ARHITEKTA SVETSKOG GLASA STIŽE U NOVI SAD NA KALEIDOSKOP KULTURE Zbog velikog interesovanja dva termina predavanja čuvenog Alehandra Aravene
Novosadski Kaleidoskop kulture u svom šestom izdanju ove nedelje ušao je u svoju četvrtu nedelju posvećenu arhitekturi. Nedelja arhitekture, od 2. do 8. oktobra, posvećena je industrijskom nasleđu, modernoj arhitekturi i scenskom dizajnu kroz izložbe, tribine, radionice i druge vrste programa koji često koriste savremenu tehnologiju.
Ove godine, tokom nedelje arhitekture u Novi Sad stiže čuveni svetski arhitekta Alehandro Aravena, dobitnik Prickerove nagrade, Nobelovog pandana u arhitekturi.
Alehandro Aravena je diplomirao na Katoličkom univerzitetu Čilea 1992. godine, a do 2005. godine je bio profesor na Harvardu. Imenovan je počasnim međunarodnim članom Kraljevskog instituta za arhitekturu. Njegovi radovi su nagrađeni Srebrnim lavom na Venecijskom bijenalu, kao i Gotengurškom nagradom za održivost. Bio je kustos 15. Venecijskog bijenala. Od 2020. godine Alehandro Aravena je predsednik žirija za Prickerovu nagradu. Tokom svoje karijere, Aravena je radio na projektima od javnog interesa, kao i na projektima stanovanja, uređenja javnog prostora, infrastrukture i transporta.
Kako bi trebalo da izgleda buduća modernost grada? Odgovor će ponuditi arhitekte, stručnjaci iz oblasti digitalnih tehnologija, sociolozi i drugi učesnici panela, sa ciljem sinteze inovativnih i interdisciplinarnih proučavanja urbanističkog razvoja. Stručni panel "Buduće modernosti" održaće se 6. oktobra od 19 časova u Kulturnoj stanici Opens, u okviru nedelje arhitekture šestog Kaleidoskopa kulture u Novom Sadu. Za prisustvo stručnom panelu potrebno je prijaviti se putem linka na zvaničnom sajtu Kaleidoskopa kulture.
Poznat po projektu socijalnog stanovanja
Čileanski renomirani arhitekta Alehandro Aravena je cenjeno ime današnje arhitekture, a zbog svoje uspešne karijere i raznovrsnog profesionalnog iskustva, njegov rad ovenčan je Pricekrovom nagradom koju je dobio 2016. godine. Pre nego što je dobio ovog Oskara za arhitekturu, Alehandro Aravena je zajedno sa njegovom firmom "Elemental" postao poznat širom sveta po projektu socijalnog stanovanja u Čileu. Koncept se zasnovivao na tome da "Elemental" dizajnira polu završenu kuću u okviru restriktivnog budžeta, a porodica bi je zatim vremenom poboljšala, na osnovu ušteda stečenih pozitivnim funkcionisanjem objekta. Aravena je poznat i po tome što u proces projektovanja uključuje javnost i fokusira se na pronalaženju ključnih pitanja, pa zatim i najadekvatnijih odgovora, pre nego što razvije rešenje.
U nedelji koja je posvećena arhitekturi, na ovogodišnjem Kaleidoskopu kulture u Novom Sadu jedan od najpoznatijih arhitekata na svetu, Alehandro Aravena održaće stručni razgovor 3. oktobra u Kulturnoj stanici Barka. Ovaj događaj je zatvorenog tipa, ali zbog neverovatnog interesovanja za posetu Alehandra Aravene Fondacija „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“ obezbedila je još jedan termin, u četvrtak 5. oktobra od 19 časova u Distriktu, kako bi svi zainteresovani imali priliku da prisustvuju predavanju poznatog arhitekte.
Kako su izgledale kuhinje od njihovog nastanka do današnjeg modernog oblika pokazaće izložba „Kuhinje (Fragmenti) – crtice iz istorije i popularne kulture”, u organizaciji Društva arhitekata Vojvodine, koja će biti otvorena 7. oktobra u 18 časova u objektu Menza u Distriktu, u okviru nedelje Arhitekture na šestom Kaleidoskopu kulture u Novom Sadu. Posetioci će imati priliku da posete izložbu do 28. oktobra.
U periodu održavanja izložbe „Kuhinje (Fragmenti) – crtice iz istorije i popularne kulture” organizovana su i kustoska vođenja kroz stambene objekte Limana koje će voditi akademik Branislav Mitrović, dr Vladimir Kubet, Ivan Stanojev i Ilija Gubić.
Prvi arhitekta iz Čilea koji je osvojio Prickerovu nagradu
Prickerova nagrada za arhitekturu se godišnje dodeljuje živim arhitektama od strane Hajat fondacije, koju vodi porodica Pricker. Nagrada se dodeljuje arhitekti čije delo iskazuje kombinaciju talenta, vizije i posvećenosti. Smatra se najvrednijom svetskom nagradom za arhitekturu. Dodela ove nagrade je počela 1979. godine. Utemeljio ju je Džej A. Pricker i njegova žena Sindi Pricker. Često se naziva i Nobelova nagrada za arhitekturu. Dobitnici dobijaju novčanu nagradu od 100.000 dolara, sertifikat, a od 1987. godine i bronzanu medalju. Na zadnjoj strani medalje ispisane su tri reči na latinskom - firmitas, utilitas, venustas, (čvrstina, korisnost, zadovoljstvo), inspirisano rimskim arhitektom Vitruvijem. Pre 1987. godine dobitnici su uz novčanu nagradu dobijali ograničenu verziju skulpture Henrija Mura.
Bilo koji licencirani arhitekta može se samostalno prijaviti za nagradu do 1. novembra svake godine. Posle toga, žiri koji se sastoji od pet do devet prepoznatih profesionalaca u poljima arhitekture, poslovanja, obrazovanja, izdavaštva, i kulture, proglašava pobednika u proleće sledeće godine.
Jedan od najpoznatijih svetskih arhitekata Alehandro Aravena bio je laureat baš ove nagrade za arhitekturu 2016. godine. Alehandro Aravena postao je 41. laureat nagrade Pricker i prvi arhitekta iz Čilea koji ju je osvojio i četvrti iz latinske Amerike. Pre njega dobili su je Luis Barragán iz Meksika (1980. godine), Oscar Niemeyer iz Brazila (1988. godine) i Paulo Mendes da Roha iz Brazila (2006. godine).
Ulaz na programe Kaleidoskopa kulture je besplatan.
Partner Kaleidoskopa kulture je Erste banka.
A. Brzak