Novosađani u Bejrutu: Oboistkinja Sanja Romić otvara Al Bustani
NOVI SAD: Novosadska oboistkinja Sanja Romić otvoriće večeras poznati Internacionalni muzički festival Al Bustan u Bejrutu. Ona će, uz rezidencijalni orkestar kojim će dirigovati umetnički direktor festivala, maestro Đanluka Marčano, izvesti Koncert za obou Domenika Čimaroze.
Ogromna je čast i zadovoljstvo biti deo Al Bustan festivala, a pogotovo solista na njegovom otvaranju, kaže za „Dnevnik” Sanja Romić.
Kako dodaje, na poziv maestra Đanluke Marčana, koji je umetnički direktor festivala od 2011. godine, došla je da vodi studente orkestarske akademije i nastupi kao solistkinja na gala koncertu kojim će biti otvoren Al Bustan.
Tokom sedmice mentorskog rada u orkestarskoj akademiji imala sam priliku da radim sa mladima iz celog sveta. I da u tome uživam, jer svi smo ovde iz istog razloga – da doprinesemo da se naša znanja i iskustva ujedine, da ih prenesemo i učinimo da umetnost živi na najvišem nivou. I da je kao takvu delimo s publikom, stvarajući lepotu i harmoniju. Jer to i jeste poziv umetnosti – da svako od nas ispriča svoju priču..., kaže novosadska oboistkinja.
Festival je smešten u hotelu Al Bustan, 16 kilometara od srca Bejruta, na brdu Beit Meri, sa kog se, otkriva nam Sanja, pruža predivan panoramski pogled. Hotel je porodično vlasništvo i već treću generaciju ga vodi porodica Bustani, čije ime nosi i čuveni raskošni auditorijum, koji je domaćin većine koncertnih večeri festivala. Jer želja Mirne Bustani, vlasnice hotela, bila je da posle građanskog rata u Bejrutu doprinese kulturnom i umetničkom životu grada.
Veliki broj umetnina u samom hotelu, kao i sam festival, koji je nezaobilazni deo kulturne ponude grada, kao mesto na koje dolaze najveći svetski umetnici, pokazuje primer šta su prave životne investicije i kako se ulaganje u umetnost isplati, kaže Sanja.
Ove godine festival, koji će trajati sve do 17. marta, ima u podnaslovu Crescendo (Krešendo) i posvećen je italijanskim kompozitorima i njihovom uticaju na svetsku muzičku scenu. Shodno tome, Sanja Romić će izvesti nastupiću sa koncertom za obou, italijanskog kompozitora Domenika Čimaroze.
Sastavljen iz četiri stava, predstavlja spoj četiri različite sonate za klavir, odnosno klavsen, koje je 1949. Artur Bendžamin spojio u koncertnu formu. Koncert je spoj predivna dva melodijska stave i dva vesela, razigrana koji oslikavaju komičnu italijansku operu bufo. Baš kao što i Bejrut, neverovatan grad bogate istorije različitih naroda i religija, spaja različitosti u jedinstvenu celinu. I kao muzika, umetnost, daje prostor svima da se izraze.
Inače, na samom otvaranju festivala će posle oboistkinje Beogradske filharmonije i profesora na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, nastupiti novozelandski violinista Benjamin Bejker, ruski violista Maksim Novikov i zvezda u usponu svetske čelističke scene Mirijam Prandi, mlada italijanska umetnica, studentkinja čuvene Natalije Gutman.
Na Al Bustanu će, inače, nastupiti i Orkestar SNP-a, koji očekuju čak četiri nastupa. Najpre će 3. marta biti deo gala-koncerta posvećenog italijanskom belkantu, a na programu će se naći dela Belinija, Donicetija i Rosinija. Dve večeri kasnije, uz soliste Anastasiju Petrušak, Kevina Žua i Đulija Plotina, Orkestar SNP-a će izvesti tri Paganinijeva violinska koncerta – Šesti, Treći i Prvi, da bi 7. marta pratili violončelistkinju Eriku Pikoti i pijanistkinju Vanesu Beneli Moseli u Dvoržakovom Koncertu za violončelo, odnosno Ravelovom Koncertu za klavir i orkestar. Za kraj gostovanja u Bejrutu, 9. marta, orkestar nacionalnog teatra očekuje koncertno izvođenja Verdijeve „Travijate”, gde će rolu Violete Valeri pevati kazahstanska operska diva Marija Mudrijak, dok će partija Alfreda poverena italijanskom tenoru Vićencu Konstanci.
Na ovom koncertu ću započeti projekat “Muzika sa stilom”, saradnju sa našom modnom dizajnerkom Jelenom Bin Drai, koja živi i radi u Dubaiju, otkrila nam je Sanja Romić.
Jelenine haljine su, dodala je, kao i Bejrut, spajaju u sebi stil zapada i note istoka. Izražavaju bezvremenost kao što su stil i umetnička muzika. Jer umetnost nas uči umetnosti života.
Od ostalih festivalskih programa valja izdvojiti nastup jednog od najtraženijih operskih pevača današnjice Yozefa Kaleje, koji će se u Bejrutu izvesti program sastavljen isključivo od Verdijevih tenorskih arija, lane i snimljenim za londonsku kuću „Decca records”. Sjajni violinista Sergej Krilov, koji će u aprilu biti gost Novosadskih muzičkih svečanosti, izvešće na festivalu Paganinijev Peti violinski koncert, dok će publici Al Bustana nesumnjivo biti zanimljiv i koncert pod nazivom „Sladak život”, na kojem će se jedan od najpoznatijih svetskih bandoneonista Mario Stefano Pjetrodarči, u saradnji sa festivalskim orkestrom, predstaviti izborom najpoznatijih italijanskih filmskih tema, koje su komponovali majstori poput Enia Morikonea ili Nina Rote.
Za sam kraj Al Bustan festivala ostavljen je koncert zvezda, najpre baletske, a potom i operske škole Akademije Teatra milanske Skale – neke od ovih mladih pevača, koji će nastupiti u Bejrutu, imaće priliku da do kraja ove ili u sledećoj sezoni čuje i novosadska publika. Poslednje večeri, 17. marta, u tzv. Velikom finalu, Orkestar Akademije, pod upravom Frančeska Manara, inače prve violine Skale, dva puta će izvesti „Četiri godišnja doba” - najpre Vivaldijeva, a potom i ona Astora Pjacole.
M. Stajić