Jezikomanija: Dragi moji,
Pre nekoliko dana gledala sam javno izvlačenje nagrada u emisiji „Uzmi račun i pobedi” i shvatila da dobar deo građana Srbije ne zna da napiše adresu na koverti (adresu primaoca kao i adresu pošiljaoca).
Možda zbog sve češćeg korišćenja elektronske pošte? Računajući na to da dobar deo starije populacije i ne koristi internet, dolazim do zaključka da je u pitanju čisto neznanje.
Kad se piše adresa, piše se prvo ime i prezime, ispod se piše ulica i broj, a zatim i grad ili mesto (u slučaju da se pismo šalje u inostranstvo, ispod se dopisuje i ime države u koju se šalje). Neophodno je, bilo u slučaju nagradne igre bilo u slučaju privatne prepiske, da se napiše i adresa onoga koji šalje pismo.
Pisma započinjete obraćanjem (Poštovani, Dragi, ....) koje se piše velikim slovom i iza njega ide zapeta. Pravilo je da se iza vokativa OBAVEZNO piše zapeta. Nakon toga ide novi red i pismo započinjete velikim slovom.
Poštovani čitaoci,
Molim vas da obratite pažnju na sledeći tekst....
U poslovnoj i službenoj prepisci uobičajeno je pisanje velikim slovom Vi, Vaš i Vama za obraćanje jednoj osobi kao znak naglašenog poštovanja: Prihvatamo Vašu ponudu ili Predlažemo Vam. Glagol je u tom slučaju u množini muškog roda: Vi ste rekli (i muškoj i ženskoj osobi), a ne Vi ste rekla.
Slična situacija je i pisanjem imejla. Potrebno je napisati ispravnu adresu elektronske pošte, a obraćanje je potpuno isto kao i kod redovne pošte.
O „ošišanoj” latinici drugi put.
Nataša Mirković