Devojka u plavom tri dana pred Novosađanima
Pod okriljem nacionalne manifestacije “Muzeji za 10”, u okviru izložbe “Đura Jakšić. Između mita i stvarnosti”, od danas do nedelje novosadska će publika imati ekskluzivnu priliku da u Galeriji Matice srpske, nakon punih 70 godina, vidi najpoznatiju Jakšićevu sliku “Devojka u plavom”.
Ovo izuzetno ulje na platnu nastalo je u Velikoj Kikindi (1856) i pretpostavlja da je u liku devojke Đura Jakšić prikazao Emiliju Popović, ćerku Lazara Popovića, vlasnika gostionice „Kod belog krsta”, kojoj je, pored slavne slike, posvetio i antologijsku ljubavnu pesmu „Mila”.
Mladi umetnik je sredinom pedesetih godina prošlog veka u Velikoj Kikindi provodio dane slikajući i pišući u svom ateljeu, posećujući u pauzama gostionicu u kojoj je Mila radila. Kako vele priče, Đura je najčešće sedeo sam za stolom, crtajući krišom njen lik na hartiji i salvetama. „A kad bi čaša bila prazna, nije hteo drugi da ga posluži, već je čekao dok Mila ne prođe kraj stola. I kad bi mu ona donela novu, punu bledog iđoškoga rampaša, Đura bi, gledajući devojku pravo u oči, ispio čašu do dna”. Ljubav, međutim, Mili nikada nije iskazao, i ona će se udati za reditelja i dramaturga Đuru Rajkovića, s kojim će otići u Novi Sad. A Georgiju je ostalo da sve što je osećao prema ovom devojčetu pretoči u jedno od najlepših dela, ne samo srpske portretne umetnosti DŽIDŽ veka.
U isto vreme dok se Novosađani i njihovi gosti budu družili sa „Devojkom u plavom”, dakle od 17. do 19. maja, beogradska publika će u Narodnom muzeju moći da vidi takođe čuvenu “Nadurenu devojčicu” Uroša Predića, koja zauzima posebno mesto u kolekciji Galerije Matice srpske. Nastala tokom Predićevih studija slikarstva na Akademiji umetnosti u Beču, ova slika je bila nagrađena 1879. Gundlovom nagradom kao najbolji studentski rad uljanim bojama. Pretpostavlja se da ga je za nastanak „Nadurene devojčice” inspirisala pesma „Srda” Jovana Jovanovića Zmaja, s kojim će kasnije i sarađivati kao ilustrator dečjeg lista „Neven”, koji je 1880. Zmaj pokrenuo i uređivao.
Kao deo projekta „Slika u gostima”, kojim Galerija Matice srpske i Narodni muzej ukazuju na važnost i vrednost međumuzejske saradnje na nacionalnom nivou, subotu, na Međunarodni dan muzeja, u GMS će u 17 časova biti održano predavanje “Devojka u plavom” Lidije Ham Milovanović, višeg kustosa nacionalnog muzeja. Istog dana u Narodnom muzeju u Beogradu u 16 sati biće održano predavanje “Nadurena devojčica” Nikole Ivanovića, kustosa Galerije Matice srpske.
Prilikom portretisanja, ovaj velikana srpske likovne umetnosti posebnu je pažnju obraćao na ličnost deteta, nastojeći da prikaže njegov duševni svet. Majstorki je umeo da na platnu dočara plahoviti detinji temperament, prika-
zujući veštom piktoralnom karakterizacijom ličnost devojčice i njena osećanja, te stoga ovo delo često nazivaju i „Mala Mona Liza“. Uroš Predić je „Nadurenu devojčicu” poklonio 1948. Matici srpskoj kako bi pomogao rad njene galerije.
M. Stajić