u administraciji) ili ako hoćete da pokažete vašem detetu - đaku, osnovcu?
Ovi brojevi se pišu RASTAVLJENO! A pogrešno, spojeno, pisanje ovakvih brojeva proisteklo je zbog običaja spojenog pisanja na čekovima, uplatnicama, itd. Nepisano je pravilo, među narodom, da se iz bezbednosnih razloga oni pišu tako! Službenici i prodavci neće da priznaju ček ako novčani iznos nije napisan spojeno!
Višečlani brojevi (osnovni i redni) kada ih pišemo slovima, pišu se rastavljeno, npr. sto pedeset (i) osam, hiljadu petsto devedeset prvi... Naravno, to važi i za zbirne brojeve, koji se mogu samo slovima pisati! (sedamsto osamdeset (i) dvoje). Napomena, ovo i u zagradi znači da se ono može, ali i ne mora pisati!
Kada je reč o pisanju stotina, govorimo o dva načina: pet stotina pedeset četiri (554) ili petsto pedeset četiri!
Izuzetak: Sastavljeno se pišu redni brojevi kojima je na drugom mestu broj stotine, hiljade ili milion. Piše se: petstoti, dvehiljaditi, stohiljaditi, stomilioniti...
Brojeve možete pisati i sa crticom, ali samo ako su u pitanju spojevi koji označavaju približnu vrednost: četvoro-petoro, reč-dve, pet-šest... Broj 600 se piše ŠESTSTO (mada ga tako ne izgovaramo)! Redni broj je ŠESTSTOTI...
Nataša Mirković