IZLOŽBA CRTEŽA CUCE SOKIĆ U SPOMEN-ZBIRCI PAVLA BELJANSKOG I NARODNOJ BIBLIOTECI SRBIJE Vredan dokumentarni karakter
Izložba „Alternativna Cuca Sokić: Crteži” biće otvorena u petak 22. novembra u19 časova u Spomen zbirci Pavla Beljanskog, i predstaviće ovu našu poznatu umetnicu kao autorku crteža, koji su, iako brojni u njenom celokupnom opusu, manje poznati javnosti.
I sam naziv izložbe ukazuje na drugačiju Ljubicu Cucu Sokić, kako je juče na konferenciji za novinare napomenula jedna od njenih autorki Milana Kvas, muzejska savetnica i upravnica Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, jer smo uglavnom navikli da vidimo njene slike, posebno u onom delu koji sada baštini Spomen - zbirka Pavla Beljanskog.
Ova izložba je organizovana u saradnji sa Narodnom bibliotekom Srbije, koja takođe poseduje deo zaostavštine i umetničkih dela Cuce Sokić, i gde će, nakon Novog Sada, tamo biti postavljena i svečano otvorena 28. februara, na njihov dan. Izložba obuhvata 182 crteža, od ukupno 800 njenih radova na papiru, koje je porodica Gatalović (naslednici Cuce Sokić), poklonila ovim dvema ustanovama.
Festival muzejskog teatra i filma
Na konferenciji za novinare u Spomen - zbirci Pavla Beljanskog juče je najavljen i Festival muzejskog teatra i filma, koji će biti održan od 22. do 24. novembra. Muzejska savetnica Milica Orlović Čobanov predstavila je program ovog festivala, napominjući da se njime, u saradnji sa Muzejem Vojvodine i Galerijom Matice srpske, pruža mogućnost da publika u tri dana sagleda ono što je skorijem vremenu nastalo od muzejskih filmova i predstava.
Glavni povod za postavku izložbe je 110. godišnjica od rođenja naše istaknute umetnice koja je u Spomen - zbirci Pavla Beljanskog najzastupljenija svojim delima. U osnovnom fondu su četiri njena dela koja je Pavle Beljanski poklonio ovoj ustanovi, ali je posle, kako je dodala Milana Kvas, taj fond izuzetno uvećan upravo radovima na papiru.
Postavka radova iz Spomen - zbirke Pavla Beljanskog zasniva se na ciklusu “Šaljivi crteži”, kako ga je nazvala sama autorka. To su radovi koji su, po rečima Milane Kvas, nastajali u trenucima slobodnog vremena umetnice, na marginama raznih dopisa, službenih akata, na kovertama, poleđinama nekih dokumenata, koji zbog toga imaju i vredan dokumentarni karakter. Ovi crteži pokazuju njene vrlo široke i različite preokupacije na polju figurativnog izražavanja, ali budući da su stvarani krajem pedesetih do sredine sedamdesetih godina 20. veka, mogu se povezati s aktuelnim tokovima nadrealizma i fantastike u srpskoj umetnosti tog perioda.
Izbor iz Narodne biblioteke Srbije obuhvata 90 radova na papiru, crteže i skicen blokove iz perioda pedesetih, do ranih osamdesetih godina 20.veka, kao i časopise “Neven” i “Grafis” koji su, po rečima autorke izložbe Gorane Stevanović, bibliotekara savetnika za Grafički fond i Umetničku zbirku Narodne biblioteke Srbije, bili inspirativna polazišta za nastanak određenog broja crteža.
- Reč je o radovima koji su u najvećem broju studije i skice, impresije, predlošci za buduće radove, najvećim delom za ilustacije, a postoji i jedna grupa radova koju čine završeni crteži. To su radovi koji nastaju u prolazu, u tišini ateljea, spontano. Oni nisu namenjeni očima javnosti. Mislim da je ovo jedna izuzetna prilika da prikažemo i govorimo o tome koliko su dragoceni upravo ti radovi koji ostaju u nekoj tišini i intimi umetnika, da njima pristupimo s određenom vrstom poštovanja, i da ih interpretiramo i predstavimo javnosti - navela je Gorana Stevanović, dodajući da je ova grupa radova je profilisana u nekoliko tematskih celina - animalistički motivi, figure i portreti muškaraca, žena i dece, istorijski kostim.
N. Pejčić