Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Anita Milić, vizuelna umetnica: Dobra ideja isijava

29.08.2023. 10:20 10:27
Piše:
Foto: D. Dragojlović/ "Šok zadruga" promo

Anita Milić jedna je od 20 umetnika čija dela su predstavlja na izložbi „Lepota velikog formata“, otvorenoj u ponedeljak u Salonu Muzeja grada Beograda. Ovom izložbom, koja će moći da se obiđe do 9. septembra, štamparija Grafiks proslavlja 30 godina postojanja, a poseban kuriozitet predstavlja činjenica da su saradnici iz ove kompanije aktivno učestovali u radu sa umetnicima tokom nekoliko meseci pripreme postavke.

Anitin rad baziran je, inače, na motivacionoj poruci Good ideas glow in the dark, implementiranoj hologramskom folijom na skulpturu. Osnovna ideja je da se poruka može videti kako na dnevnom svetlu, tako i noću u mraku, i time objasni teza da „dobra ideja isijava“.

 Rad “Good ideas glow in the dark” je u prvobitnoj zamisli imao namenski karakter u kontekstu medijske kampanje / outdoor instalacije. Kako ste se odlučili da baš ovaj rad predstavite u drugačijem, nezavisnijem umetničkom kontekstu?

– Sa stanovišta vizuelnog umetnika i grafičkog dizajnera sa velikim iskustvom smatrala sam da je na konkurs štamparije Grafiks trebalo pristupiti sa velikom ozbiljnošću i profesionalno, te je prvobitna zamisao za realizaciju idejnog koncepta rada bila u službi medijske kampanje. Outdoor instalacija velikog formata sa motivacionom porukom čitljivom i u mraku, na vrhu neke poslovne zgrade, trebalo je da glorifikuje umetnost, pre svega ideju na kojoj sve počiva. Međutim, rad je trebalo izložiti i u galeriji, pa je namenski karakter zamenjen nezavisnim umetničkim kontekstom. Na taj način konstrukscija koja nosi motivacionu poruku predstavlja “Otvorenu piramidu”, odnosno autorkin ideološki stav o umetnosti, vizuelni jezik kojim se sužim. Tako sada rad glorifikuje mene i istovremeno potkrepljuje tvrdnju da forma odgovara na pitanje kako, a sadržaj na pitanje šta je predstavljeno. Što apsolutno odgovara visini zadatka.

 Zbog čega je ova poruka kao takva vama interesantna?

– Kako sam posvećena umetnosti, jer umetnost traži celog tebe, u svom poslu sam 24 sata, 7 dana u nedelji, s toga je napravljena paralela i upotrebljena motivaciona poruka “Good ideas glonj in the dark”.

 Kroz stvaralački proces prošli ste sa saradnicima iz Grafiksa, kako je tekao taj proces u pogledu materijala, tehnika izrade, pa i samog velikog formata koji je u fokusu?

– Unapred sam predvidela sve detalje kako bih  materijalizovala ideju.  A kako ideju možemo da materijalizujemo zahvaljujući kvalitetnoj realizaciji, ništa nije prepušteno slučaju. Data je konstrukcija sa svim kotnim linijama, određene su dimenzije koje mašine mogu da obrade, dato je objašnjenje kako sklopiti rasklopljenu formu, realizovan je prototip u papiru a kasnije i u materijalu u kom je rad izveden - alubondu, istražene su sve mogućnosti štampe koje bi omogućile adekvatnu primenu teksta čitljivog i u mraku. Proces od šest meseci je protekao besprekorno jer je komunikacija sa Grafiks timom bila profesionalna i zajedno smo realizaciju moje ideje ispratili do kraja.

 Koliko se inače rad grafičkog dizajnera i umetnički rad prepliću u vašem stvaralaštvu – živi li vaša umetnost i u primenjenom, komercijalnom radu?

– Moja umetnost, kako ste deklarisali, kao takva živi sa mnom. Mi smo nerazdvojne i kooperativne. Navodim mog profesora Miloša Pavićevića koji bi danas bio jako ponosan na mene “ Ti si Anita prohodala u umetničkoj porodici”. Time je sve objašnjeno. S obzirom da sam odrasla u porodici umetnika iz više oblasti, ja sam u ranoj mladosti već bila profesionalno usmerena i lako prilagodljiva svim profesionalnim izazovima.

 Koji ili kakav biste rad voleli da napravite s neogračenim resursima? 

– Rad jednog kreativnog stvaraoca nije samo materijalizovani produkt, već i rad na sebi samom. A kao pedagog ističem i važnost prenošenja stečenog znanja i iskustva koje ostaje trajno a takođe se smatra našim radom.

        N. Marković

Autor:
Pošaljite komentar