Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Osam izuzetnih programa na predstojećem 41. Nomusu

14.10.2021. 13:15 09:02
Piše:
Foto: Grad Novi Sad

Novosadske muzičke svečanosti biće ove godine održane od 21. do 28. oktobra i publiku u Sinagogi i Srpskom narodnom pozorištu očekuje osam vrhunskih programa.

Tematski okvir 41. izdanja Nomusa su „Migracije” i ovaj društveni fenomen biće osvetljen iz ugla muzike, mada će značaja deo festivala, koji organizuje Muzička omladina Novog Sada, biti posvećen i Volfgangu Amadeusu Mocartu, čija se 230. godišnjica smrti obeležava u celom svetu.

– Nomus je i ove godine opravdao status ne samo jednog od najznačajnijih festivala u Novom Sadu, nego i najrelevantnijih programa umetničke muzike u regionu. Iako smo svi suočeni sa velikim pandemijskim izazovima, tražimo način da se realizuju vrhunski kulturni sadržaji u našem gradu, i predstojeći koncerti su još jedan pokazatelj da smo uspeli u tom poduhvatu – izjavio je na konferenciji za novinare Dalibor Rožić, član Gradskog veća zadužen za kulturu, ponovivši da i Novosadske muzičke svečanosti, ali i ostali programi MONS-a, uživaju punu podršku uprave Novog Sada.


Živi susret s muzikom

Po rečima umetničkog direktora festivala Marije Adamov, u iščekivanju da se korona istutnji, Nomus je i ove godine iz tradicionalnon, aprilskog termina pomeren u treću oktobarsku dekadu, sve u nameri da se novosadskoj publici obezbedi „živi susret s muzikom”. A koliko je to važno, ukazala je Marija Adamov, najbolje se videlo na izuzetno posećenim koncertima priređivanim od kasnog proleća na ovamo, zaključno sa nedeljnim spektaklom, kada je Vojvođanski simfonijski orkestar proslavio desetu godišnjicu rada nastupom sa dirigentom Srboljubom Dinićem i svetskom pijanističkom zvezdom Ivom Pogorelićem.


Festival u sledeći četvrtak otvoriti Vojvođanski simfonijski orkestar pod upravom maestra Aleksandra Markovića, prvog šefa dirigenta VSO, koji će izvesti simfonijsku poemu Riharda Štrausa „Život junaka”, svitu „Zaljubljen u tri narandže” Sergeja Prokofjeva, kao i Koncert za violinu i orkestar broj. 1 u D-duru. Kao solista nastupiće Roman Simović, jedan od najuspešnijih violinista sa ovih prostora, dugogodišnji koncertmajstor Lindonskog simfonijskog orkestra.

Drugo veče Nomusa biće u znaku Vinčenca Kapecuta, negdašnjeg soliste Engleskog nacionalnog baleta koji je u međuvremenu izgradio i više nego respektabilnu pevačku karijeru. Kapecuto u Novi Sad dolazi sa svojim ansamblom Soljljuadro Italiano i projektom „Migrantska muzika”, kojim je obuhvatio tradicionalne pesme Sefarda, Grka, Korzikanaca i Napolitanaca, stanovnika Sardinije, regije Apulije, Katalonije, sve do kompozicija Monteverdija i Frančeska Kavalija.

Za subotu, 23. oktobar, predviđen je spektakl „Flamenco Reborn” kojim trupa Barselona flamenko balet, sastavljena od osam plesača i sedam muzičara i pevača, spaja svet savremenog plesa i džeza sa izvornim flamenkom. A već sledeće večeri Novosađani će ugostiti jermenski sastav The Naghash Ensemble sa njorld music projektom američkog kompozitora i pijaniste Džona Hodijana „Pesme izgnanstva”.


Krila i migracije

– Vizuelni identitet ovogodišnjeg Nomusa su krila, koja simbolišu i slobodu, uzišenost, ali i kretanje - migracije. Jer migracije mogu da se odnose na umetnike, kompozitore, izvođače, koji su se kretali,  poput ptica selica, tražeći bolje uslove ili bolja iskustva. Sve je, naravno, dobro dok su ta kretanja dobrovoljna, ali ona mogu da budu i prinudna, samim tim često bolna i tragična. Tako će na festivalu biti zastupljena i muzika kuju karakteriše ciljano ukrštanje melodija, ritmova i različitih stilskih i prostornih miljea, ali i muzika inspirisana prošlošću naroda nateranih da žive u izgnanstvu – pojasnila je programski saradnik u MONS-u Mia Doroški Antonić, dok se glavni urednik festivala Milan Radulović zahvalio svima koji su pomogli realizaciju Nomusa, pre svega gradu Novom Sadu, potom Ministarstvu kulture i informisanja i Pokrajinskom sekretarijatu za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama, kao i kulturnim centrima pojedinih evropskih zemalja. 


Kako je sam Hodijan lane otkrio u intervjuu „Dnevniku”, „Pesme izgnanstva” predstavljaju složenu muzičko-semantičku celinu, koja organski spaja jermenske (i orijentalne) narodne instrumente, klavir, belkanto stil pevanja, kontrapunkt i duhovne pouke. Jer temelj je poezija srednjovekovnog jermenskog sveštenika Mkrtiča Nagaša (1394 – 1470) čijim je mislima i porukama Hodijan bio očaran te ih je ugradio u dela koja su, kako sam kaže, „negde između jermenskog folka i nove klasične muzike”.

Druga polovina 41. Nomusa započinje 25. oktobra kamernom muzikom Volfganga Amadeusa Mocarta u izvođenju pijanistkinje Rite Kinke, oboistkinje Sanje Romić, horniste Nikole Ćirića, fagotiste Nemanje Mihailovića, klarinetiste Nenada Tasića, violinistkinje Jelene Draganić, violisti Nemanja Živanović i Borisa Brezovca i violončeliste Aleksandra Latkovića. Na programu su Kvintet za klavir i duvače (K.452) i Kvintet za hornu, violinu, dve viole i violončelo (K.407).

Jedna od najvećih zvezda ovogodišnjeg festivala biće ruski violinski virtuoz Dmitri Sinkovski, koji će sa svojim ansamblom La Voce Strumentale predstaviti program „Nisi Dominus”, koji obuhvata dela Telemana, Lokatelija, Johana Sebastijana Baha i Antonija Vivaldija. A za sredu, 27. oktobar, predviđen je nastup austrijskog ansambla Njienerkammersdžmphonie, s kojim će kao solisti nastupiti pijanistkinja Tijana Andrejić i saksofonista Marko Džomba.

Za sam kraj je ostavljen još jedan istinski spektakl: Mocartov Rekvijem u d-molu izvešće Simfonijski orkestar i hor Radio-televizije Srbije pod upravom maestra Bojana Suđića. Ovim će delom Novosadske muzičke svečanosti obeležiti 230. godišnjicu smrti jednog od najznačajnijih i naujuticajnijih kompozitora klasične muzike.      

M. Stajić

Piše:
Pošaljite komentar