INTERVJU/ JAKA BERGER Sklapanje prijateljstva s tišinom
Bubnjar, kompozitor, improvizator i edukator Jaka Berger jedan je od najaktivnijih protagonista nezavisne muzičke scene u Sloveniji u poslednjih 15-ak godina.
Sarađivao je i sa vojvođanskim muzičarima, kao što su violista Szilard Mezei i pijanistkinja Marina Džukljev, a bavio se i zvukom u širem smislu kroz zvučne instalacije, eksperimentalnu muziku i multidisciplinarne projekte. Na predstojećem Festivalu-u-Opoziciji, koji će sutra biti otvoren u KC Labu u Novom Sadu, tokom narednih nekoliko dana držaće radionicu “Improvisation as a life skill”, za koju kaže da je pogodna kako za muzičare, tako i za one koji se ne bave ovom sferom umetnosti.
Govoreći za „Dnevnik” o samom festivalu, Berger je ocenio da su „ovakva okupljanja veoma važna za razvoj i saradnju unutar umetničke scene”.
– Ovakav otvoren prostor pruža mogućnosti za diskusiju, interakciju i umrežavanje u mnogo opuštenijem okruženju – pojašnjava Berger. – Takođe ohrabrujem publiku da bude prisutna čak i kada nema program ili listu izvođača, jer se na taj način uključuje na ličniji način. Umetnost uopšte ima moć da otvori umove i donese novo razumevanje društvu. U prostoru bez poslovnog pritiska mogu se roditi nove ideje i koncepti. Svedočio sam okupljanjima ovog tipa, poput Improcona, Multiversala i mnogih drugih, i sva su stvorila brojne veze koje su rezultirale novim projektima i saradnjama, koje su obogatile scenu na dugoročnom planu.
U opisu Vaše radionice pominje se "deljenje prostora", "sklapanje prijateljstva sa tišinom", "uzajamno slušanje", i slično. Moglo bi se reći da postoji gotovo etički pogled na koncept radionice, koji nije samo stvaranje "umetničkog proizvoda". Da li razmišljate o etičkim/društvenim ili filozofskim aspektima vaše umetnosti i saradnje s drugim ljudima?
– Verujem da proizvod na kraju odražava odnose među ljudima koji su uključeni. Deljenje prostora i uzajamno slušanje je važna socijalna veština u svim aspektima života i kao takva utiče na pozitivnu ili negativnu dinamiku u grupi. Razumevanje uloge pojedinca u grupi je veoma važno, posebno u umetnosti, s obzirom da umetnički ego ponekad može biti veliki. Stoga je važno odabrati pravu osobu koja će vam pomoći da ostvarite vašu umetničku viziju, kao i da ta osoba razume da je tu da vam pomogne, da vaša ideja oživi. S druge strane, vi morate znati kada da stavite po strani svoj ego i pomognete da se ostvari tuđa ideja. Ove dinamike su konstantne u svetu muzičkih saradnji, dok u bendovskom okruženju svi umetnici koji su uključeni dele zajedničku viziju. Ovi odnosi su veoma krhki i imaju mnogo sličnosti sa našim odnosima u svakodnevnom životu, od radnih odnosa, prijateljstava do porodičnog života. Sklapanje prijateljstva sa tišinom nas osnažuje, uravnotežuje ego i stvara potencijalni zamah za uspešnu saradnju. Za mene je takođe veoma važno da rezultat na kraju na različite načine dotakne ljude, bilo da je to zabava, dublje razumevanje ljudskih emocija i odnosa ili novi ugao gledanja na lični razvoj.
N. Marković
(Ceo intervju sa Jakom Bergerom objavljujemo u sutrašnjem štampanom izdanju)