ЈЕЗИКОМАНИЈА: Како бројеве претворити у слова
Пишете ли оне велике бројеве икада словима? Признаћете – ретко. Али како да их напишете ако се од вас то захтева (у администрацији) или ако хоћете да покажете вашем детету - ђаку, основцу?
Ови бројеви се пишу РАСТАВЉЕНО! А погрешно, спојено, писање оваквих бројева проистекло је због обичаја спојеног писања на чековима, уплатницама, итд. Неписано је правило, међу народом, да се из безбедносних разлога они пишу тако! Службеници и продавци неће да признају чек ако новчани износ није написан спојено!
Вишечлани бројеви (основни и редни) када их пишемо словима, пишу се растављено, нпр. сто педесет (и) осам, хиљаду петсто деведесет први... Наравно, то важи и за збирне бројеве, који се могу само словима писати! (седамсто осамдесет (и) двоје). Напомена, ово и у загради значи да се оно може, али и не мора писати!
Када је реч о писању стотина, говоримо о два начина: пет стотина педесет четири (554) или петсто педесет четири!
Изузетак: Састављено се пишу редни бројеви којима је на другом месту број стотине, хиљаде или милион. Пише се: петстоти, двехиљадити, стохиљадити, стомилионити...
Бројеве можете писати и са цртицом, али само ако су у питању спојеви који означавају приближну вредност: четворо-петоро, реч-две, пет-шест... Број 600 се пише ШЕСТСТО (мада га тако не изговарамо)! Редни број је ШЕСТСТОТИ...
Наташа Мирковић